ליא קניג זכתה בפרס א.מ.ת: "התיאטרון הישראלי במיטבו"

הפרס מוענק מדי שנה על ידי קרן א.מ.ן, בשיתוף ראש הממשלה, על הישגים פורצי דרך בתחומי האמנות התרבות והמדע, שיש בהם תרומה לחברה

שירות הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות הארץ

השחקנית ליא קניג זכתה היום (שלישי) בפרס א.מ.ת לשנת 2012. הפרס, בסכום כולל של מיליון דולרים, מחולק בין הזוכים, ומוענק מדי שנה על ידי קרן א.מ.ן בשיתוף ראש הממשלה, על הישגים פורצי דרך בתחומי האמנות התרבות והמדע, שיש בהם תרומה מיוחדת לחברה.

השחקנית, שזכתה בקטגוריית התרבות והאמנות, הוכתרה כ"גברת הראשונה של התיאטרון", בשל מוכנותה להאציל מכשרונה גם בהפקות נסיוניות וחדשניות. בקרן א.מ.ן אמרו כי קניג "מהווה משען לשחקנים הצעירים סביבה", והיא "מזוהה כפנים האמנותיות, הבלתי מתפשרות של התיאטרון הישראלי במיטבו, תיאטרון שנצבע אולי בגווני כישרונה הנדיר, אישיותה הייחודית ואהבת התיאטרון האיכותי אך הנגיש האופיינית לה".

קניג נולדה ב‑1929 עיר לודג' שבפולין ובתום מלחמת העולם השנייה עברה עם משפחתה לרומניה ולמדה משחק באקדמיה לאמנות בבוקרשט. את קריירת המשחק שלה החלה שם, בתיאטרון היידי בבוקרשט וביאסי, בתקופת המשטר הקומוניסטי. לישראל באה ב‑1961 על תקן של כוכבת, אחרי הצלחה ענקית בהצגה "אנה פרנק". כעבור שנה כבר שיחקה בהבימה, והתעקשה לעשות זאת בעברית.

התפקיד הראשון שלה בישראל היה ב"אדון פונטילה ומאטי משרתו", בבימוי שמואל בונים. קניג בלטה במהרה בתפקידים רבים, בהם במחזות קלאסיים כמו "פילומנה", "ביקור הגברת הזקנה", "מועדון האלמנות העליזות" ו"סונטת סתיו" וכן במחזות מקוריים, כגון "בראשית" של אהרון מגד, "הכתובה" של אפרים קישון, "מכולת" של הלל מיטלפונקט, "סיפור פשוט" של עגנון, "מלאכת החיים" של חנוך לוין ועוד.

לצד קניג זכו פרופסור עדי קמחי ממכון וייצמן למדע על ממצאיה לקראת הבנת התהליך הסרטני; פרופסור מרשל דבור מהאוניברסיטה העברית ירושלים על מחקריו החלוציים בפיצוח מנגנוני הכאב הנוירופתי; פרופ' רות ברמן מאוניברסיטת תל אביב על פועלה במחקר הבלשני; פרופ' בר-אשר מהאוניברסיטה העברית על תרומותיו בתחומי מחקר העברית והלשונות הקרובות לה; פרופ' מנחם יערי מהאוניברסיטה העברית על תפיסת העולם הכלכלית שהציג; פרופ' אברהם ניצן מאוניברסיטת תל אביב על פועלו בתחום הכימיה הפיסיקלית התיאורטית ופרופ' רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית על מחקרו בתחום הכימיה והביוכימיה של משפחת הקבינואידים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ