רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בית לסין שילם לעובדיו רק מחצית משכרם

כחלק מהניסיון להתמודד עם גירעונו של התיאטרון, קיבלו העובדים רק חצי משכר חודש פברואר. ההנהלה מאשימה את עיריית ת"א

4תגובות

הנהלת תיאטרון בית לסין הודיעה בסוף השבוע לעובדיה כי אין באפשרותה לעמוד בהתחייבויותיה אליהם. במכתב לשחקנים ולעובדים ששלחה מנהלת התיאטרון ציפי פינס נכתב כי "בשל מצבו הכספי הקשה של התיאטרון, נאלצת ההנהלה לנקוט בצעדים מידיים על מנת לאפשר את המשך קיום הפעילות הסדירה". אחד הצעדים המדוברים הוא קיצוץ שכר העובדים בחודש פברואר למחצית.

על פי הודעת התיאטרון צעדים נוספים צפויים בהמשך והם יכללו צמצום והתייעלות בשעות נוספות לעובדי המנהלה; לראשונה יבוטל פסטיבל "פותחים במה" שתוכנן לאוגוסט 2012; ביטול ההפקה "פגישה מקרית" בבימויו של גלעד קמחי עם קבוצת צעירי התיאטרון, וזאת בשל עלותה הגבוהה.

אלו הם הצעדים המידיים, אך ככל הנראה אין בהם די כדי להשיב את התיאטרון לפעילות סדירה. בכוונת התיאטרון להשית בקרוב תכנית הבראה שתביא לצמצום והתייעלות. בהנהלת המוסד כינו את התוכנית "צעדים כואבים נוספים", שיפורסמו בקרוב.

המהלכים מתבצעים על רקע גירעון של 6 מיליון שקלים שצבר התיאטרון, וסכסוך עבודה מתמשך עם עובדי הבמה, המלינים על תנאי עבודתם ושכרם, ומאיימים להשבית את התיאטרון. במסגרת המשא ומתן בין עובדי הבמה להנהלה שולמה להם מקדמה של שלושה חודשי שכר, המעיבה כעת על תזרים המזומנים של התיאטרון.

מנכ"לית התיאטרון פינס אמרה כי היא מקווה שחלקו השני של שכר פברואר ישולם לעובדים בקרוב. "נאמר לי על ידי משרד התרבות שאנחנו אמורים לקבל בימים הקרובים תקציב נוסף בהיקף של 12 אחוזים, כלומר עוד מיליון שקלים. אני מקווה שהכסף יגיע בימים הקרובים ונוכל לשלם את חלקה השני המשכורת", ציינה.

השחקן והבמאי ליאור אשכנזי ("שם פרטי"), שטרם קיבל את משכורתו אמר כי הוא "עדיין לומד את העניין. סביר להניח שאם לא יהיו משכורות, לא יהיו הצגות",ציין.

השאלה הברורה היא כיצד תיאטרון מצליח כמו בית לסין, שהריץ 1,500 הצגות בשנת 2011, נכנס למצב משברי כזה? המנכ"לית פינס טוענת כי התיאטרון מצוי בתת-תקצוב בשל תמיכה נמוכה מצד עיריית תל אביב והמדינה. תקציב התיאטרון ב-2011 עמד על כ-60 מיליון שקלים, מתוכם 47 מיליון שקלים מהכנסה עצמית. "תיאטרון בית לסין הוא תמיד בתת-תקצוב לעומת הבימה, הקאמרי, תיאטרון באר שבע, תיאטרון חיפה, והחאן", אומרת פינס. לדבריה, למרות הכנסה עצמית של כ-85 אחוזים, צובר התיאטרון מדי שנה גירעון של 1.5 מיליון שקלים.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "התמיכה נקבעת על פי עמידה בקריטריונים העירוניים, ללא כל אפלייה בין מוסד תרבות כזה או אחר. בית לסין נמצא בקטגוריה של תיאטרונים גדולים ונבחן על פי התבחינים של קטגוריה זו. תקציב התמיכה של התיאטרון לשנה זו אושר לאחרונה בוועדת התמיכות ויובא לאישור המועצה הקרובה.

ניר כפרי


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true