תיאטרון בית ליסין יושבת בסוף השבוע

המשא ומתן בין ועד העובדים הטכניים להנהלת התיאטרון נקלע אתמול למבוי סתום. כתוצאה מההשבתה יבוטלו תשע הצגות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תיאטרון בית לסין הודיע אתמול על ביטול תשע הצגות שתוכננו לסוף השבוע. זאת, בשל משבר ביחסי עבודה עם העובדים הטכניים של התיאטרון. ההצגות שיתבטלו כתוצאה מסכסוך העבודה הן: שתי הצגות של "רוחל'ה מתחתנת", שתי הצגות של "קיר זכוכית", שתי הצגות של "שם פרטי", "נדל"ן", "אמא שלו", ו"מנדרגולה".

העובדים הטכניים של התיאטרון, 32 מתוך 300 עובדים בתיאטרון בכלל, נמצאים בסכסוך עבודה מתמשך עם ההנהלה, שעליו הוכרז באוקטובר 2010. גם בינואר איים הוועד בשביתה וכתנאי מוקדם לביטולה, דרשו בוועד תוספת של אחוז לשכר לכל שנת עבודה. בדיונים אינטנסיביים שהתקיימו בין הצדדים הוחלט על נתינת מקדמה לעובדים בהיקף של 10%, תוך התחייבות מצדם לשקט תעשייתי של שלושה חודשים, שבהם יקיימו הצדדים משא ומתן.

לתיאטרון הוגשה טיוטת הסכם, אולם הוא סירב לחתום עליה בשל "דרישות שאינן מקובלות בתחום הצוות הטכני", הוסבר בהודעה שהוציא אתמול התיאטרון. עם הדרישות נמנות: דרישה לתוספת שכר של 7.25% מינואר 2011; תוספת של ותק בשיעור של 1% לכל שנת ותק; מענק מיוחד בשיעור של משכורת חודשית לעובד שהשלים עשר שנות עבודה, וכן חופשה נוספת של חודש; מענק מיוחד בהיקף של שתי משכורות לעובד שהשלים 20 שנות עבודה; ביטוח בריאות מורחב, הכולל ביטוח שיניים וביטוח סיעודי במימון התיאטרון; השתתפות בשיעור של 75% בעלות גני הילדים; משכורת 13 והשתתפות בהוצאות הוועד בהיקף של 15 אלף שקלים בחודש.

בראש הצוות שניהל את המגעים מטעם התיאטרון עמד אורי עופר, שניהל בעבר את הקאמרי והאופרה הישראלית. אתמול הוא סיפר ל"הארץ" כי מסמך הדרישות של הוועד היה "מסמך הזוי" מבחינת התיאטרון. אתמול, עוד בטרם הסתיימו שלושת החודשים, הגיעו הצדדים למבוי סתום.

לדברי עופר, בשלבים המוקדמים של המשא ומתן אפשר היה להגיע להסכם, למרות הדרישות הגבוהות של העובדים. "אבל אז העובדים שינו מסלול", מספר עופר, "ובאמצעות עורך דין בני כהן, הוגש המסמך שעל בסיסו הם ביקשו לנהל את המשא ומתן. מעבר להיותו הזוי, הוא היה גם מעליב כי יש בו דרישה לתוספת של 100%". עופר הוסיף: "כמובן שלא הסכמנו וזה הביא לנתק של שבועיים-שלושה, ואז הודיעו העובדים על ההשבתה".

בבית לסין מעריכים כי עלות דרישות של העובדים מסתכמת בכ-6 מיליון שקלים בשנה. כיום בית לסין נמצא בתוכנית הבראה בשל גירעון שהוא סוחב בהיקף של 6 מיליון שקלים, ודרישה מעין זו היא מעל ליכולתו. אלברטו בנדר, מצוות העובדים הטכניים, אמר אתמול כי הדרישות שלהם הן לפי החוק: "אנחנו דורשים דברים שהתיאטרון לא משלם, על פי החוק ותשובת התיאטרון היא תמיד שאין כסף. לפני ארבע שנים התחלנו לדרוש ונאמר לנו שתוך שישה חודשים חותמים על הסכם, וכיום הגענו לנקודה שהמלים לא עוזרות".

עוד הוסיף בנדר, כי אין מדובר בשביתה, אלא בעיצומים בהצגות בסוף השבוע, אך זה לא אומר שהעיצומים לא יורחבו. בתיאטרון מדגישים כי תנאי שכרם של העובדים הטכניים של בית ליסין הם "כפי שמקובל גם בתיאטרונים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ