דבר קטן וטוב

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

לצד תיאטרון גשר שנטל תשעה קבין של תהילה (מוצדקת) של תיאטרון מרשים של עולים מרוסיה (שברפרטואר שלו גם עיבוד רומן של מאיר שלו, "יונה ונער") פועל בירושלים תיאטרון "מיקרו", שהוא המשך לתיאטרון משפחתי שממנו צמחו גם הבמאית והמעבדת אירנה גורליק, וגם השחקנית מריה גורליק, שמגלמת את דמותה של יהודית - הדמות העומדת במרכז הרומן הזה של שלו. יהודית היא אהובתם של שלושה גברים ואמו של המספר, הילד שהשם שניתן לו הוא זיידע (זקן), כדי לבלבל את מלאך המוות.

מאיר שלו הקדים להצגה דברים וסיפר כיצד באה אליו גורליק, הנפש החיה של התיאטרון הזה, וגם מנהלת סטודיו שממנו יצאו רוב שחקניה, והודיעה לו שהרומן שלו הוא בעצם שלה. קשה להתמודד עם קסמו של שלו כמדבר ומספר, שדיבר בשבח התשוקה של אנשי התיאטרון, אבל הם הצליחו.

גורליק ושחקניה גילו כבוד לשפתו העשירה של שלו ולסיפור המורכב והיפה שלו על גברים, נשים, אהבה ותשוקה, ובצניעות ויופי הפכו אותו לשעתיים וחצי של תיאטרון, שנדמו כדקות אחדות. כמה קרשים יצרו קלעים, במה שהיא גם שולחן ומסך מאולתר, אפשרו מצעד של דמויות עסיסיות ומלאות חיים, ואמצעים פשוטים - דלי מים, תנועות ידיים של משק כנפי ציפורים, רגעי ריקוד וכמה אביזרים תקופתיים - יצרו על הבמה מציאות שלמה וקסומה, שהמבטא הרוסי הקל של כמעט כל השחקנים, שכולם מיטיבים לדבר בעברית, היה חלק משמעותי מקסמה.

כל הלהקה ראוייה לשבחים רבים, על התשוקה, הצניעות והכבוד לשפה ולרומן. במיוחד בלטו בעיני אילן חזן בדמותו של יעקב, מיכאל גורודין בתפקיד זיידע, ושתי דמויות עסיסיות במיוחד, בוריס אוצ'קובסקי בתפקיד יהושע, ובוריס שיף בתפקיד גלוברמן הסוחר. חוטי העלילה הרבים בספרו של שלו נשזרים לצמה ארוגה של עלילה ודמויות העשויות באהבה, וחברי תיאטרון מיקרו ידעו לשזור את הצמה הזו ולחלץ אותה מתחת לסלע זכרון וכאב האהבה.

תיאטרון "מיקרו" מעלה את "כימים אחדים", על פי הרומן מאת מאיר שלו. עיבוד ובימוי: אירינה גורליק. תפאורה: איליה קוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ