איך הגיע שלומי טפיארו לככב במחזה מקסי ואני?

עד שנות ה-20 לחייו הוא לא נמשך כלל למשחק, וגם לאחר מכן חשש. הדרך של שלומי טפיארו לא היתה פשוטה, וגם היום הוא מתרוצץ כדי לגמור את החודש

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

לראיון בצהרי אחד מימי השבוע, הוא מגיע אחרי שכבר הופיע בשלוש הצגות ילדים במושב קדימה ובנתניה. בסיום הראיון הוא ידרים לבאר שבע כדי להופיע בהצגה של תיאטרון בית לסין, "מנדרגולה". שלומי טפיארו, בן 32, הוא שחקן עסוק. מלבד הצגות ילדים, שנועדו להשלמת הכנסה, הופיע בשש השנים האחרונות בתיאטרון בית לסין בהצגות כמו "נערי ההיסטוריה", "תפוחים מן המדבר" ו"עלמה ורות". בכולן גילם היטב תפקידי משנה, אבל איכשהו לא משך תשומת לב מיוחדת.

כיום מופיע טפיארו בתפקיד ראשי ראשון לצד השחקן יגאל נאור, במחזהו של הלל מיטלפונקט "מקסי ואני" בתיאטרון בית לסין- ומוכיח ערב-ערב שההימור עליו היה מוצדק. הוא לא קיבל את התפקיד על מגש של כסף. למעשה הועידו אותו לשחקן אחר בתיאטרון. אך כאשר התכנון המקורי לא יצא לפועל, טפיארו נכנס לתמונה ביוזמתו. הוא אינו מאמין במקריות, אלא בכוח עליון. אולי זו הסיבה שבעטיה הוא מניח תפילין כל בוקר וקורא קריאת שמע לפני לכתו לישון, "כי צריך מדי פעם להגיד תודה למישהו הזה", כדבריו.

ה"מישהו" הזה אמנם עזר לו לקבל את התפקיד, אך הוא גם נלחם עליו. "אני אוהב מאוד את מחזותיו של מיטלפונקט", הוא אומר, "וקורא כל מחזה חדש שלו. קראתי גם את זה ולא הצלחתי להפסיק. המחזה שאב אותי. אמרתי שאני מאוד מעוניין בתפקיד והשתתפתי בכמה אודישנים, בכל פעם מול שחקן אחר מההצגה. כיום אני יכול לומר שזכיתי לעבוד עם הלל. מעבר להיותו מחזאי גדול, הוא במאי שאוהב שחקנים, נותן חופש לשחקן ותחושה שהוא הולך אתו יד ביד בכל תהליך העבודה, מה שמקנה תחושת ביטחון".

טפיארו. לומד את עצמו תוך כדי עבודהצילום: קובי קלמנוביץ'

המחזה "מקסי ואני" עוסק במשמעות העושר מול האושר. במלים אחרות, האם העושר גורם לאושר או דווקא הורס אותו? שתי דמויות מובילות את העלילה במחזה הכתוב היטב, המתרחש בישראלי בת זמננו: הטייקון מקסי (נאור), ואלכס, צעיר שאפתן אך תמים המנסה לטפס בסולם ההצלחה (טפיארו).

מקסי מנצל את שאפתנותו של אלכס ומאמץ אותו כפודל ממושמע לביצוע משימותיו והגדלת רווחיו, גם בדרכים לא מוסריות. אלכס מזועזע תחילה מההתנהלות של הבוס שלו, אך עד מהרה לומד את כללי המשחק - עד כדי כך שהוא עצמו מלמד את מקסי שיעור. אבל יש לזה מחיר, כי לאחר שבגד באשתו, הוא נותר בודד. העושר מעיב על האושר.

על הבמה מפגין טפיארו כריזמה של כוכב. הקהל הולך שבי אחריו. אבל במפגש עמו, בבית קפה תל-אביבי, הוא נראה כמו סטודנט - ניגוד מוחלט לצעיר השאפתן שהוא מגלם. "עם כל השוני ביני לבין אלכס - אני לא איש עסקים במהותי - הרגשתי מעין הזדהות עמו", הוא אומר.

במה?

"במחויבות שלו להביא פרנסה טובה הביתה. גם כשחקן תיאטרון צעיר אתה נכנס למסגרת שאינך מכיר ומזהה לאט לאט איך הדברים מתנהלים. כך מקסי במחזה וכך אני בתיאטרון, מנסה ללמוד את הכללים. יש משחק מאוד גדול מאחורי הקלעים של התיאטרון. המשחק האמיתי אינו רק על הבמה. זה כמו בכל מקום עבודה, אבל בתיאטרון זה כמעט עניין של חיים ומוות".

איך זה להופיע על במה אחת מול שחקן ענק כמו יגאל נאור?

"יש לו עוצמה מטורפת, ולא רק על הבמה. זה גרם לי לעבוד קשה על התפקיד. קשה להחזיר ‘פייט' ליגאל. יש לו אוזן מדהימה, שמאפשרת לו לשמוע אם משחקים ברצינות או ‘משחקקים'. יגאל עזר לי המון. מכיוון שאני גמיש, היה לי נוח להסתגל".

מה למדת ממנו?

"לחזור לפשטות, למקום אותנטי. למדתי המון גם ממרים זוהר, שמשחקת את סבתא רושקה בהצגה. למדתי ממנה להגיש טקסט עם מטרה והתכוונות, כדי לחדור טוב יותר לתודעת הקהל".

רוקד לקול הבנות

למרבה ההפתעה, עד לשירותו הצבאי ביחידת שריון, טפיארו לא התעניין כלל בתיאטרון, לא ראה הצגות ולא נמשך למשחק. המקצוע שהועידו לו היה מכונאי. "הייתי קצת ילד שיושב על הברזלים", הוא מספר. "למדתי מכניקה הנדסית באורט. אין לי מושג מה לימדו שם, כי רציתי רק לסיים ולהתגייס. הייתי מורעל. התגייסתי לשריון ולא ליחידה יותר קרבית, כי הורידו לי פרופיל".

הוא בן למשפחה דתית בת חמישה ילדים מאלפי מנשה. אמו מזל, ילידת הארץ ממוצא אלג'יראי, היא לבורנטית. אביו אבי, עלה ממרוקו בגיל חמש ועובד במוטורולה. "כשאבא חזר בתשובה הייתי בן 15", הוא משחזר. "האחיות הצעירות שלי כבר נולדו לעולם הזה, למדו בבתי ספר דתיים ונשארו דתיות. אני חי בין שני העולמות ומנסה למצוא את קו האמצע. אני מתפלל, אך לא שומר שבת. גם אשתי חילונית. שני האחים שלי כמוני, בין לבין, אבל הבית מאוחד.

"אני שואב השראה למשחק מהמשפחה שלי", הוא ממשיך. "אחי פרי הוא יועץ השקעות. למדתי ממנו על דמותו של אלכס".

טפיארו עם טל-יה יהלומי ב"מקסי ואני"צילום: דניאל קמינסקי

איך התגלגלת לתיאטרון?

"לפני הגיוס רקדתי בלהקת המחול של אלפי מנשה, אבל הלכתי לשם בעיקר כדי להכיר בנות. לתיאטרון לא נחשפתי בכלל. אחרי הצבא החלטתי לרדת לאילת, להופיע בצוותי בידור של בתי מלון. באילת מישהו יעץ לי ללמוד את המקצוע ברצינות. פחדתי. לא הכרתי את העולם הזה, שנראה לי עולם של מרפקים. בכל זאת, נרשמתי לבית צבי - לא הכרתי בית ספר אחר. חשבתי שמעלים שם מחזות זמר ורוקדים, אבל טעיתי. בבית צבי נחשפתי לעולם של מחזאות, כתיבה, טקסט ששאב אותי למקומות חדשים ודי נהנתי. קיבלתי תפקידים וכבר בשנה השנייה אמרה לי ציפי פינס, אחת המורות, שהיא רוצה אותי לבית לסין".

איך ההורים התייחסו למקצוע החדש שלך?

"הם פירגנו וגם באו להצגות. ראו שאני נחוש, אבל את הלימודים מימנתי בעצמי מעבודה כמלצר במסעדת דגים בנמל תל אביב".

אשתו לעתיד, דיקלה, שימשה אחראית בידור במלון באילת. כשהחל ללמוד בבית צבי חילקו את זמנם בין אילת לרמת גן. לאחר מכן נרשמה ללימודי תיאטרון באוניברסיטת תל אביב וכיום היא מביימת ומנהלת הצגות בתיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער. לפני שלוש שנים נישאו. לפני שנה ושבעה חודשים נולד בכורם, אריאל.

מהבמה לנגרייה

עם תום לימודיו, ב-2006, טפיארו הגיע הישר לבית לסין. גילם תפקיד אחר תפקיד, אך זה לא הספיק כדי לפרנס משפחה. גם שחקן צעיר ומצליח נזקק להשלמת הכנסה. "הכנתי סנדוויצ'ים ומכרתי אותם במוקדי עסקים", הוא אומר, "עבדתי בנגרייה של חבר וגם הופעתי בהצגות ילדים, כפי שאני עושה עד היום כדי לגמור את החודש".

סדר היום שלו מטורף. הוא קם בשש ונוסע להופעות מול ילדים ברחבי הארץ ("זה לא רק לשחק. זה גם לסחוב קוליסות, בדים, צוגים ואחר כך לפרק אותם. זו עבודה פיסית קשה"). בערב הוא מופיע בהצגות של בית לסין ובין לבין משתתף בחזרות להצגה הבאה, "היופי כן קובע" מאת ניל לביוט בבימויו של ליאור אשכנזי. טפיארו מגלם בה תפקיד מרכזי לצדם דני גבע, נתי קלוגר ומיכל לוי.

עד מתי תתרוצץ כך?

"אי אפשר להתפרנס רק מהצגות ילדים כפי שאי אפשר להתפרנס רק ממשחק בתיאטרון הרפרטוארי, אלא אם משתייכים לקבוצת השחקנים הגדולים או מצטלמים לטלוויזיה".

מדוע, בעצם, אתה לא משתתף בסדרות טלוויזיה?

"זה לא קרה עדיין. אולי צריך להתבגר, שיהיו לי קצת קמטים מתחת לעיניים. טלוויזיה מעניינת אותי ואני בטוח שאשתלב בה, אך עד כה לא היו הצעות קונקרטיות. עם זאת, קולנוע מעניין אותי יותר, כי שם יש אפשרות לעבוד יותר לעומק על הדמות".

איך הרגשת לראשונה בתפקיד ראשי בהצגה?

"התרגשות ענקית. דיקלה לא הגיעה, כי היתה עם התינוק. הרגשתי שהגעתי לרגע שבו צריך להביא קבלות. מעבר לצורך שלי לרצות אחרים, עלי לרצות את עצמי. תפקיד ראשי - זה משקל אחר על הכתפיים".

איך אתה תופש את דמותו של אלכס?

"הוא צעיר שגדל אצל סבתא בדירה רעועה ומוזנחת בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב, ולא קיבל תשומת לב מספיקה. הוא צריך להסתדר לבד. הכל נובע מכך שהוא רוצה להצליח, לגעת בכסף, בנוחיות, במעמד, בכוח. הוא נשוי לא באושר לאיילה (נתי קלוגר) והכניסה לעולם העסקים משנה את חייהם. יש לו התנגדות פנימית להתנהלות בדרך להצלחה הגדולה, אבל בסופו של דבר הוא לומד ממקסי שזו דרך ללא מצפון ורגשות, ביזנס טהור. ללמוד את כללי הביזנס זה כמו לגעת בפרי האסור. אין דרך חזרה".

דיברת על התנהלות קשה גם בעולם התיאטרון. אז מה בכל זאת מניע אותך?

"זה מין קסם מטורף, רצון לספר סיפור לאנשים, לראות איך הם מגיבים, לראות איך אתה מתפתח והופך יותר קשוב לעצמך ולקהל. אבל יותר מכל זה האגואיזם. לשמוע את מחיאות הכפיים בסוף, לדעת שבאו בשביל לראות אותך".

על אילו תפקידים אתה חולם?

"אין תפקיד ספציפי. אולי מחזות של לורקה או קלאסיקות שייקספיריות, אבל אני זורם. להיות על הבמה - זה מה שבוער בי. הרצון לאתגר את עצמי. זה מקצוע שבו אתה לומד על עצמך תוך כדי עבודה".ממי אתה שואב השראה?

"אני מעריץ את ששון גבאי, את הדרך שהוא עושה בענווה ובצניעות. יש בו משהו אישי, נעים והוא רב-גוני על הבמה. יש לו שעה וחצי לעשות מה שהוא רוצה והוא מנצל אותה כמו שצריך. ליאור אשכנזי הוא שחקן אדיר ויגאל נאור הוא שחקן ענק".

מתי אתה מספיק להיות אבא?

"תקופת הצגות הילדים מוגבלת - כחצי שנה - ואז יש יותר זמן למשפחה".

איפה תהיה בעוד עשור?

"אשחק בתיאטרון. אני בטוח שהתפקידים יגיעו. מעניין אותי גם לגעת בעולם הקולנוע ואני רואה את עצמי עם אשתי וארבעה ילדים. אבל האמת היא שאני חי מהיום למחר, וכרגע חושב איך להגיע מספיק מוכן להצגה של הבוקר הבא". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ