מתיחות בין הנהלת תיאטרון הבימה לעובדים

בבסיס המאבק עומדת טענת העובדים כי הנהלת התיאטרון מתנגדת לכל הסכם קיבוצי עמם, ומנסה לפלגם על ידי הכנסת ארגון עובדים חדש

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

משבר אמון חריף פרץ בתיאטרון הבימה בין חלק ניכר מהעובדים להנהלה. בבסיס המאבק עומדת טענת העובדים כי הנהלת התיאטרון מתנגדת לכל הסכם קיבוצי עמם, ומנסה לפלגם על ידי הכנסת ארגון עובדים חדש - ההסתדרות הלאומית. עד כה היו 240 העובדים מאוגדים בהסתדרות הכללית החדשה, אך באחרונה עברו כ-80 מהם להסתדרות הלאומית.

ב-17 ביוני הגישה הנהלת הבימה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בקשה לצו מניעה, שימנע כל צעד ארגוני עד שבית הדין הארצי יקבע איזו מבין ההסתדרויות מייצגת את עובדי המינהל. הבימה טענה שאינה צד בעניין ואין לה עמדה בנוגע לתחרות בין הארגונים. בסופו של דבר, נמחקה הבקשה למתן הצו הזמני. בפסק הדין הביעה השופטת סיגל דוידוב-מוטולה תקווה כי "תימצא הדרך לקיום משא ומתן ענייני ובתום לב".

המאבק לא החל רק עכשיו אלא משקף יחסים עכורים ממושכים. בינואר השנה הגישה נציגות עובדי הבימה לבית הדין האזורי לעבודה תביעה נגד התיאטרון, בטענה שנעשים בו ניכויי שכר שלא כדין. מאז התקיימו בתיק שני דיונים והוא עדיין מתנהל. ואולם, החלטת ביניים, שניתנה בידי נשיא בית הדין מיכאל שפיצר בפברואר, מחייבת את הבימה לפעול בשקיפות. "זכותם של המבקשים", כתב השופט, "שידווחו להם בצורה מדויקת על ההסדרים שאליהם הגיעה הבימה".

החודש, בבוקר ה-9 ביוני, לא קיבלו העובדים את משכורותיהם ופתחו בשביתה. לדברי איתן סביליה, יו"ר ועד העובדים, "בצהריים, כשראינו שהכסף נכנס, חזרנו לעבוד. במקביל פתחנו בצעד הארגוני הכי בסיסי. נראה מה יהיה הלאה. יש משבר אמון גדול בין הצדדים".

בעקבות ההתפתחויות נערכה יזם גלנוס פגישה עם דוד בועז, יו"ר מועצת הנאמנים של הבימה.

בועז אומר כי הוא אינו מתערב בבחירת האיגוד שייצג את העובדים. "אמרתי להם שזו לא סיבה לשבש הצגות, בזמן שהתיאטרון נמצא במאבק יומיומי. יזמתי פגישה עם ההנהלה ונציגי העובדים כדי לדרוש איפוק וכבוד הדדי. זו התקיימה אתמול והצדדים הגיעו להבנות בעניין צורת העבודה ויחסי הגומלין ביניהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ