מתה השחקנית זהרירה חריפאי

חריפאי היתה שחקנית תיאטרון הקאמרי וכלת פרס ישראל. בתפקידיה הבולטים: אודרי ב"כטוב בעיניכם", טיטניה ב"חלום ליל קיץ", קוראז' ב"אמא קוראז'", צשה ב"שיץ", לוטה ב"להרוג את הזמן" ועוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כלת פרס ישראל ושחקנית תיאטרון הקאמרי זהרירה חריפאי מתה היום (רביעי) בבית החולים בילינסון כשהיא בת 83, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. ארונה יוצב מחר (חמישי) על בימת הקאמרי ויתקיים לזכרה טקס אשכבה. אחר כך תיערך הלוויתה ב-15:00 (חמישי) בבית העלמין האזרחי בקיבוץ גבעת השלושה. חריפאי השאירה אחריה בעל, הסופר שלמה שבא, בת, השחקנית והבמאית איה שבא, ושני נכדים.

חריפאי, ששיחקה בתיאטרון הקאמרי כיובל שנים (למעט מ-1958 עד 1968), גילמה באחרונה את תפקידה של חיה בן-דב, חולת סרטן, בהצגה "סוף טוב" מאת המחזאית ענת גוב, שנפטרה גם היא מהמחלה, בבימויה של עדנא מזי"א. בכתבת טלוויזיה בערוץ 2 שנעשתה עליה לאחרונה, סיפרה חריפאי שהחלה להרגיש ברע עת תחילת החזרות, וגם שרה בגאווה את מילותיה של גוב, כשלצדה השחקנית שרית וינו אלעד: "גם, גם אם יהיה לי קשה, גם אם זה יהיה הדבר האחרון שאעשה, אני אהיה הסרטן של הסרטן, הוא יצטער שנכנס לכאן, וכשיבוא, לא אחכה, אכה שוק על ירך, וכשהשרץ ילך, אשאג כמו אריה, אני דווקא אחיה!". על תפקידה זה קיבלה את פרס השחקנית הטובה ביותר לשנת 2011 בטקס פרסי התיאטרון הישראלי.

זהרירה חריפאי (משמאל) וענת וקסמן בהצגה "סוף טוב". חריפאי סיפרה כי התחילה להרגיש ברע עם תחילת החזרותצילום: ז'ראר אלון

>>> מיכאל הנדלזלץ נפרד מזהרירה חריפאי

חריפאי נולדה בדצמבר 1929 וגדלה בתל אביב. אביה היה חיים לייב חריפאי, מורה לעברית שעלה מרוסיה ב-1924 ועבד כעיתונאי, עד שנפטר מדלקת ריאות עת חריפאי היתה בת ארבע. ב-1946 למדה בבית הספר החקלאי מקווה ישראל ובהמשך הצטרפה לגדוד הראשון של הפלמ"ח.

היא למדה משחק בבית הספר "הדרמתי" שליד תיאטרון הקאמרי. תפקידה הראשון לאחר סיום הלימודים היה נערת מקהלה בהצגה "זעקי ארץ אהובה" בתיאטרון הבימה. חריפאי היתה תלמידתו של יוסף מילוא, מייסד תיאטרון הקאמרי  שם גם זכתה לתפקידיה - המשמעותיים הראשונים החל מ-1953 בהצגות "כובע הקש האיטלקי", "כטוב בעיניכם" ו"מריוס".

בתפקידיה הבולטים של חריפאי בקאמרי: אודרי ב"כטוב בעיניכם", טיטניה ב"חלום ליל קיץ", קוראז' ב"אמא קוראז'", צשה ב"שיץ", לוטה ב"להרוג את הזמן", גרייס ב"יום במותה של ג'ו" ועוד.

חריפאי נודעה גם בתפקידיה הפלאיים במחזותיו של חנוך לוין, שעמו, כך סיפרה בראיון, היו לה יחסים "שכדי להגדיר אותם צריך להמציא להם מלה חדשה": האומנת ב"נעורי ורדל'ה", רות שחש ב"יעקובי וליידנטל", הניה ב"אורזי מזוודות", פורצדס ב"יאקיש ופופצ'ה", הזקנה ב"אשכבה" ועוד. חריפאי שיחקה גם בתיאטראות באר שבע, חיפה ובית לסין, בקולנוע הישראלי ב"סאלח שבתי" ו"השוטר אזולאי" ובטלוויזיה הישראלית.

בשנים האחרונות חריפאי החלה גם לביים, בין השאר עם תלמידים בבית צבי את "יעקובי וליידנטל", "ירמה", ועוד. בפסטיבל עכו ביימה ב-1997 את ההצגה "רסיסים", שעליה זכתה בפרס הראשון. בתיאטרון הקאמרי ביימה את "דבורה בארון".

בפרסים הרבים שזכתה בהם חריפאי: כלת פרס ישראל לשנת 2003, שחקנית השנה ב-1963 על משחקה ב"מעגל הגיר הקווקזי", ב-1973 על משחקה ב"השחף" וב-1978 על משחקה ב"סוחרי גומי". ב-1983 זכתה בפרס כינור דוד על משחקה ב"יונו והטווס". ב-1989 זכתה בפרס על שם אייזק שטרן על תרומתה לאמנות התיאטרון וב-2001 בפרס על מפעל חיים בתיאטרון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ