לבנת קוראת לבטל את השתתפותו של מוחמד בכרי בהצגה בצוותא

עידו בלאס
עידו בלאס

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, הביעה אתמול תמיכה בביטול השתתפותו של הבמאי והשחקן מוחמד בכרי בהצגה "בית ברנרדה אלבה" של פדריקו גרסיה לורקה, המועלת על ידי האקדמיה לאמנויות המופע בתיאטרון צוותא בתל אביב. זאת, בעקבות פנייה מתנועת "אם תרצו", המוחים על השתתפותו של במאי הסרט "ג'נין ג'נין".

זו הופעתו הראשונה של בכרי בתיאטרון דובר עברית בשנים האחרונות. במכתב ששיגרו ראשי התנועה לשרה לבנת ולהנהלת תיאטרון צוותא, נכתב כי הם קוראים "להתערב ולא לתת במה למי שמסית, מכפיש את חיילי צה"ל". פעילי התנועה יפגינו הערב מול בית התיאטרון.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "המשרד וכמובן שרת התרבות מנועים מלהתערב בבחירות האמנותיות של גופי התרבות שנתמכים על ידי המשרד גם אם הן לעתים שנויות במחלוקת. יחד עם זאת, השרה היתה מצפה מהנהלת 'צוותא' להפעיל שיקול דעת עצמאי נוסף לפני שהיא נותנת במה ומעלה הצגה בכיכובו של מי שסרטו תואר על ידי שופטי בית המשפט העליון כסרט גדוש שקרים שנועד לעוות את המציאות כדי להכפיש את לוחמי צה"ל ולהציגם כפושעי מלחמה".

מנכ"ל תיאטרון צוותא, משה טנא, אמר בתגובה כי "צוותא, שחרטה על דגלה להיות בית לתרבות מתקדמת, פוסלת כל ניסיון של חרמות, של אולמות ושל אמנים. צוותא עושה שיקול דעת על התוכן ולא על דעות האמנים או השחקנים המשתתפים, ובמקרה זה מחזהו של לורקה 'בית ברנרדה אלבה' ראוי גם ראוי. צוותא מתייחסת בחומרה ומגנה את הסגנון המתלהם וקוראת לדו שיח תרבותי שימנע את השסע בחברה הישראלית ולא יעמיקו".

"ג'נין ג'נין", סרטו של בכרי מ-2003, תיעד את הנעשה במחנה הפליטים לאחר מבצע "חומת מגן" ועורר סערה ציבורית. הסרט נפסל להקרנה על ידי המועצה לביקורת סרטים, אך הותר בעקבות עתירה לבג"ץ. קבוצת לוחמים שהשתתפו במבצע הגישה נגד בכרי תביעת לשון הרע בסך 2.5 מיליון שקלים, שנדחתה במחוזי ואחר כך בערעור. שופטי בית המשפט העליון קבעו ב-2007 כי על אף שהסרט רצוף אמירות שקריות הפוגעות בתדמית המדינה וצה"ל, הוא אינו חושף את זהותם של החיילים ולכן לא פוגע בשמם הטוב.

תגובות