מיכאל הנדלזלץ
מיכאל הנדלזלץ

הדבר היפה בהפקה הזו של עידו ריקלין היא נכונותו לוותר על התמונה מפגש גליליאו עם האפיפיור לטובת הפקה מהירה ושוטפת, המבוססת על במה ריקה שפנסי התאורה הם תפאורתה (שהרי זה מחזה על כך שהידע הוא אור). להקה צעירה ונמרצת של שחקנים המתחלפים בהרבה תפקידים, כמעט לעיני הקהל מעניקה לה חיים תוססים.

קשה שלא לזהות שחקנים בעלי חזות כה ייחודית ומלבבת כמו יוסי צברי - היוצר דמות מעולה כסאגרדו ואת יונית טובי - המקסימה כויטוריה גלילאי, גם כשהם קופצים לתפקידים אחרים. אורן כהן, גיא אלון, ובעיקר אדווה עדני כסיניורה סארטינורודיה קוזלובסקי בתפקיד האינקויזיטור משלימים תמונת במה שמרתקת לאורך תשעים הדקות שלה כמעט כמו סרט מתח. תום חגי בתפקיד אנדראה, תלמידו של גלילאו מעניק עצמה ותקווה למלים האחרונות של ההצגה.

אבל העיקר הוא מה שנמצא במרכז: השמש של המחזה וההצגה הזו: אמיר קריאף בתפקיד גלילאו. במהלכה של ההצגה הוא נע על הבמה, הרוח החיה, המתעקשת להכריח את הדמויות האחרות לראות את מה שברור כשמש. תאוות החיים שלו, האנושית כל כך, כובשת לב. בהדרגה תנועתו מאטה, ובתמונה האחרונה הוא נע בקושי. ואותה תמונה של חשבון נפש נוקב שהוא עושה עם עצמו (שהיא גם אמירה בעלת תוקף אקטואלי לקהל שבאולם) הופכת למרכז ההצגה ולרגע מרגש עד דמעות: גדולתו של גלילאו - הדמות של ברכט - והשחקן אמיר קריאף, דווקא בהכרה האנושית בחולשה העצמית ובייסורי המצפון בגללה. קריאף חשוף, ילדותי, קיצוני, עקשן, מרתק ונוגע ללב.

זו הצגה יפה, עשויה מתוך אמונה, התלהבות, ידע, שפת במה ברורה, ומעל לכל חשובה. היא. גם מאמינה בקדמה ובידע, מכירה בברוטליות של הכח והשלטון, אך לא פוחדת ממנו. היא רק בנוסף לכל אלה מקדשת את החיים, ונותנת תקווה.

תיאטרון באר שבע מעלה את "גלילאו" מאת ברטולט ברכט. נוסח עברי ובימוי: עידו ריקלין. תפאורה: טליה אוטולנגי. תלבושות: נטע הקר. תאורה: עדי שמרוני. מוזיקה: דורי פרנס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ