עיריית ת"א מקצצת בבית ליסין לטובת תיאטרון גשר

לדברי העירייה, בקריטריונים המזכים בתמיכה נרשם בתיאטרון גשר שיפור משמעותי, בין השאר בהיקף הפעילות ובתרומה לחברה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב הפחיתה ב-429 אלף שקלים את תמיכתה לשנת 2012 בתיאטרון בית ליסין והעבירה סכום זה לתיאטרון גשר. השניים חולקים את תקציב התמיכה בקטגוריית "תיאטרון גדול". התמיכה השוטפת של העירייה בבית ליסין מסתכמת עתה בכ-2.9 מיליון שקלים, לעומת כ-3.3 מיליון בשנה שעברה - ירידה של כ-12%. לעומת זאת, התמיכה השוטפת של העירייה בתיאטרון גשר גדלה מ-2.05 מיליון שקלים לקרוב ל-2.5 מיליון השנה - עלייה של כ-20%.

העירייה מחשבת את התמיכות לפי שלושה פרמטרים: היקף הפעילות - הכולל מחזור כספי, מספר מבקרים, הכנסה עצמית, ותק ומספר מועסקים; התוצר האמנותי - הכולל את היקף הפעילות האמנותית, חדשנות ומגוון ומוניטין מקצועי; והתרומה לתל אביב-יפו. העירייה קובעת משקל יחסי לכל אחד מהסעיפים, אך אינה מפרסמת את החלוקה בין הסעיפים, או את הניקוד שקיבל כל מוסד תרבות.

את התוצר האמנותי והתרומה לעיר, דירוגי איכות קשים למדידה, קובעת ועדה חיצונית, המורכבת משני אנשי מקצוע מתחום התיאטרון ומנציג אגף התרבות בעירייה. העירייה מסרבת לחשוף מי הם חברי הוועדה ומה הניקוד שהעניקו לתיאטראות, ומסרה כי "אנשי המקצוע מגיעים מהאקדמיה, מהתיאטרון או ממשרות ציבוריות בתחום".

הירידה בתמיכה בבית ליסין באה בתקופה שבה התיאטרון מצוי בקשיים כלכליים ונאלץ לבצע קיצוצים. רק בראשית החודש הודיעה ההנהלה לעובדים כי היא מעכבת את תשלום מחצית ממשכורתם בכמה ימים. לתיאטרון גירעון מצטבר של כ-6 מיליון שקלים.

גם תיאטרון גשר נקלע לאחרונה לקשיי תקציב ואף עמד בסכנת סגירה, עד להחלטת מפעל הפיס להעניק לו תמיכה חד-פעמית בסך 7 מיליון שקלים לכיסוי גירעונותיו, המסתכמים בכ-9 מיליון שקלים. בתיאטרון גשר ציינו כי המוסד מצוי במצוקה גם לאחר תמיכת מפעל הפיס, מצוקה הנובעת, לדבריהם, מתת-תקצוב שלו בידי רשויות המדינה במשך שנים.

מתיאטרון בית ליסין נמסר בתגובה: "הופתענו לשמוע שהעירייה קיצצה 400 אלף שקל בתמיכתה". לדבריהם, "בבדיקת הנושא לעומק ובדיקת נתוני דו"ח משרד התרבות והספורט, מנהל התרבות, המרכז למידע ולמחקרי תרבות - המספרים מדברים בעד עצמם. אין לנו ספק שמדובר בטעות, שכל הנוגעים בדבר מנסים למצוא לה פתרון".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "חלוקת התמיכה בין שני המוסדות הינה על פי תבחינים ומבוססת על נתוני הפעילות, המבוקרים על ידי רואי החשבון של העמותות, כפי שדווחו לעירייה. מטבע הדברים, עלייה של גוף אחד באה על חשבון הגוף השני". העירייה הוסיפה כי "בחלק מהפרמטרים, שהנם בעלי משקל משמעותי (לרבות מספר הפקות חדשות, מספר הצגות כולל, מספר הרצות בתל אביב), חל שיפור משמעותי בנתוני תיאטרון גשר לעומת אלו של בית ליסין. כך גם לגבי ציוני האיכות בפרמטרים כגון הכרה בינלאומית ותרומה לחברה ולקהילה, הניתנים על ידי ועדת מומחים. כל זאת בהתייחס לפעילות בשנת 2010, שהיא שנת הייחוס לחישוב תמיכות 2012. יודגש שעיריית תל אביב יפו סבורה שתיאטרון בית ליסין הינו תיאטרון איכותי, שרמת ההצגות בו גבוהה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ