עיבוד לעמוס עוז ו”רוחות” של איבסן ברפרטואר החדש של תיאטרון באר שבע

תיאטרון באר שבע ממשיך למצב את עצמו כתיאטרון בוטיק עם חמש הצגות בלבד ברפרטואר בעונה, צוות במאים וקבוצת שחקנים שממשיכים מעונה לעונה, והעזה מסוימת - היה אולי אפשר יותר

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

עיבוד ראשון לבמה של ספרו האחרון של עמוס עוז "בין חברים" (2012), יעלה בעונה הקרובה בתיאטרון באר שבע. המחזה בעיבודה של חגית רכבי ניקוליבסקי ובבימויה של איה קפלן, מאגד את קובץ הסיפורים המתרחשים בקיבוץ דמיוני, אי שם בארץ, לדרמה מהודקת. הצגה מסקרנת נוספת ברפרטואר החדש של תיאטרון באר שבע לעונה 2014-2013, היא עיבוד מודרני למחזה "רוחות" של הנריק איבסן בנוסח עברי חדש ובבימויו של עדו ריקלין. זהו עוד מחזה מבית איבסן, הקורע את המסיכה מעל הצביעות החברתית, וחושף את היסודות הרקובים של מוסד המשפחה.

מוקדם לנבא אם הצלחות כ"נורה" ו"איפיגניה" יחזרו על עצמן; גם את ההצלחה שלהן קשה היה לנחש. אך נראה כי תיאטרון באר שבע ממשיך למצב את עצמו כתיאטרון בוטיק עם חמש הצגות בלבד ברפרטואר בעונה, צוות במאים וקבוצת שחקנים שממשיכים מעונה לעונה, והעזה מסוימת - היה אולי אפשר יותר - המשתקפת בעיבודים החדשים. נמשכת המגמה הבולטת של התיאטרון לקדם במאים צעירים: קפלן שביימה את "הכל בגן" חוזרת לביים את בין חברים שתעלה בפברואר, ניר ארז (“פרח השכונות”) יביים קומדיה ששמה "איזה יופי". נעדר הפעם כפיר אזולאי, שההצגה “חבלי משיח” בבימויו עלתה לא מכבר. קפלן וארז הם גם חברי הוועדה האמנותית שהרכיבה את הרפרטואר החדש.

ריקלין, שבעונות הקודמות היה אחראי להפקות "הרוזן ממונטה קריסטו" ו"גליליאו" בתיאטרון, ממשיך את הקו של הדרמות התקופתיות שבהן הוא מתמחה גם ב"הגיבן מנוטרדאם" על פי ספרו של ויקטור הוגו, ו"ציד המכשפות" בעיבודו ובבימויו. את “הגיבן מנוטרדאם” , שתעלה בסוף דצמבר, התיאטרון ממצב כהצגה מן המניין, לא הצגת ילדים. משחקים בה מיכאל אלוני כפבוס, אלון קריאף כמשורר גרינגואר, והדס מורני היא הרקדנית הצוענייה, לה אסמרלדה. אלון אופיר ישחק בתפקיד הגיבן.

"ציד המכשפות" מחזהו המפורסם של ארתור מילר, יעלה לקראת סוף העונה בבימויו של גדי רול. המחזה המבוסס על אירועים שהתרחשו ב-1692 בעיירה סיילם במסצ'וסטס, כאשר קבוצה של גברים ונשים הוצאו להורג באשמה שעסקו בכישוף ובמאגיה, אך כתמיד מזמינים פרשנות חדשה ואקטואלית.

ההצגה הראשונה בעונה הקרובה, שתעלה בנובמבר היא "רק אתמול נולדה", קומדיה סאטירית אמריקאית – נעשה על פיה גם סרט - על הקשר הון-שלטון, מאת גארסון קאנין (בתרגום: עידו ריקלין), ובבימויו של המנהל האמנותי של התיאטרון, רפי ניב. אפשר ללמוד ממנה משהו על המתרחש בישראל של עידן התספורות לטייקונים. השחקנית הצעירה מירב שירום, בוגרת בית הספר יורם לוינשטין, תשחק בתפקיד מרכזי. אל השחקנים הקבועים ירון ברובינסקי, אביטל פסטרנק, שירי גולן, מולי שולמן, מירב שירום ואחרים, מצטרף הפעם גם דוד קיגלר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ