מייק לי ואמה תומפסון קוראים לביטול הזמנת הבימה לפסטיבל

כ-40 אנשי תיאטרון וקולנוע בריטים דורשים זאת בשל מה שהם מגדירים כ"מעורבות המבישה של התיאטרון עם היישובים הישראליים הבלתי חוקיים"

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

במכתב פתוח שפורסם בגרדיאן הבריטי בסוף השבוע, דורשים כ-40 אנשי תיאטרון וקולנוע בריטים כי הנהלת תיאטרון הגלוב הלונדוני תבטל את השתתפות תיאטרון הבימה בפסטיבל השייקספירי שייערך בעיר במאי. חותמי העצומה קוראים למנוע את השתתפות התיאטרון הישראלי בפסטיבל בשל מה שהם מגדירים כ"מעורבות המבישה של התיאטרון עם היישובים הישראליים הבלתי חוקיים בשטחים הכבושים". על המכתב חתומים יוצרים מובילים ובהם במאי הקולנוע מייק לי, השחקנית אמה תומפסון והבמאי והשחקן ריצ'רד ווילסון.

המוחים ציינו את היכלי התרבות באריאל ובקרית ארבע וכתבו כי "למרות מחאת האמנים, תיאטרון הבימה הביע נכונות להופיע בהתנחלויות. בהזמנת הבימה, חותר תיאטרון הגלוב השייקספירי תחת שחקנים ומחזאים מוסריים, שסירבו להפר את החוק הבינלאומי".

על פי המכתב, מתוך רצון לכלול את השפה העברית בפסטיבל Globe to Globe המוקדש ליצירתו של שייקספיר, הוזמן הבימה להעלות במסגרתו את "הסוחר מוונציה". בעבר פנו כבר כמה גופים לתיאטרון הגלוב בדרישה לבטל את השתתפות הבימה בפסטיבל. הגלוב הגן אז על החלטתו לכלול את התיאטרון והשיב כי הפסטיבל הוא חגיגה של תיאטרון ולא של לאומים. למכתב החדש טרם התקבלה תגובה מהנהלת התיאטרון הבריטי.

לי. מתנגד ל"הסוחר מוונציה"צילום: רויטרס

מנהלו האמנותי של הבימה, אילן רונן, אמר בתגובה כי "הניסיון להציג את הבימה כשופר של מדיניות כזו או אחרת עושה עוול ליוצרים, לשחקנים ולכל מי ששותף לעשייה שלנו. הופעה בכל חלקי ישראל אינה יוזמה של הבימה, כפי שיוצא מן המכתב, אלא חוק מדינה שכל מוסדות התרבות הנתמכים בישראל מחויבים לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ