הסתיים סכסוך העבודה בתיאטרון הבימה

בהסכם שנחתם בין השחקנים להנהלה נקבע כי תשלומי השכר, הפנסיה, קרן ההשתלמות והביטוחים ישולמו החל ממשכורת יוני 2013 ויועברו לחברות הביטוח ולקופות בהתאם להסכם הקיבוצי בזמן, ומדי חודש בחודשו

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

הושג הסכם לסיום סכסוך העבודה בתיאטרון הבימה. בתום משא ומתן שנמשך עשרה ימים, שח"ם - ארגון השחקנים בישראל, המייצג את שחקני הבימה החתומים בהסכם קיבוצי - והנהלת התיאטרון חתמו על הסכם לסיום סכסוך העבודה. בכך תם הסכסוך, עליו הוכרז בראשית מאי, ואיום השבתת ההצגות בהבימה, שהיה אמור להיכנס לתוקפו בקרוב, הוסר. לדברי שח”ם הנהלת הבימה קיבלה את כל דרישות השחקנים וחשב משרד האוצר, שהשתתף במו"מ, אישר וחתם על ההסכם.

על סכסוך העבודה של שחקני הבימה הוכרז בראשית מאי, לאחר שהתברר כי התיאטרון לא העביר תשלומים לקרנות הפנסיה וההשתלמות של השחקנים וכן איחר בהעברת תשלומי השכר. בתחילת החודש הודיע שח"ם המייצג את ועד שחקני הבימה בראשות השחקן שמוליק כהן על שביתה שהיתה אמורה להיכנס לתוקפה ב-21 ביולי ובמסגרתה כל ההצגות והחזרות בתיאטרון היו מתבטלות. לטענת שח"ם, ההחלטה על ההשבתה התקבלה לאחר שבמשך יותר מחצי שנה לא נענתה הנהלת הבימה לדרישותיו של ועד שחקני התיאטרון, המייצג כ–60 שחקנים בהסכם הקיבוצי. לפני כשלושה חודשים, באסיפה כללית של שחקני הבימה, הוחלט פה אחד על הכרזת סכסוך העבודה, והוסכם על הכרזת שביתה אם ההנהלה לא תיענה לדרישות הבסיסיות לעמידה בחוזה הקיבוצי ובחוקי העבודה.

בהנהלת תיאטרון הבימה ייחסו את התנהלותם לתוכנית ההבראה. התוכנית - הכוללת הסדר חוב בסך 42 מיליון שקלים, לרבות הלוואה לתיאטרון - אמנם נכנסה לתוקפה, טענו בתיאטרון, אך הכספים לא הועברו. שחקני הבימה החליטו לא להתחשב בטיעון זה. בעקבות ההודעה הדרמטית על השבתה, החל משא ומתן בין נציגי השחקנים להנהלת הבימה. בשלב מסוים השיחות עלו על שרטון ובשבוע שעבר תוכננה הפגנה גדולה של שחקנים. פעולת המחאה התבטלה לבסוף כשחלה פריצת דרך במו"מ. לדברי שח"ם ההסכם הושג לאחר שההנהלה הסכימה להיעתר לדרישות והחליטה לשלם את חובות העבר לקרנות הפנסיה והביטוחים וכן לעמוד מעתה בתשלומים השוטפים המגיעים לשחקנים.

בהסכם שנחתם היום בין נציגי השחקנים - יו"ר ועד השחקנים שמוליק כהן ומנכ"ל ארגון השחקנים בישראל שחר בוצר - לבין מנכ"לית הבימה אודליה פרידמן והסמנכ"ל בני צרפתי, נקבע כי תשלומי השכר, הפנסיה קרן ההשתלמות והביטוחים ישולמו החל ממשכורת חודש יוני 2013 ויועברו לחברות הביטוח ולקופות בהתאם להסכם הקיבוצי בזמן, ומדי חודש בחודשו. כמו כן, נקבע כי כל חובת העבר עליהם נחתם הסדר בין הבימה לקרנות ההשתלמות והביטוחים, ישולמו בזמן.

כמו כן, נענתה הנהלת הבימה לדרישות נוספות. הנהלת התיאטרון התחייבה שלא להפחית ממספר השחקנים החתומים בהסכם הקיבוצי מסך מספר השחקנים החתומים היום. בנוסף, הנהלת התיאטרון התחייבה לשלם בשכר חודש יולי 2013 את חוב דמי הביגוד לשחקני התיאטרון ולשפר באופן מיידי את תנאיה של להקת "הבימה הצעירה".

לדברי השחקן אוהד קנולר, יו"ר ארגון שח"ם: "אנו מעוניינים לאפשר את שיקום התיאטרון הלאומי ועל כן בחרנו לחתום על ההסכם. אנחנו מקווים שבזאת תמה הפגיעה בשחקנים, ושמעכשיו נוכל לשלב ידיים לעבר עתיד מוצלח יותר".

מנכ"ל ארגון שח"ם שחר בוצר: "היום הבהרנו באופן חד משמעי שארגון שח"ם לא יאפשר פגיעה בזכויות השחקנים, גם אם מדובר בתיאטרון הלאומי. אני שמח שלאחר מו"מ מאומץ הצלחנו להגיע לסיכום במסגרתו השחקנים יקבלו את כל הזכויות המגיעות להם ועם זאת יאפשרו לתיאטרון להשתקם".

באווירת הפיוס החגיגית הנוכחית, נראה כי השחקנים לא מעוניינים לפשפש בעבר או להאשים את התיאטרון על כי פגע בזכויותיהם הבסיסיות. וכעת הכל נמחק, פותחים דף חדש. שמוליק כהן, ראש ועד שחקני הבימה, ביטא שביעות רצון מההסכם: "אני מקווה שנצעד לדרך חדשה טובה יותר", אמר. בתשובה לשאלה כיצד הוא יכול להיות בטוח בשינוי ההתנהלות של התיאטרון בנוגע לזכויות השחקנים, אמר: "קיבלנו גושפנקא של משרד האוצר, ומבחינתנו זה הביטוח. מינו חשב למוסד של הבימה, והוא קובע את התזרים. אם הוא חתם על מסמך שכל הקרנות יעברו בזמן, אין מה לפקפק בכך. ובכל מקרה יצאנו מנקודת הנחה שהבימה זה לא רק מקום העבודה. זה הבית, ואנחנו אוהבים לעבוד בתיאטרון. אנחנו מרגישים היום שאוהבים אותנו".

"אנחנו מודעים לבעיות של התיאטרון", הוסיף. "הם עשו בחירות לא נכונות, אולי, אבל הם עשו את זה בשבילנו אחרי הכל. בשביל לקיים את התיאטרון. אני חושב שהגיע הזמן להפסיק לזרוק על התיאטרון רפש. לכולם מגיעה הזדמנות". כהן הוסיף ואמר שהשחקנים מרגישים שותפים למאמצים של ההנהלה להבריא את התיאטרון ומגבים אותה.

 אודליה פרידמן אמרה כי “ההסכם נחתם לאחר ימים ארוכים של משא ומתן מתוך רצון כן ואמיתי להביא את הסכסוך לסיומו. התיאטרון נמצא בעיצומה של תוכנית הבראה, שעדיין נמשכת. אני מקווה ומאמינה ועושה כל שניתן כדי שנסיים בקרוב את התהליך ונוכל להוציא את הבימה לדרך של הצלחה. תודתי נתונה לשחקנים על הסובלנות ולנציגי שח”ם על הפגישות". פרידמן מסרה שהפגישות התנהלו "ברוח טובה". "ההסכם לא היה מושג ללא תחושת מחויבות עמוקה של התיאטרון כלפי השחקנים והעובדים שלו ותחושה הדדית מצדם כלפי הבימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ