שיר חכם

הבמאית נולה צ'לטון היא זוכת פרס ישראל בתחום אמנויות הבמה לשנת תשע"ג. צ'לטון קיבלה את ההודעה על זכייתה יממה לאחר יום הולדתה ה–91. מנימוקי ועדת הפרס, שבראשותה עומדת השחקנית כלת פרס ישראל ליא קניג: "הפרס הוענק לה על בחירותיה האמנותיות כמורה נערצת ומופלאה, במאית ומחנכת, שקידמו את התיאטרון החברתי בישראל. בעבודתה השפיעה צ'לטון על אנשי תיאטרון מרכזיים שהמשיכו את דרכה, ושינתה את פני התיאטרון הישראלי. היא נתנה קול למיעוטים והפכה את הנסתר והמדוכא לגלוי ומשוחרר".

צ'לטון למדה משחק בסטודיו של לי שטרסברג בניו יורק והופיעה בהצגות רבות בברודווי, בסרטי קולנוע ובסדרות טלוויזיה. היא ביימה ויזמה פרויקטים בימתיים רבים. ב–1953 הקימה עם הבמאי לי נמץ בית ספר למשחק, ובין תלמידיה היו מייקל קיין ודסטין הופמן. ב–1963, לאחר ביקור בישראל, החליטה להשתקע בארץ ולהקים תיאטרון. בתחילת שנות ה–70 הצטרפה לחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, ובהמשך עברה עם השחקן והבמאי עודד קוטלר לתיאטרון חיפה.

נולה צ'לטון. במאית ומחנכתצילום: גדי דגון

צ'לטון תמכה במחזאות מקורית ובקידומם של מחזאים בראשית דרכם, ובהם יהושע סובול, הלל מיטלפונקט, איציק ויינגרטן ועדנה מזי"א. בשנים האחרונות יזמה הפקות בעלות אמירות פוליטיות וחברתיות, ובהן "הומלסים" ב–2003, "חורף בקלנדיה – סיפורו של מחסום" ב–2005 ו"דארפור בבית" ב–2008. בין הפרסים הרבים שבהם זכתה בעבר נמנים פרס כינור דוד ופרס מסקין.

בראיון עמה מ-2010 קראה לצעירים שלא לעסוק בתיאטרון, אלא ללכת לפוליטיקה. "רק מהם תבוא הישועה", אמרה. "קשה לחיות את מה שקורה כאן. נדרש כוח כדי לקרוא עיתון בכל יום ולהמשיך, משום שאני מזדהה עם מה שקורה כאן, וכואב לי על כך. בתיאטרון יש לי אפשרות לחיות ולהתנגד – אני לא הולכת למחסומים. התיאטרון הוא ההפגנה שלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ