לבנת: אפסיק לפקח על תמיכת התיאטראות

בצעד יוצא דופן ביקשה שרת התרבות להעביר את סמכויותיה לשר המשפטים, לדבריה, "לשם מראית עין שבמראית עין"

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

שרת התרבות והספורט לימור לבנת ביקשה מהממשלה בצעד יוצא דופן להעביר את סמכויותיה לקביעת מתן תמיכה לתיאטראות לשר המשפטים. לדברי לבנת, מהלך זה הוא "לשם מראית עין שבמראית עין". שלשום אישרה הכנסת את בקשתה של לבנת להעברת הסמכויות. תוקף העברת הסמכויות הוא עד ינואר 2014.

כידוע, בן זוגה של לבנת הוא איש העסקים מיקי ירושלמי, המכהן בכמה הנהלות ציבוריות של מוסדות תרבות. כמו כן, מאז שנת 1992 משמש ירושלמי יו"ר ההנהלה הציבורית של תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער, הנתמך בידי משרד התרבות. ככל הנראה, המהלך נועד להפסיק את השמועות שלפיהן זכו לכאורה המוסדות שירושלמי קשור אליהם ליחס מועדף.

בישיבת הכנסת הסבירה לבנת כי הצעד אינו נובע מחשש לניגוד עניינים, שכן אין חשש כזה כיוון שהיא חתומה על הסדר בענין זה. "על פי הסדר העניינים אני לא חייבת להעביר את סמכויותי", הסבירה השרה בישיבת הכנסת והוסיפה: "אבל ביקשתי בכל זאת להעביר את סמכויותי לשם מראית עין שבמראית עין. זאת אף שלא היועצת המשפטית של הממשלה ולא היועצת המשפטית של משרדי לא סבורים שאני צריכה להעביר סמכויותי, לשם מראית עין שבמראית עין".

יצויין כי כל מוסדות התרבות נתמכים בידי משרד התרבות על פי קריטריונים שוויוניים. אלה נקבעים על ידי המועצה לתרבות ואמנות (מדור התיאטרון במקרה זה) ולא השר הממונה. הם נשלחים לתגובת הציבור, עוברים לניסוח למחלקה המשפטית ורק בסופו של דבר מגיעים לחתימת השר הממונה, שרשאי לאשר או שלא לאשר, לבקש תיקונים ולשאול שאלות. כעת השר שיאשר את התבחינים בתחום התיאטרון יהיה שר המשפטים. תקציב תחום התיאטרון הוא 80 מיליון שקלים מסך התקציב הכללי של התמיכה במוסדות תרבות, שהוא 484 מיליון שקלים.

לשאלה מדוע רק כעת, לאחר שלוש שנים בתפקיד, העבירה לבנת סמכויותיה בתחום תבחיני התמיכה, היא השיבה כי בכל התקופה של השלוש השנים האחרונות לא תוקנו מבחני התמיכה, ורק כעת יש כוונה לתקנם.

צמצמת את סמכויותייך ביוזמתך?

"כן, ויתרתי על סמכות מסוימת שלי לשם מראית עין שבמראית עין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ