בית המשפט העליון קבע: העישון אסור על במת התיאטרון

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שיר חכם

בית המשפט העליון פסק שלשום כי האיסור על עישון במקומות ציבוריים כולל מעתה גם את בימות התיאטרון, וכי אין לעשן על בימה בעת הצגה. בכך קיבל בית המשפט ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה מאוקטובר 2010.

את התביעה בבית המשפט המחוזי בחיפה הגישה צופה בשם עינב אברהמי. היא טענה כי עישון על במות התיאטרון הוא הפרה של החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים ודרשה פיצוי של כאלף שקלים לכל מי שצפה בהצגה "המקום שממנו באתי" בתיאטרון חיפה. העילה: השחקנית אורלי זילברשץ מעשנת בהצגה זו במשך כחמש דקות. בתיאטרון חיפה טענו מנגד כי התביעה מתערבת בחופש האמנותי של היוצרים, וכי העישון בהצגה מידתי.

מתוך "המקום שממנו באתי"צילום: כפיר בולוטין

נשיא המחוזי דחה את התביעה בהתבססו על הקושי הריאלי להגדיר נזק הנגרם מחשיפה חד פעמית לסיגריה. בעקבות זאת פנתה אברהמי לבית המשפט העליון. בנימוקיו לקבלת ערעורה קבע שלשום העליון כי אף שהוא מכבד את החופש האמנותי של התיאטרון, התרת העישון תהיה פרצה בחוק. אפשר, הוא קבע עוד, לשמר את האפקט האמנותי בלי לעבור על החוק.

ניצה בן צבי, מנכ"לית תיאטרון חיפה, מוסרת בתגובה: "בית המשפט העליון דחה את התביעה הייצוגית שעיקרה היה כי סצינת העישון מזיקה, אך מאחר שרצה לעשות מהלך עקרוני ותדמיתי הוא אסר עישון על הבמות. תיאטרון חיפה הוא שומר חוק, והמנהלים האמנותיים והבמאים ימצאו את הפתרון האמנותי הנכון לכל הצגה".

תיאטראות אחרים כבר מצאו פתרון כזה: ב"הבימה" משתמשים בסיגריות אלקטרוניות, וב"קאמרי" בסיגריות מאקליפטוס, שהן "חוקיות לגמרי", על פי דוברת התיאטרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ