אופירה הניג משיקה פרויקט תיאטרוני רב-לשוני שיועלה גם באירופה

צוות שחקנים ישראלי יציג קטעים מחיי אמנים ובהם היינה, לורקה וקאמי

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

"זוז, אתה מסתיר לי את השמש" הוא פרויקט תיאטרוני חדש שיצרה הבמאית אופירה הניג בשיתוף פעולה עם פסטיבלים ותיאטרונים באירופה. ההצגה הועלתה לראשונה בתיאטרון TAK בליכטנשטיין בספטמבר 2012, בעברית, גרמנית, ספרדית וערבית, בליווי כתוביות תרגום לגרמנית. בשנתיים הקרובות (2013 -2014) היא תועלה בתיאטראות נוספים באירופה, ביניהם במרכז הברביקן בלונדון.

ההצגה עוסקת בקונטקסטים תרבותיים, היסטוריים ופוליטיים שמשפיעים על האמן ועל יצירת האמנות. היא אינה מבוססת על מחזה רגיל אלא על פרגמנטים טקסטואליים בסגנונות שונים של כתיבה, ועל שילוב של חומרים דוקומנטרים ופואטיים שנכתבו או נאמרו על ידי אמנים שאת הסיפור שלהם בחרו היוצרים והשחקנים לספר. בין האמנים שסיפורם מובא, היינריך היינה, פדריקו גרסיה לורקה, לני ריפנשטאהל, אלבר קאמי, רוברט קאפה, וכן סיפורו של שחקן פלסטיני.

רבקה נוימן וסאלוה נקארה ב"זוז, אתה מסתיר לי את השמש"

הטקסטים בהצגה הם דוקומנטריים מלבד שלושה, שאותם כתבו יוסוף אבו ורדה, גלעד עברון והניג עצמה. בהצגה משחקים רבקה נוימן, דורון תבורי, שלום שמואלוב, סילביה דרורי, סלווה נקארה, יוסי צברי, אמיתי יעיש-בן אוזיליו, נמרוד ברגמן, ויוסוף אבו ורדה.

לדברי הניג, פרויקט איסוף החומרים "הפגיש אותנו עם נושא חדש ¬ המפגש של השחקן עם הדמות אותה הוא מייצג על הבמה. זה נושא שמעניין אותנו לא פחות מהסיפור עצמו, גם במישור האמנותי וגם במישור הפוליטי". הניג ציינה עוד, כי זהו פרויקט עצמאי שנוצר מתוך החלטה מודעת ללא תמיכה של מוסדות ממשלתיים או עירוניים, כדי שלא ייעשה בו שימוש תעמולתי או אחר.

ההצגות הראשונות בארץ יתקיימו בתחילת מרץ באולם נחמני בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ