משרד התרבות: "הבימה גורם נזק לישראל"

בתגובה לתלונותיהם של מחזאים מחו"ל על חובות התיאטרון הלאומי, מסר המשרד כי הוא מצר על שהתיאטרון לא עומד במחויבותיו

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

משרד התרבות מאשים את תיאטרון הבימה בפגיעה תדמיתית בישראל. בתגובה לשאלת "הארץ" מדוע המשרד לא מתערב בחובותיה של הבימה למחזאים מחו"ל הוא מסר: "משרד התרבות מצר על כך שתיאטרון הבימה איננו עומד בהתחייבויותיו, ורואה בכך טעם לפגם וגרימת נזק תדמיתי למדינת ישראל".

תיאטרון הבימה חייב זה חמש שנים עשרות אלפי דולרים למחזאים בחו"ל, שמהם קנה התיאטרון מחזות לתרגום. סוכנת האמנים האמריקאית טונדה מרטון, מסוכנות מרטון בניו יורק, מייצגת ארבעה מחזאים שמהם הבימה רכשה זכויות יוצרים ועליהם לא שילמה את חובה בסך 160 אלף דולרים עד היום.

לאחר שבמשך חודשים מרטון לא זוכה ליחס מהתיאטרון, היא החליטה לפנות למשרד התרבות. אולם, גם משם לא זכתה לתשובה. "האם ייתכן ששרת התרבות תתעלם מהנושא הזה?", כותבת מרטון במכתב אל משרד התרבות, שנשלח בשבוע שעבר והגיע לידי "הארץ". היא מוסיפה: "האם ייתכן שממשלת ישראל תאפשר לתיאטרון הלאומי שלה להחזיק באופן בלתי חוקי בזכויות יוצרים זרים, כמו גם, את הכסף שהעבירה הממשלה לתיאטרון עבור היוצרים?".

מתוך ההצגה "החותנת", אחת ההצגות שקנה תיאטרון הבימה ולא שילם עליה זכויות יוצרים צילום: ז'ראר אלון

מרטון מייצגת את המחזאים האמריקאים אדוארד אלבי עם מחזהו "שלוש נשים גבוהות", את איב אנסלר שכתבה את "מונולוגים מהווגינה", את לאונרד גרשה עם המחזה "פרפרים הם חופשיים" ואת אנדרו ברגמן עם "החותנת". ברגמן אמר אתמול כי "הבימה מתנהגת כמו ארגון פשיעה, וגונבת קניין אינטלקטואלי רוחני, בדיוק כמו המשטר הסובייטי והמאואיסטי".

מרטון פנתה למשרד התרבות ב-26 באפריל והופתעה לא לקבל מהם מענה: "אין כל תגובה מצד המדינה, הכספים לא מגיעים מהבימה, ואין לי כל רעיון כיצד לנהוג", היא הסבירה ל"הארץ".

במכתב למשרד התרבות טענה מרטון כי מלבד העובדה שהבימה "לא תוכל להשיג בעתיד זכויות על אף מחזה בגלל תדמיתה המוכתמת, ניתן לדמיין כמה נזק נגרם לישראל כשהתיאטרון הלאומי שלה גונב במכוון כסף ממחזאים זרים", כלשונה. "כיהודייה אמריקאית", היא כותבת, "זוהי השפלה מתמשכת עבורי שהמשבר של זכויות היוצרים מישראל נמשך ונמשך לבלי סוף".

כאמור, גם משרד התרבות מסרב להתערב בסוגיית החובות של הבימה ועד כה התעלם מפניותיה של מרטון, כדבריה. בתגובה שנמסרה מהמשרד נכתב: "יש להדגיש כי על אף תמיכה שוטפת של המדינה בהבימה, מדובר בגוף עצמאי המתנהל ללא התערבותה במישור האמנותי והן במישור הניהולי". הם הוסיפו כי "בימים אלה פועל המשרד לקידום יישומה של תוכנית הבראה לתיאטרון כדי לפרוע חובותיו לכל נושיו בארץ ובעולם. הגברת מרטון עודכנה כי הנושא הועבר לטיפול הגורמים המקצועיים".

יצויין כי תוכנית ההבראה טרם יצאה לפועל משום שהתנאי להפעלתה היה לקיחת הלוואה של 6.5 מיליון שקלים מהבנקים, אך עד כה אף בנק לא נענה לבקשה.

מתיאטרון הבימה נמסר כי "התיאטרון חתם עם ממשלת ישראל על הסכם שטרם הופעל ולא באשמת הבימה. אנו פועלים במרץ על מנת להתחיל את הפעלתו בהקדם. כשיופעל, נגיע להסכמות עם כל בעלי החוב, כולל ספקים ויוצרים בארץ ובחו"ל, לגבי חובם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ