המשבר בהבימה: מסתמנת פריצת דרך ליישום הסכם ההבראה

נציגי התיאטרון והאוצר ייפגשו ביום חמישי וידונו במתן הלוואה על סך 6.5 מיליון שקלים לתיאטרון, שהיא תנאי הכרחי להסכם שנחתם כבר בנובמבר 2011

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

נציגי תיאטרון הבימה ומשרד האוצר ייפגשו ביום חמישי במשרדי בנק דיסקונט וידונו במתן הלוואה של 6.5 מיליון שקל לתיאטרון הלאומי. אם תאושר ההלוואה תהיה זו פריצה של המבוי הסתום המעכב את יישום הסכם ההבראה של התיאטרון, שנחתם כבר בנובמבר 2011, אך עד כה לא יצא לפועל. אין מדובר בפגישה ראשונה עם הבנק, אלא בפגישה שעשויה להביא לאישור ההלוואה, וישתתפו בה נציגי הבימה בראשות יו"ר הדירקטוריון יוחנן צנגן, נציגי משרד התרבות ונציגי האוצר בראשות סגן החשב הכללי במשרד האוצר, יאיר טל.

קבלת ההלוואה היא תנאי הכרחי להוצאתו לפועל של הסכם ההבראה. מצד הבימה טענו עד כה כי אף בנק לא היה מוכן לתת לתיאטרון את ההלוואה, ומנגד נשמעו גם טענות שלפיהן נציגי הבימה לא התאמצו לקבל את ההלוואה, בתקווה שבסוף יקבלו את הכסף הנדרש מהמדינה.

כשנחתם ההסכם בנובמבר 2011, הסתכמו חובות הבימה בכ-42 מיליון שקל, חלקם לקופת המדינה. על פי ההסכם יימחקו 18.5 מיליון שקל מהחוב למדינה, ויתרת החוב למדינה, 5.5 מיליון שקל, תוקפא לחמש שנים.

הבימה. אם תאושר ההלוואה יוכל התיאטרון לשלם את חובותיוצילום: ניר כפרי

התיאטרון חייב 13 מיליון שקל לספקים (אמנים ויוצרים), וחמישה מיליון נוספים לקרנות גמל, פנסיה ופיצויים. על פי ההסכם נקבע כי המדינה תעביר 6.5 מיליון שקל להבימה, בתנאי שגם התיאטרון יספק סכום דומה ממקורותיו, ובמלים אחרות, התיאטרון התחייב להביא חלק ממקורות המימון של ההסכם כתנאי ליישום תכנית ההבראה. מאחר שהדבר לא קרה עד כה, התכנית לא יושמה, והתיאטרון נותר עם חובותיו לספקים הרבים.

כפי שפורסם בעבר ב"הארץ", בין הספקים הרבים שלהם חייב התיאטרון כספים מצויים גם מחזאים מחו"ל, שכבר הודיעו כי לא ישתפו פעולה בעתיד עם הבימה.

יאיר טל, סגן החשב הכלל באוצר, אישר אתמול כי אכן צפויה פגישה ואמר כי הוא "מקווה שהיא תביא לתוצאות חיוביות". גם יו"ר דירקטוריון הבימה צנגן אמר דברים ברוח דומה: "הפגישה תתקיים ואולי תהייה פריצת דרך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ