"ריצ'רד השלישי" - המנצח בפרס התיאטרון

ההצגה הוכתרה כהצגת השנה וגרפה גם את פרס הבימוי, פרס שחקן השנה, פרס המחזה המתורגם ועוד. "קזבלן" קיבלה שלושה פרסים. פרישתם של הבימה ותיאטרון גשר העיבה על הטקס

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

טקס פרס התיאטרון הישראלי ל-2013, שהתקיים אתמול (שישי) במדיטק חולון, עמד בסימן העדרם הבולט של שני שחקנים בולטים בזירת התיאטרון בארץ - תיאטרון הבימה ותיאטרון גשר. בלעדיהם, הטקס היה החגיגה הכמעט בלעדית של תיאטרון הקאמרי, שגרף את רוב הפרסים, בעיקר על ההצגה "ריצ'רד השלישי", שקיבלה את פרסי הצגת השנה והמחזה המתורגם הטוב של שנה.

"ריצ'רד השלישי" היא אחת משתי ההצגות השייקספיריות (השנייה היא "ריצ'רד השני") שעלו בקאמרי כחלק מפרויקט אחד בבימוי ארתור קוגן. כוכב ההצגה, איתי טיראן, זכה בפרס שחקן השנה על תפקידו כמלך ריצ'רד השלישי. הוא עלה לבמה לקבל את הפרס תוך כדי צליעה המרמזת לתפקידו בהצגה. קוגן רשם שיא כשעלה לבמה שלוש פעמים במשך הטקס: פעם אחת בפנים מופתעות כדי לקבל את פרס המחזה המתורגם הטוב של השנה, פעם לקבל את פרס ההצגה, ופעם לקבל את פרס הבמאי. בשתי הפעמים האחרונות נראה שהתרגל לרעיון ואף החל ליהנות מהעניין. פרסים נוספים שהוענקו ל"ריצ'רד השלישי": פרס שחקן המשנה הוענק לאלי גורנשטין בתפקיד סר ג'יימס טירל ופרס התרגום למשורר מאיר ויזלטיר.

מועמדת מבטיחה נוספת של הקאמרי, ההצגה "קזבלן" בבימוי צדי צרפתי, זכתה אף היא לכמה פרסים: פרס המחזמר הטוב של השנה, פרס שחקנית המשנה (שהוענק למיי פיינגולד) ופרס עיצוב התפאורה (רוני תורן). בפרס הכוריאגרפיה זכה יחזקאל לזרוב על עבודתו בהצגה "סטמפיו" בבימויה של עדנה מזי"א, גם היא בקאמרי.

איתי טיראן ורות אסרסאי ב"ריצ'רד השלישי"צילום: דניאל קמינסקי

פרס השחקנית הראשית הוענק לרמה מסינגר בתפקיד פלורנס פוסטר ג'נקינס על ההצגה "סוביניר" בתיאטרון באר שבע. "החולה המדומה" של תיאטרון החאן זכתה בפרס הקומדיה הטובה. בפרס מחזאי השנה זכו שניים: שרה פון שוורצה על המחזה שלה, "בין שני עולמות" (הקאמרי), והסופר א"ב יהושע על ההצגה פרי עטו, "הילכו השניים יחדיו" (אנסמבל הרצליה והקאמרי), הצגה שזכתה גם בפרס המחזה המקורי. בדבריו טען הסופר כי קשה יותר לכתוב מחזות מלכתוב ספרות.

פרס עיצוב התאורה ניתן לפליס רוס על ההצגה "איפגניה" בתיאטרון באר שבע. פולינה אדמוב זכתה בפרס עיצוב התלבושות על עבודתה בהצגה "משחק של אהבה ומזל" בחאן. יוסף ברנדשווילי זכה בפעם השלישית ברציפות בפרס המוסיקה לתיאטרון, הפעם על המוסיקה ל"בית ספר לנשים", המשותף לקאמרי ולתיאטרון חיפה. השחקן המבטיח של השנה הוא חייקה מלכה על תפקיד צ'רצ'יל בהצגה "משאלה אחת ימינה" של תיאטרון בית לסין. השחקנית המבטיחה היא גאיה שליטא כץ, שקיבלה את הפרס על תפקידה כלואיזון ב"החולה המדומה".

הטקס - בהנחייתו של שחקן תיאטרון באר שבע, יורם ברובינסקי (הנראה ככפילו של ג'ון האם מהסדרה "מד מן") - היה מכובד ואלגנטי. אבל למרות מראית העין של החגיגיות, ולמרות התשואות הממושכות שהוענקו לשחקנית דבורה קידר, שקיבלה פרס מפעל חיים, ולאורי עופר, לשעבר מנכ"ל הקאמרי, שקיבל פרס הוקרה - השורות היו ריקות והפרישה של הבימה וגשר העיבה על הטקס. השחקנית שרה פון שוורצה הביעה משאלה מעל הבמה לראות את שני התיאטרונים בשנה הבאה בטקס, ואף הציעה את מיומנותה כמגשרת לקידום המהלך הזה.

גם סגירתו במפתיע של תיאטרון אנסמבל הרצליה לא עברה בלי תגובה. גיל פרנק, שחקן המחזה "הילכו שניים יחדיו" של האנסמבל, אמר שאסור שתיאטרון יימדד רק על פי רווחיו. מנהל האנסמבל, עודד קוטלר, שעלה לקבל את פרס המחזה המקורי של השנה, אמר שלצד השמחה הכפולה (על הזכייה של ההצגה בפרס המחזאי והמחזה המקורי) הוא חש צער וכעס על הגחמה השטחית וחסרת הפשר לחסל תיאטרון במחי יד. הוא בישר על מהלך שנרקם בימים אלה לפתוח את אנסמבל הרצליה מחדש כקבוצת תיאטרון יוצרת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ