ארגון השחקנים בישראל הכריז על סכסוך עבודה בהבימה והשבתה מ-21 בחודש

טוען כי ההנהלה לא העבירה כספי פנסיה וקרנות השתלמות של השחקנים אף שניכתה זאת ממשכורותיהם החודשיות. תגובת הבימה: "נעשה הכל כדי שהסכם יושג כבר בימים הקרובים”

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

בחודש שעבר הודיע אלי יצפאן במפתיע שלא ישתתף בהצגה "שרי מלחמה" לאחר שלא קיבל סכומי כסף שהתיאטרון חייב לו. עזיבת ההצגה העלתה למודעות את ההתנהלות הבעייתית של הבימה בענייני תשלומים לאמנים. הבוקר נודע שייתכן כי יצפאן לא יישאר יחיד: שח"ם, ארגון השחקנים בישראל המייצג כ-1,900 שחקנים, בהם שחקני הבימה שבהסכם הקיבוצי, הכריז הבוקר על סכסוך עבודה והשבתה של ההצגות והחזרות בתיאטרון החל ב-21 בחודש. הארגון טוען כי התיאטרון לא העביר תשלומים לקרנות הפנסיה וההשתלמות של השחקנים וכן איחר בהעברת תשלומי השכר.

לטענת שח"ם, ההחלטה על ההשבתה התקבלה לאחר שבמשך יותר מחצי שנה לא נענתה הנהלת הבימה לדרישותיו של ועד שחקני התיאטרון, המייצג כ-60 שחקנים בהסכם הקיבוצי. לפני שלושה חודשים, באסיפה כללית של שחקני הבימה, הוחלט פה אחד על הכרזת סכסוך העבודה, והוסכם על הכרזת שביתה אם ההנהלה לא תיענה לדרישות הבסיסיות לעמידה בחוזה הקיבוצי ובחוקי העבודה.

שח"ם מדווח כי בימים האחרונים קיבלו כמה משחקני הבימה מכתבי התראה מקרן ההשתלמות “מינהל”, ולפיהם לא העביר לה התיאטרון כספים מאז דצמבר 2012. מנגד, נוכתה הפרשה לפנסיה משכרם החודשי של השחקנים. לדברי הארגון, אי העברת הכספים עלולה לפגוע בקרוב בזכויותיהם בקרן ההשתלמות.

גילה אלמגור. שולחים מסרצילום: פייר תורג'מן

לדבריו, במשך חודשים רבים לא העבירה הבימה גם את דמי הגמולים לקרנות הפנסיה השונות, אף שכספים נוכו לשם כך משכרם החודשי של השחקנים. אם לא די בכך, טוען הארגון, בחודשים האחרונים הועברו משכורות השחקנים באיחור של יום עד חמישה ימים.

סעיפים נוספים שלטענת שח”ם לא כובדו על ידי התיאטרון: התשלום השנתי של דמי ביגוד לשנת 2012 ודמי ההבראה ל-2013. משח"ם נמסר עוד כי מדיוני הארגון עם הנהלת הבימה עלה כי אין בכוונתה לשלם במועד תשלומים אלה.

תיאטרון הבימה שקוע בחובות זה שנים. באוקטובר 2011 נחתמה תוכנית הבראה הכוללת הסדר חוב בסך 42 מיליון שקלים, לרבות הלוואה לתיאטרון. התוכנית אמנם נכנסה לתוקפה, אך לטענת אישים בהבימה, הכספים עדיין לא הועברו וזה מקור העיכובים. ועם זאת, מעולם קודם לכן לא הכריזו השחקנים עצמם על שביתה; איומי השבתה הושמעו ביוזמת ועד העובדים בלבד.

ריקי בליך. "נלחמים על תנאים בסיסיים"צילום: דניאל צ'צ'יק

למפנה ולנקיטת הצעדים המיליטנטיים יותר הביאו הדחתו של ועד השחקנים בתיאטרון ובחירתו של ועד חדש, בראשות השחקן שמוליק כהן, וכן ההצטרפות לשח"ם כארגון היציג במקום ההסתדרות. לדברי כהן, "זה נשק יום הדין מבחינת השחקנים. עד היום השחקנים המבוגרים לא רצו לנקוט אותו, אבל כיום מובילים את המהלך שחקנים צעירים".

הודעה על השביתה הצפויה נשלחה הבוקר לממונה על יחסי העבודה במשרד הכלכלה ולהנהלת התיאטרון. "הנהלת הבימה, בחסות החשב הממונה של משרד האוצר, מתנהגת כאילו היתה אחרון מפעלי היזע בסין”, טוען מנכ"ל שח"ם, שחר בוצר. “בעוד 15 יום הפארסה הזאת תיפסק, אם התיאטרון הלאומי לא יכול לשלם לשחקניו הוא ייסגר - ובלי שחקנים אין תיאטרון".

דביר בנדק. זה לא רק הסכם ההבראהצילום: דודו בכר

השחקנית גילה אלמגור, חברת הוועד, אומרת שמאז הבוקר מתנהלים מגעים בין שח”ם להנהלת התיאטרון. לדבריה, “אנחנו לא יוצאים עדיין לשביתה, אלא אומרים: אנחנו נותנים לכם זמן לתקן את המצב. אנחנו מבינים את המצב שהתיאטרון נמצא בו. כשכספים שאמורים להגיע מהאוצר מגיעים במשורה, קשה לעמוד בתשלומים. מצד שני, מדובר באנשים שצריכים לפרנס משפחות, שנלחמים על הזכויות האלמנטריות שלהם. כאשר לא עומדים בהסכם קיבוצי יש לזה מחיר”. אלמגור קוראת לאוצר לסייע לתוכנית ההבראה ולהעביר את הכספים.

גם עמיתיה השחקנים הביעו תחושות מעורבות ביחס לשביתה הצפויה: מצד אחד, הם מאוחדים בתחושה שהגיעו לקו האדום, כפי שאומר השחקן תומר שרון; מצד אחר, כדברי השחקנית ריקי בליך החברה בוועד השחקנים, "זה כמו להילחם במשפחה שלך".

"כוועד אנחנו צריכים לשמור על הזכויות שלנו. אחרי הכל, זה לא משא ומתן על שיפור התנאים, אלא על תנאים בסיסיים ביותר”, אומרת בליך. “אבל אנחנו עושים את זה בעצב גדול. אין לנו רצון להחשיך את הבמות. אנחנו שחקנים וכל מה שאנחנו רוצים זה להמשיך להופיע. זה מאוד לא אישי מבחינתנו. האינטרס שלנו ושל ההנהלה זהה, וזה לא שאנחנו נלחמים אחד בשני. אני בהחלט מאשימה את הממשלה, הרי בהבימה יש חשב מלווה, שהוא שליח האוצר ומפקח על קיום הסכם ההבראה”.

תומר שרון אומר שלא ייכנס לחזרות להצגה החדשה "עת דודים" (עם ליה קניג) האמורות להתחיל בימים אלה. "טוב לי בהבימה. מבחינה אמנותית מפנקים אותי בתפקידים טובים, והתיאטרון מתפקד כיותר ממקום עבודה. אבל אותו בית, אותה משפחה גונבת ממני", הוא אומר.

השחקן דביר בנדק, חבר ועד שחקני הבימה ופרילנסר, אומר כי הבעיות חמורות לא פחות אצל הפרילנסרים. "נאלצנו לשאת בחלק מהחובות שהבימה חייבת לנו. התשלומים מגיעים באיחור של חודשים, לכן יצפאן עזב. הוא לא היה מוכן לעמוד בתנאים האלו. אי אפשר לתלות את מוסר התשלומים הירוד הזה בתוכנית ההבראה. אם הבימה לא מצליחה לעשות את העבודה, שתשים את המפתחות על השולחן, ושבהנהלה יגידו למינהל התרבות: 'אנחנו לא ישנים בלילה, כי אנחנו לא מצליחים לשלם לשחקנים'".

תגובת הבימה: “התיאטרון נמצא בעיצומה של תוכנית ההבראה המפוקחת על ידי הממשלה ועל ידי חשב מלווה. אנחנו בעיצומו של משא ומתן עם ועד השחקנים. השחקנים הם הליבה של התיאטרון, הנכס היקר והחשוב שלנו, ונעשה הכל כדי שהסכם יושג כבר בימים הקרובים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ