“מזרח תיכון חדש” - הזוכה בפסטיבל “מסרחיד” בעכו להצגות בערבית

אלפים נהרו לפסטיבל הצגות־היחיד, בה התקיימה השנה גם מסגרת להצגות דואט. המארגנים מייחסים את ההצלחה לכך שחלק מההצגות הועלו הפעם גם בעברית

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

"מזרח תיכון חדש" היא הזוכה בפסטיבל להצגות בשפה הערבית, ה"מסרחיד", שהתקיים בעכו בפעם ה-12. המסרחיד (מסרח = תיאטרון, וואחיד = יחיד), הוא הפסטיבל הבלעדי להצגות־יחיד בשפה הערבית, המתקיים על ידי המרכז לתיאטרון בעכו בתמיכת משרד התרבות, העירייה, החברה לפיתוח עכו העתיקה ותרבות לישראל. העבודות שעולות במסגרתו מדי שנה משקפות את העשייה המקומית של יוצרים פלסטינים־ישראלים. השנה נוספה מסגרת חדשה להצגות, דואט "מסרחיד פלוס". כן שולב בהצגות תרגום סימולטני לעברית וחלקן הוצגו בשתי גרסאות, עברית וערבית. בתחרות הועלו שבע הצגות.

בשלושת ימי הפסטיבל, שננעל ביום חמישי האחרון, נהרו לעכו כמה אלפי צופים, לאו דווקא ערבים - הרבה יותר מבשנים הקודמות. את הבאים משכו גם אירועי החוצות, תערוכות אמנות ומיצגי וידיאו־ארט. לדברי מארגניו, הסיבה לכך היא שחלק מההצגות הוצגו גם בגרסה בעברית.

ההצגה “מזרח תיכון חדש”, בהפקת תיאטרון עיון ברמת הגולן, בבימויו של בשאר מורקוס ובהשתתפות השחקנים אמאל קייס והנרי אנדראוס, קטפה את הפרס הראשון בסך 6,000 שקלים. המחזה המקורי, שכתב מועתז אבו סאלח, עוסק באיבוד באיבוד צלם אנוש במלחמה ומציג מערכת יחסים בין חייל חסר פנים לאשה שנקברת בעודה בחיים. הקהל הופך לחלק מאירוע הקבירה.

ההצגה הוצגה ב“מסרחיד פלוס”, מסגרת הצגות הדואט. מנימוקי השופטים: "יצירה תיאטרלית ברמה גבוהה ביותר. התייחסות נהדרת לכל החלקים - המחזה, הבימוי, המשחק, התפאורה והמוסיקה”.

פרס השחקן המצטיין (1,500 שקל) הוענק לביאן ענתיר בהצגה "מחמאה” (“אטרא”). במרכז ההצגה, על פי מחזה של אלון מרגלית ובבימויו, עומד גבר אלים המבקר במרכז למניעת אלימות במשפחה. מנימוקי חבר השופטים: "ביאן ענתיר הוא שחקן מקצוען ואמין ביותר. ביצועו המהפנט עורר תחושה כי הוא עבר גלגול נשמות על הבמה, פשוטו כמשמעו, והתקבל על ידי הקהל בהערכה רבה ובסערת רגשות".

פרס השחקנית היוצרת הוענק לשחקנית למא נעאמנה בהצגה "צ'ויסז", בבימויו של אהוד ורדי ובהפקת מרכז תרבות "מחמוד דרוויש" מעראבה, שעסקה בבחירות החיים של בחורה צעירה אל מול החינוך שקיבלה והמצופה ממנה בחברה. פרס חביב הקהל הוענק ל"סעיף 7", שנכתבה על ידי איסי ממנוב על פי סיפורו האמיתי של השחקן והמבצע איסמעיל אלקשאעלה, בבימוי מיטל ילינק ומוסא אלקריני ובהפקת תיאטרון הנגב.

עם חבר השופטים נמנו: היו"ר, ד"ר ראוויה בורבארה; הסופרת והמפקחת על ספרות ערבית מטעם משרד החינוך; ד"ר תייסיר חדאד; המוסיקאי ובמאי התיאטרון מאהר פראג'; והשחקן איאד שיטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ