הסכם ההבראה של הבימה מתעכב כבר 4 חודשים

מאז חתימת ההסכם באוקטובר לא יושם אף אחד מסעיפיו, וגירעון התיאטרון הענק לא השתנה. מצב התיאטרון הוביל אתמול לישיבה בראשות שרת התרבות

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

הסכם ההבראה של הבימה שנחתם לפני ארבעה חודשים עם משרדי האוצר והתרבות טרם יצא לפועל ואף אחד מסעיפיו טרם יושם. כלומר, מצבו של התיאטרון הלאומי לא השתנה, וגירעונו הענק בהיקף של 42 מיליון שקל, נותר כשהיה. הכספים שהתחייבה המדינה לתת, לא הועברו, חובות הבימה לספקים - בהיקף של 13 מיליון שקל - טרם שולמו, לא מונה דירקטוריון לתיאטרון ותכנית ההתייעלות לא יצאה לפועל.

מצבו של התיאטרון הוביל אתמול לישיבה רבת משתתפים בראשותה של שרת התרבות לימור לבנת, עם נציגי האוצר, נציגי חבר הנאמנים בראשות היו"ר דוד בועז, ומנהלת התיאטרון אודליה פרידמן. יצוין כי על פי תכנית ההבראה, שבנויה בצורה מדורגת ואמורה היתה להימשך שלושה חודשים בלבד, אמור היה האוצר למחוק 18.5 מיליון שקל מחובות הבימה למדינה, ומשרד התרבות אמור היה להעביר לתיאטרון 6.5 מיליון שקל כדי להסדיר את החובות לספקים - אך התנאי להעברת הכספים ומחיקת החובות היתה הלוואה בהיקף של 6.5 מיליון שקל שהבימה ייקח מהבנקים. אולם ההלוואה טרם אושרה, ובלעדיה כאמור, לא ניתן ליישם את תוכנית ההבראה.

בפגישה התברר כי לתיאטרון יש קושי בגיוס הלוואה מאחד הבנקים. הקושי נובע מהמוניטין הכלכלי של הבימה, ההגדרה המשפטית של התיאטרון שהשתנתה, ובעיקר, כך לפי גורם מקורב, לעובדה שלמוסד אין דירקטוריון. עד כה, למרות דרישת בית המשפט, לא מונה דירקטוריון להבימה. ככל הנראה, היעדר גוף שכזה גורם לבנקים לסרב להסתכן במתן הלוואה.

מנכ"לית הבימה, אודליה פרידמןצילום: ניר קידר

יו"ר חבר הנאמנים של הבימה, טוען מנגד כי היעדר דירקטוריון אינו הגורם המעכב, אך עם זאת התחייב בישיבה אתמול כי עד סוף החודש ימונה דירקטוריון. לדבריו, התיאטרון זקוק בדחיפות לכסף ממשרד התרבות. מהמשרד נמסר כי הכסף יועבר רק כאשר הבימה תקבל את מלוא ההלוואה מהבנקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ