ציפי שוחט

תיאטרון הבימה טרם פרסם את הרפרטואר שלו לעונה הבאה. זאת, בניגוד לשאר התיאטראות הרפרטואריים, שכבר הודיעו אילו הצגות יעלו בקרוב.

שחקנים בתיאטרון מתלוננים על אווירה "קשה על סף יאוש" במקום. לטענתם, הם כלל אינם יודעים האם שובצו להצגות לעונה הבאה ואילו הצגות יועלו בעונה הבאה - אם בכלל. "אף אחד לא יכול לומר לשחקנים מה יהיה", אומר אחד השחקנים, שביקש להישאר בעילום שם. "כשאני שואל עונים לי בצורה מבולבלת ומתחמקת". שחקנית אחרת מוסיפה: "התשובה שקיבלתי היא שאי אפשר לעבוד על שום הפקה כי אין כסף, ולכן אי אפשר לבנות עונה. אני לא יודעת מה קורה".

באחרונה התרחש מהפך, כאשר ועד העובדים בתיאטרון הודח. במקומו נבחר ועד חדש המורכב משחקנים צעירים, בהם שמוליק כהן - שנבחר ליו"ר - ריקי בליך, ורינת מטטוב. מהוועד הקודם נותרה רק השחקנית גילה אלמגור, אך היא אינה מכהנת בתפקיד היו"ר. המהלך נחשב "סטירת לחי" בעיני השחקנים שהדיחו את הוועד הקודם. לטענתם, הם מקווים כי שהוועד החדש יהיה מיטלנטי בהרבה מהקודם. ואולם, יו"ר הוועד החדש כהן לא נשמע מיליטנטי במיוחד: "אני מסכים שהמצב לא טוב, אבל ברגע שהכסף של תוכנית ההבראה ייכנס הרפרטואר יתפרסם", הוא אומר.

מבקרים בתיאטרון הבימה, בשנה שעברה. ריקי בליך: "אם יגיע מצב שבו לא נוכל להתפרנס וליצור נחפש את עצמנו במקומות אחרים"צילום: אביעד בר נס

בניגוד אליו, בליך מעט יותר גלויה בדבריה. "לא ברור מה יקרה בתיאטרון בתחילת העונה הבאה - זה מצב קשה להתמודד איתו", היא אומרת. "אם יגיע מצב שבו לא נוכל להתפרנס וליצור - יהיה רגע שנחפש את עצמנו במקומות אחרים".

מבלי יוצא מן הכלל, כולם בהבימה - השחקנים והן ההנהלה - סבורים כי תוכנית ההבראה, או ליתר דיוק - אי יישום הסכם ההבראה שנחתם באוקטובר 2011 - הוא הגורם למצב שנוצר. בין היתר, אחד מהתנאים בהסכם זה היה לקיחת הלוואה מאחד הבנקים בהיקף של 6.5 מיליון שקלים, כתנאי לקבלת 6.5 מיליון שקלים נוספים מהמדינה. הסכום הכולל - 13 מיליון שקלים - אמור היה לשמש לתשלום חובות, לפרישת עובדים ולהתייעלות. אולם התיאטרון נכשל עד כה בגיוס ההלוואה. עוד טרם ברור מדוע נכשל המהלך עד כה, והאם מישהו "תקע מקלות" בדרכו. עם זאת, כיום מתגבשת תוכנית אלטרנטיבית במשרד התרבות, שלפיה תלווה המדינה להבימה 3.5 מיליון שקלים. התוכנית טרם אושרה על ידי משרד האוצר, אולם אם תאושר יוכלו לעבור לתיאטרון 6.5 שקלים נוספים, שהובטחו בתוכנית ההבראה. עם זאת, איש אינו יודע האם המהלך יבריא את התיאטרון או אפילו יסייע לו בטווח הרחוק.

המנהל האמנותי של הבימה, אילן רונן, אמר בתגובה כי "מצב השחקנים והתעסוקה אינו בעייתי. ברגע זה תקיימות הכנות לפרויקטים אותם חנן שניר ומשה קפטן יביימו. כמו כן מתוכנן שיתוף פעולה של הבימה עם תיאטרון רזידנט ממינכן, ועם תיאטרון חיפה. העונה בתהליך עבודה". רונן הוסיף ואמר: "גם בשנה שעברה הודענו על הרפרטואר מאוחר יחסית לתיאטראות אחרים. ברגע שהסכם ההבראה ייצא לפועל זה נוכל לנוע בקצב מהיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ