יותר מ-800 חתמו על עצומה נגד השר אהרונוביץ: בטל את סגירת תיאטרון אל חכוואתי

מאות אנשי תיאטרון ורוח מוחים על החלטת השר לביטחון פנים לסגור את התיאטרון ולמנוע את קיום הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות במקום

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

מאות אנשי תיאטרון ורוח, ובהם יהושע סובול וגורן אגמון, יוסי פולק, איתי טיראן, נורמן עיסא, שרית וינו־אלעד, גלעד עברון, עינת ויצמן, אופירה הניג, חנן שניר, מוטי לרנר, ידידיה ויטל, מורדי גרשון, שמעון בוזגלו, המשורר מתי שמואלוף והסופרת איריס לעאל, קראו היום לשר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, לפתוח את תיאטרון אל חכוואתי, לאחר שנסגר בידי המשטרה, ולקיים את פסטיבל תיאטרון הבובות הבינלאומי שהיה אמור להתקיים בו.

אל חכוואתי, התיאטרון הפלסטיני הלאומי, פועל מ-1977 בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. בעשרים השנים האחרונות הוא מקיים במקום את הפסטיבל, שנועד לילדים. אמש פירסמה עמירה הס ב"הארץ" כי צו סגירה הוטל על המקום למשך שמונה ימים, בדיוק בתאריכים בהם אמור להתקיים בו פסטיבל בובות בינלאומי. בצו הסגירה נכתב שאסור לקיים את הפסטיבל בשום מקום בשטחי מדינת ישראל, ונטען כי הפסטיבל נעשה מטעם הרשות הפלסטינית, מה שסותר את "יישום הסכם הביניים בדבר הגדה המערבית ורצועת עזה" 1994.

יצחק אהרונוביץ, השר לביטחון פנים. טוען שמדובר בתיאטרון פלסטיני צילום: שירן גרנות

רוב ההצגות בפסטיבל הן הפקות של פלסטינים אזרחי ישראל, ובנוסף היו אמורות להתארח בו להקות תיאטרון מנורווגיה, צרפת וטורקיה. הפסטיבל נתמך על ידי קרן התרבות הפלסטינית שנתמכת על ידי הנציגות הנורווגית ברמאללה.

בעקבות פרסום הידיעה ב"הארץ" אתמול, חתמו עד השעה שבע בערב יותר מ-800 אנשי תיאטרון ורוח על עצומה ובה הם מביעים מחאה חריפה על החלטת אהרונוביץ "למנוע קיום פסטיבל אשר יכול היה להביא שמחה לחייהם של ילדים שחלקם הגדול חי מתחת לקו העוני. מדינת ישראל מזניחה, באופן שיטתי, את תושבי ירושלים המזרחית, מבוגרים וילדים כאחד. במקביל, היא גם מונעת מהם לדאוג לעצמם ומסכלת ביד גסה את מאמציהם ותכניותיהם".

החותמים דורשים כי השר יפתח את התיאטרון לאלתר, ולטענתם, הפסטיבל כלל אינו נתמך בידי הרשות הפלסטינית. "החלטה זו חושפת את הצביעות המאפיינת את הצהרותיה של ממשלת ישראל על נכונותה להיכנס למשא ומתן עם הרשות הפלסטינית: האם הדרך לבנות אמון לקראת מו"מ היא מניעת האפשרות לצפות בתאטרון בובות?"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ