"הבימה" בלונדון: מפגינים הפריעו להצגה והוצאו מהאולם

שחקני הבימה מעלים את הסוחר מוונציה בתיאטרון הגלוב בצל ההתנגדות של ארגונים פרו-פלסטיניים. 25 בני אדם הוצאו ונעצרו לאחר שהפגינו באולם

אנשיל פפר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
לונדון

הצגת הסוחר מוונציה של התיאטרון הלאומי הבימה בלונדון נפתחה הערב תחת אבטחה כבדה, בעוד שמחוץ לתיאטרון מתקיימות הפגנה פרו פלסטינית ומולה הפגנה פרו ישראלית. במקום הוצבו כ-100 שוטרים וכל הנכנסים עוברים בידוק קפדני, הכולל בדיקה בגלאי מתכות. 25 מפגינים הוצאו מהאולם ונעצרו בכמה מקרים שונים במהלך ההצגה, תוך השמעת קריאות כמו "שחררו את פלסטין" והנפת שלטים. ההצגה עצמה נמשכה כסדרה.  

בעת ההפסקה אמר המנהל האמנותי של הגלוב, דומיניק דרומוגל כי השחקנים "עושים עבודה נפלאה למרות אווירה לא פשוטה". עם פתיחת ההצגה דרומגול עלה לבמה ואמר בחיוך כי הוא מחכה כבר שנים לומר שמי שהטלפון הנייד שלו יצלצל יושלך מהתיאטרון. הנהלת התיאטרון הודיעה עוד לפני ההצגה שהיא לא תאפשר את כניסתם של רוכשי כרטיסים הנראים כאילו הם מתכוונים להפריע, ובמהלך ההצגה סדרנים יסיירו ביציעים ויסלקו כל מי שיצעק או יניף שלטים.

עשרות אנשים משתתפים בהפגנות משני הצדדים. בצד הפרו-פלסטיני המתנגד להזמנת התיאטרון הישראלי ללונדון מחזיקים שלטים ובהם כתובות המזכירות שורות מהמחזה. "אם תדקרו פלסטיני, האם הוא לא ידמם", נכתב באחת מהן. על השלטים בהפגנה פרו-ישראלית נכתב "אוהבים תרבות, שונאים צנזורה".

כל הכרטיסים לשתי ההופעות, הערב ומחר, נמכרו והמארגנים מאמינים שחלק נמכרו למפגינים שמתכוונים לצעוק ולהפריע להופעה. שחקני הבימה החליטו בחזרה שנערכה הבוקר בתיאטרון הגלוב בגדה הדרומית של התמזה, כי אם מפגינים פרו-פלסטינים ייכנסו לאולם וימנעו את המשך ההצגה, הם מתכננים לעלות כולם על הבמה ולהחזיק ידיים עד שהצועקים יוצאו מהאולם. השחקן הראשי, יעקב כהן, המשחק את שיילוק, אמר שאם ישראלים באולם ינסו להתעמת עם המפגינים, יבקש מהם בעברית "לא לרדת לרמה שלהם".

שחקני הבימה בחזרות לקראת ההצגה הערבצילום: אי-אף-פי

המנהל האמנותי של הבימה, הבמאי אילן רונן, אמר בחזרה ש"זאת לא הפעם הראשונה שיש הפגנות כשאנחנו מופיעים בחו"ל. בדרך כלל, ההפגנות הן מחוץ לאולם. בגלוב יש 700 איש שעומדים קרוב לשחקנים וזאת לא סיטואציה פשוטה. עד כמה שידוע לי, רוב האנשים שקנו כרטיסים באו לראות הצגה ולהביע את אהבתם לתיאטרון. אנחנו נעשה כל מאמץ שההצגה לא תופסק".

מחאת הגופים הפרו-פלסטיניים נעשית על רקע הופעת הבימה בהיכל התרבות החדש באריאל. פעילים פרו-פלסטינים וכן שורה של שחקנים ומחזאים מוכרים בבריטניה, ובהם השחקנית אמה תומפסון, קראו להנהלת הגלוב לבטל את ההופעה. קריאות הביטול גרמו למכתבי נגד של אנשי תיאטרון שטענו שמדובר בניסיון לצנזר אמנות ולסתום פיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ