ארכיון חדש ברשת לתיאטרון העוסק בשואה

האתר ירכז את כל היצירות שנכתבו על השואה ובמהלכה. בחלק מן ההצגות ניתן יהיה לצפות באתר, שיכלול גם קטעי ארכיון נדירים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

אתר אינטרנט ירכז מידע על התיאטרון בשואה. עשרות מחזות נכתבו בתקופת השואה בידי יהודים ומאות הוצגו בגטאות ובמחנות. בפרויקט ראשוני מסוגו מוקם כעת האתר שנקרא "אוסף תיאטרון השואה אונליין", ויכיל מידע על כל היצירות שנכתבו על השואה או במהלכה - מעליית הנאצים לשלטון ועד היום.

את הפרויקט יזם ועורך החוקר ואיש התיאטרון מוטי סנדק. במועצה האקדמית שלו חברים פרופ' גד קינר, ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, וכן המחזאי יהושע סובול, הסופרת נאוה סמל, ד"ר מיכל גוברין והפרופסור דוד אלכסנדר.

צוות של עשרה אנשים עובד בימים אלה מסביב לשעון כדי להקים את המאגר הממוחשב שיכיל האתר. עד כה אותרו אלף מחזות שעוסקים בשואה. "כל מחזה, אפילו זניח ביותר, כולל טקסטים שמעולם לא הוצגו אך נמצאים בארכיון - יהיו באתר", אומר סנדק. במנוע החיפוש אפשר יהיה לקרוא את הסינופסיס של ההצגה, ללמוד על הרקע ההיסטורי שלה ולעיין במסמכי ארכיון הקשורים אליו. חלק מהמחזות ניתן יהיה להדפיס ובאחרים ניתן יהיה לצפות - כולל בקטעי ארכיון נדירים. ההשקה של הפרויקט התקיימה בחודש ינואר בבית ועידת ונזה בברלין, בחדר הישיבות שבו התקיימה הוועידה, במלאות 70 להתכנסותה.

מתוך ההצגה "גטו" שכתב יהושע סובולצילום: ז'ראר אלון

"הפרויקט יוצא מנקודת הנחה שהנאצים לא הצליחו להשמיד את הרוח האנושית והיצירתית. במקום להתמקד בכאב ובטראומה, אנחנו חוקרים את נכסי הרוח", אומר סנדק. "למיטב ידיעתי, לא היתה תופעה כזאת אצל עמים אחרים: שתוך כדי סבל, הרג ושחיטה, הקימו תיאטראות וכתבו מחזות", הוסיף. דוגמאות לא חסרות. "החל מהרקוויאם של ורדי, דרך שלום עליכם ועד שייקספיר - כולם הועלו בשואה", אומר סנדק. "בגטאות כמו וארשה ולודג' היו קברטים והצגות. אפילו באושוויץ הציגו - גם אם לא ברמה הכי מקצועית", הוא מוסיף.

אחד הנושאים שיטופלו באתר יהיה חיי התרבות במחנה טרזינשטאט. הנושא הוצג ביום עיון שנערך בחודש שעבר ביד ושם, בשיתוף המכון הבינלאומי לחקר השואה. "כבר בשבועות הראשונים של המחנה, בשעות הערב, בתוך העוצר, החלו חיי התרבות", אמרה ד"ר מרגלית שלאין, אחת היועצות האקדמיות של הפרויקט. ב-1942 הוקמה במחנה מחלקה ל"עיצוב שעות הפנאי", שבה פעלו גם שחקנים. הם העלו הצגות כמו "שידוכין" של ניקולאי גוגול; "קול אנוש" מאת ז'אן קוטו; ו"הגחליליות" של יאן קרפיאט. ההפקה המורכבת מכולם היתה ביצוע הרקוויאם של ורדי.

30 גופים חשובים ברחבי העולם תומכים ומשתפים פעולה עם הפרויקט החדש. הרשימה כוללת בין היתר את אונסק"ו, ארגון התיאטרון העולמי, יד-ושם, מוזיאון השואה בוושינגטון, ועידת התביעות, מכון אירופה לשימור והפצת מורשת השואה בפראג/טרזין, מוזיאון בית טרזין בגבעת חיים, בית אנה פרנק באמסטרדם, הארכיון באקדמיה לאמנויות בברלין, המרכז לחקר יהדות הולנד באוניברסיטה העברית ומוזיאון בית לוחמי הגטאות. לאחרונה הגישו מנהלי הפרויקט בקשה למימון גם ממשרד התרבות.

"עד סוף השנה תעלה לאתר כמות נכבדה של חומר", מבטיח סנדק, שמספר כי הוא מחפש גם שני מחזות שכתב שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס, אשר תוכנם אינו מוכר לו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ