תמר רותם

ארגון השחקנים שח"ם מאיים להשבית את פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, אם לא ישולמו משכורות לשחקנים המשתתפים בהצגות. לאחר שפנו לעיריית עכו בדרישה לשלם לשחקנים ולא נענו, פנו אנשי הארגון לשרת התרבות לימור לבנת ולשורה של גורמים נוספים (בהם סילבן שלום, השר לפיתוח הנגב והגליל וגופים מסחריים התומכים ב"פסטיבל עכו לתיאטרון אחר", בנק הפועלים למשל), בדרישה להתערב וללחוץ על ראש העיר עכו שמעון לנקרי, כדי שידאג לתשלום שכר לשחקנים המשתתפים בהצגות.

פסטיבל עכו לתיאטרון אחר יתקיים בסוכות ותקציבו יותר מ-3 מיליון שקלים. תקציב המועבר מעיריית עכו. לטענת שח"ם, השחקנים מקבלים שכר נמוך משכר מינימום תמורת החזרות, אבל ההשתתפות בהצגות היא ללא תמורה. כשהועלתה דרישת השכר בשביל ההצגות להנהלת הפסטיבל באפריל, זו הפנתה את השחקנים למקור התקציבי, העירייה.

העירייה מצדה טענה שאינה יכולה לפקח על שכר המוקצה מתוך כספי המימון הניתנים למפיקים על ידה. אבל לדברי הארגון אין זה מעשי לנהל מו"מ עם מפיקי ההצגות. האיום להשבתת ההצגות הוצג בעקבות נתק עם ראש העיר שמעון לנקרי, לטענת הארגון.

פסטיבל עכו, 2012. תקציב בסך 3 מיליון שקל צילום: נמרוד גליקמן

שחר בוצר, מנכ"ל שח"ם אמר כי "לא מתקבל על הדעת שמנהלי פסטיבל אשר תקציבו עולה על 3 מיליון שקלים וכל בעלי התפקידים שאינם שחקנים זוכים לשכר ראוי, מצפים כי השחקנים שבשבילם מגיע הקהל, יעבדו ללא תשלום. במצב עניינים זה לא נוכל לאפשר את קיום הפסטיבל".

לדברי השחקן משה איבגי, חבר הוועד המנהל של שח"ם, "השחקנים בוחרים להשתתף בהצגות הפסטיבל כי הם זקוקים להזדמנויות של עבודה בתחום. לא ייתכן מצב שבו ינוצל הצורך שלהם בעבודה ולא ישלמו להם. צריך לעקור את הרעה החולה הזאת ולהבטיח שישולם לפחות שכר מינימום".

מעיריית עכו נמסר: "טובת היוצרים והשחקנים היא לנגד עיני הנהלת העיר והפסטיבל. לאחר שנלמד את המכתב של שח"ם נגיב בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ