בכרי נגד שרת התרבות: יש מקום גם לאנשי שמאל באולם ציבורי

הבמאי והשחקן אמר את הדברים בתגובה לתמיכת שרת התרבות לימור לבנת בביטול השתתפותו בהצגה בצוותא, בעקבות פנייה של "אם תרצו"

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

"צוותא הוא מקום ציבורי שיכול לתת במה גם לאנשי שמאל וגם לאנשי ימין" – כך אמר היום הבמאי והשחקן מוחמד בכרי בתגובה לתמיכת שרת התרבות לימור לבנת בביטול השתתפותו בהצגה "בית ברנדה אלבה" שמעלה האקדמיה לאומנויות הבמה בצוותא. זו הופעתו הראשונה של בכרי בתיאטרון דובר עברית בשנים האחרונות.

על תנועת "אם תרצו", שפנתה ללבנת בקריאה לביטול השתתפותו בהצגה אמר בכרי: "האנשים האלה הם בעולם אחר משלי. אני בעולם של אומנות ואנושיות והם בעולם של פוליטיקה וסיסמאות. המשפחה שלי זה האנשים שעובדים איתי בהצגה, לא חבר'ה שצווחים וצועקים ומנסים לחסל את התרבות."

מהאקדמיה לאומנויות המופע, שמעלה את ההצגה, נמסר בתגובה: "חזרתו של מוחמד בכרי אחרי שנים לבמה העברית היא חגיגה שיש לנו זכות להשתתף בה. בכרי הוא איש שלום, ואף שילם מחירים על מאבקו לדו קיום ואהבת אדם באשר הוא אדם. חשוב לציין שהעבודה המשותפת של תלמידות האקדמיה עם בכרי היתה שיעור מאלף ובלתי נשכח בתיאטרון".

מוחמד בכרי, מתוך ההצגה "בית ברנרדה אלבה"צילום: עלינא דקל

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

ראשי עמותת "אם תרצו" קראו ללבנת "להתערב ולא לתת במה למי שמסית, מכפיש את חיילי צה"ל", ופעיליה יפגינו הערב מול בית התיאטרון. משרד התרבות מסר בתגובה לפנייה כי "המשרד וכמובן שרת התרבות מנועים מלהתערב בבחירות האמנותיות של גופי התרבות שנתמכים על ידי המשרד גם אם הן לעתים שנויות במחלוקת. יחד עם זאת, השרה היתה מצפה מהנהלת 'צוותא' להפעיל שיקול דעת עצמאי נוסף לפני שהיא נותנת במה ומעלה הצגה בכיכובו של מי שסרטו תואר על ידי שופטי בית המשפט העליון כסרט גדוש שקרים שנועד לעוות את המציאות כדי להכפיש את לוחמי צה"ל ולהציגם כפושעי מלחמה".

"ג'נין ג'נין", סרטו של בכרי מ-2003, תיעד את הנעשה במחנה הפליטים לאחר מבצע "חומת מגן" ועורר סערה ציבורית. הסרט נפסל להקרנה על ידי המועצה לביקורת סרטים, אך הותר בעקבות עתירה לבג"ץ. קבוצת לוחמים שהשתתפו במבצע הגישה נגד בכרי תביעת לשון הרע בסך 2.5 מיליון שקלים, שנדחתה במחוזי ואחר כך בערעור. שופטי בית המשפט העליון קבעו ב-2007 כי על אף שהסרט רצוף אמירות שקריות הפוגעות בתדמית המדינה וצה"ל, הוא אינו חושף את זהותם של החיילים ולכן לא פוגע בשמם הטוב.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ