בצל הפגנות והפרעות, תיאטרון הבימה הופיע בפסטיבל בינלאומי בלונדון

כ-25 מפגינים הוצאו מהתיאטרון לאחר שהניפו שלטים והפריעו למהלך ההצגה. מחוץ לאולם התקיימו הפגנות גינוי ותמיכה בישראל

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

לונדון

הצגת "הסוחר מוונציה" של התיאטרון הלאומי הבימה הועלתה אתמול בלונדון תחת אבטחה כבדה, בעוד שמחוץ לתיאטרון התקיימו הפגנה פרו-פלסטינית ומולה הפגנה פרו-ישראלית. ההצגה נעצרה כמה פעמים לאחר שמפגינים הניפו שלטים ביציע והפריעו לשחקנים. כעשרים וחמישה אנשים הוצאו על ידי הסדרנים אל מחוץ לתיאטרון, ורובם נעצרו. חמישה נוספים עמדו לאורך ההצגה עם מדבקה על פיהם. בחוץ הוצבו כ-100 שוטרים וכל הנכנסים עברו בידוק קפדני.

בפתיחת ההצגה עלה לבמה המנהל האמנותי של ה"שייקספיר גלוב", דומיניק דרומגול, ואמר בחיוך כי הוא מחכה כבר שנים לומר שמי שהטלפון הנייד שלו יצלצל, יושלך מהתיאטרון. הנהלת התיאטרון הודיעה עוד לפני ההצגה שהיא לא תאפשר את כניסתם של רוכשי כרטיסים הנראים כאילו הם מתכוונים להפריע, ובמהלך ההצגה סדרנים יסיירו ביציעים ויסלקו כל מי שיצעק או יניף שלטים.

עשרות אנשים השתתפו בהפגנות משני הצדדים. בצד הפרו-פלסטיני המתנגד להזמנת התיאטרון הישראלי ללונדון החזיקו שלטים ועליהן כתובות המזכירות שורות מהמחזה: "אם תדקרו פלסטיני, האם הוא לא ידמם?", נכתב באחת מהן. על השלטים בהפגנה הפרו-ישראלית נכתב: "אוהבים תרבות, שונאים צנזורה".

את ההצגה העלה התיאטרון במסגרת פסטיבל "גלוב טו גלוב", שבו מעלות 37 מדינות מחזות שונים של שייקספיר. הזמנת הבימה כמייצגת השפה העברית לפסטיבל גררה מחאה קשה מצד גופים פרו-פלסטיניים על רקע הופעת הבימה בהיכל התרבות החדש באריאל וקריאות של פעילים וכן שורה של שחקנים ומחזאים מוכרים בבריטניה, בהם השחקנית אמה תומפסון, להנהלת הגלוב לבטל את ההופעה של הבימה. קריאות הביטול גרמו למכתבי נגד של אנשי תיאטרון שטענו שמדובר בניסיון לצנזר אמנות.

בחזרה שנערכה אתמול בתיאטרון החליטו שחקני הבימה שאם הצעקות יפריעו להמשך ההצגה, כל השחקנים, כולל אלה שעומדים מאחורי הקלעים, יעלו לבמה ויאחזו ידיים עד שהצועקים יוצאו מהאולם. השחקן הראשי בהצגה, יעקב כהן, המשחק את שיילוק, אמר שאם ישראלים באולם ינסו להתעמת עם המפגינים, הוא יבקש מהם בעברית "לא לרדת לרמה שלהם".

המנהל האמנותי של הבימה, הבמאי אילן רונן, אמר כי "זו לא הפעם הראשונה שיש הפגנות כשאנחנו מופיעים בחו"ל. בדרך כלל, ההפגנות הן מחוץ לאולם. בגלוב יש 700 איש שעומדים קרוב לשחקנים וזאת לא סיטואציה פשוטה". הוא הוסיף כי עד כמה שידוע לו, "רוב קוני הכרטיסים באו לראות הצגה ולהביע את אהבתם לתיאטרון".

החזרות להצגה "הסוחר מוונציה" בתיאטרון ה"שייקספיר גלוב" אתמול. יעקב כהן הבטיח לבקש מהישראלים שלא להתעמת עם המפגיניםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ