אמנים תובעים כ-700 אלף שקל מהבימה

התובעת, חברת קנלר ייצוג אמנים, טוענת כי התיאטרון חדל לשלם למיוצגיה את שכרם: "התנהלות הבימה מאפיינת ארגוני פשע"

ציפי שוחט ותומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט ותומר זרחין

תביעה בהיקף 668 אלף שקל נגד התיאטרון הלאומי הבימה הוגשה לפני ימים אחדים לבית משפט השלום בתל אביב. התובעת, חברת קנלר ייצוג אמנים - המשמשת כסוכנת ליוצרים מקצועיים, דרמטורגים, מחזאים ובעלי זכויות יוצרים - טוענת כי התיאטרון לא שילם את שכרם של כעשרה יוצרים ובהם יוכי ברנדס, רון לשם ויוסף אל דרור.

"התנהלות הבימה מאפיינת ארגוני פשע, הפועלים בתבנית מאורגנת, שיטתית ומתמשכת להפר את החוק", טוענת החברה בכתב התביעה החמור שהגישה. עוד נכתב כי הבימה "עורכת מסיבות השקה נוצצות ושולחת משלחות שלמות לחו"ל, בעוד שמאחורי הקלעים ממלכתה רקובה והאמנים ובעלי הזכויות בהצגות שהיא מעלה הגיעו לפת לחם".

לדברי חברת קנלר, למרות שהאמנים והיוצרים שעבדו בהבימה "מילאו חובותיהם על הצד הטוב ביותר", והתיאטרון ממשיך להשתמש ביצירתם ובזכויות היוצרים שלהם - הם עדיין לא קיבלו את שכרם.

על פי כתב התביעה, מדובר בחוזים שנחתמו מ-2008 ועד 2011 עם: יוכי ברנדס, מחזאית "כי בנו בחרת"; עם היוצר יוסף אל דרור שכתב את הנוסח העברי של המחזה "אידיוט לארוחה"; עם חברת Sacd למתן זכויות שימוש במחזה "כל החיים לפניו"; עם הדרמטורגית רינת היטלמן עבור עבודתה בהצגה "כי בנו בחרת"; עם דפנה אנגל שכתבה את העיבוד הבימתי ל"אם יש גן עדן"; עם המתרגם דניאל אפרת עבור תרגום המחזה "כמעט נורמלי"; עם היוצר אבי אטינגר שנתן זכויות שימוש במערכון להצגה "נתתי לה חיי"; עם עיזבון אפרים קישון עבור הזכויות למחזהו "השוטר אזולאי"; עם ניצן כהן למתן זכויות במחזה "גלם"; ועם הסופר רון לשם שנתן רשותו לעיבוד בימתי של ספרו "אם יש גן עדן".

מכתב התביעה שהוגש באמצעות עו"ד דרור נחום עולה כי הבימה החלה לעכב את התשלומים ב-2010, "וכעבור זמן הפסיקה לחלוטין לשלם את הסכומים המגיעים להם".

חברת קנלר מתארת דיאלוג בעייתי מאוד בינה לבין התיאטרון והמנהלת שלו, אודליה פרידמן, וכותבת בין היתר כי נציגיה נפגשו פעמים רבות עם פרידמן, "אשר חזרה ואישרה את קיומו של החוב והבטיחה שמיד ייפרע: ‘בשבוע הבא יהיו צ'קים'. בפעם אחרת טענה ‘כדאי לחכות שבועיים כדי שנוכל לשלם את כל החוב במזומן ולא בפריסה של צ'קים דחויים', ועוד מיני תירוצים ושקרים". לטענת החברה, למרות כל זאת, חובו של הבימה למיוצגיה טרם נפרע.

החברה מלינה גם נגד מה שהגדירה כניסיון מצד הבימה "לכפות על היוצרים שינוי לרעה בתנאי ההסכמים, ולבצע הפחתה כפויה של התמורה המגיעה ליוצרים באמצעות ניכוי חד צדדי של שכר אולם". כל זאת, טוענת החברה התובעת, אינו מפריע למנהלי הבימה "להעלות עוד ועוד הצגות חדשות ולהתקשר עם יוצרים ושחקנים חדשים נוספים, לשלם לאחדים ולאחרים לא לשלם דבר".

חברת קנלר דורשת מבית המשפט לחייב את הבימה לשלם את מלוא סכום התביעה, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית וכן הוצאות המשפט.

אריק קנלר, בעלי החברה התובעת, אמר אתמול: "אנחנו פועלים להבטיח את שכרם של האמנים המיוצגים אצלינו בכל דרך חוקית העומדת לרשותינו".

מתיאטרון הבימה נמסר: "עם כניסתה לתוקף ומימושה של תוכנית ההבראה (שנחתמה עם ממשלת ישראל באוקטובר 2011) וכאשר יתקבלו הכספים בגינה - התיאטרון יגיע להסדרים עם הספקים, היוצרים ובעלי החוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ