הבימה ייחנך רשמית בצל סכסוכים וחובות

ועד העובדים, שהכריז באחרונה על סכסוך עבודה, טוען שעובדי התיאטרון יחרימו את הטקס. תוכנית ההבראה עדיין לא מיושמת

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

טקס פתיחה חגיגי של בניין תיאטרון הבימה המחודש יתקיים הערב בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, שרת התרבות לימור לבנת, ראש העיר תל אביב רון חולדאי וחברי מועצת העיר, פקידי משרד האוצר, חברי כנסת, אנשי ציבור ואחרים. האירוע מתקיים חודשיים אחרי שהבימה חזר למשכנו, ולאחר ארבע שנים וחצי שהבניין היה בשיפוץ, שעלותו מסתכמת ביותר מ-100 מיליון שקלים.

למרות החגיגיות שעוטה התיאטרון בימים אלה, הבעיות שליוו אותו בשנים האחרונות טרם נפתרו. תוכנית ההבראה של הבימה, שנחתמה באוקטובר 2011, טרם יצאה לפועל. תוכנית ההבראה כוללת פתרון להסדר החוב הענק בסך 42 מיליון שקלים. לדברי מנכ"לית התיאטרון, אודליה פרידמן, תוכנית ההבראה עדיין לא מיושמת משום שטרם הגיע אישור להלוואה מהבנק. משמעות הדבר היא שאמנים וספקים עדיין ממתינים לשכרם.

בעיה נוספת שהעסיקה את התיאטרון הלאומי באחרונה היא סכסוך עבודה שהכריזו העובדים, שאף הודיעו בסוף השבוע שיחרימו את הטקס. העובדים מאשימים את התיאטרון בסחבת במשא ומתן איתם. "אנחנו לא נחבל בטקס", אמר יו"ר ועד העובדים איתן סביליה, "אבל נחרים אותו כמחאה. עד היום לא הועברו הכספים לקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו".

מבנה התיאטרון הלאומי המחודש. מנהלי התיאטראות האחרים טוענים שלא הוזמנו לאירוע צילום: אביעד בר-נס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

סביליה טוען גם שהעובדים כלל לא הוזמנו לטקס, שיתקיים באולם רובינא הגדול, אלא הופנו לאולם קטן, הבימה 4 (לשעבר הייניקן הבימה), במרתף הבניין, שם יוכלו לצפות בטקס על מסכים. "בעקבות מכתב מחאה ששלחנו להנהלה", מוסיף סביליה, "נתנו לנו לבסוף 150 כרטיסים ליציע של האולם".

בטקס הערב, שאותו ביימו המנהל האמנותי של הבימה אילן רונן והשחקן-במאי משה בקר, ישתתפו שחקני הבימה לדורותיהם, וכן יועלו מופעי מחווה מצד התזמורת הפילהרמונית הישראלית, האופרה הישראלית ולהקת בת שבע. אבל ביום חגו של התיאטרון הלאומי, שהוא גם חגו של התיאטרון הישראלי, בולטים בהיעדרם התיאטראות הרפרטואריים, שלא היתה פנייה אליהם להשתתף בתוכנית האמנותית.

בתגובה לטענות של ועד העובדים אמרה המנכ"לית פרידמן כי "העובדים הוזמנו ו-150 איש מתוכם הודיעו שיגיעו. אנחנו גם מתכוונים לקיים אירוע נפרד לעובדים בפברואר".

לא רק העובדים, גם מנהלי התיאטראות לא הוזמנו לטקס ובהם גם כאלה שעבדו בתיאטרון כבמאים ומנהלים אמנותיים תקופות לא קצרות. אפשר להניח שהדבר קשור למתיחות בינם לבין הבימה, בשל איום התיאטראות להגיש עתירה לבג"ץ, נגד החלטת משרדי האוצר והתרבות למחוק חובות להבימה ולהעביר כספים לכיסוי החובות, בשונה מהיחס כלפיהם.

אבל בהבימה מכחישים כל קשר לעניין הזה. המנהלים, כך נמסר, הוזמנו לאירוע חגיגי אחר שמקיימת אגודת ידידי התיאטרון ביום שלישי השבוע. יצוין כי יש מנהלים שלא הוזמנו גם לאירוע של אגודת הידידים.

Read this article in English: Curtain up on Tel Aviv's rebuilt Habima Theater

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ