הלילה: פעולת מחאה של אמנים בירושלים נגד סגירת תיאטרון אל חכוואתי

המחאה תתקיים אחרי פתיחתו של פסטיבל תיאטרון בובות של תיאטרון הקרון

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם

הערב בחצות, בתום אירוע הפתיחה של פסטיבל תיאטרון הבובות בתיאטרון הקרון בירושלים, יוצרים ובמאים בתחום זה מתכוונים לקיים פעולת מחאה במרכז העיר נגד סגירתו של תיאטרון אל חכוואתי במזרח ירושלים וביטול פסטיבל תיאטרון הבובות הבינלאומי שהיה אמור להתקיים שם.

בסוף יוני הוטל צו סגירה על התיאטרון הפלסטיני הלאומי על ידי השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ’. הצו הוצא לשמונה ימים - שבהם היה אמור להתקיים הפסטיבל. מאז יולי היו כמה וכמה פעולות מחאה של שחקנים ובמאים ולאחרונה הצטרפו למחאה המתגלגלת גם אמני תיאטרון בובות, שרובם נמנים עם עובדי תיאטרון הקרון המקיים את פסטיבל תיאטרון הבובות בעיר. הם קוראים לאמנים לבוא הערב עם בובה או חפץ ילדות לגן במרכז ירושלים ולקבור אותו באדמה בדממה.

נעמי יואליצילום: טל שחר

לדברי נעמי יואלי, הדרמטורגית של תיאטרון הקרון ואחת ממארגנות הפעולה, עשרות אמנים כבר אישרו את השתתפותם במחאה. "אי אפשר לשתוק בערב שנפתח תיאטרון הבובות הבינלאומי", היא אומרת. "זאת אותה עיר, אותה אמנות ואותה אמירה: תעזבו את הילדים. אנחנו לא נכנסים בפעולה שלנו למשחק הפוליטי, אבל אנחנו רוצים להביע את מחאתנו. להגיד שזו טיפשות לא מספק אותנו. אנחנו חושבים שזה רשעות לסגור את התיאטרון במזרח ירושלים".

מלבד יואלי, עם מארגני פעולת המחאה הערב נמנים אמן הפרפורמנס והפסל הדס עפרת, האמנית והסופרת מרית בן ישראל ויוצרת תיאטרון הבובות עלינא אשבל – שלושתם ממייסדי תיאטרון הקרון. ואולם, זוהי פעולת מחאה עצמאית של האמנים ולא פעולה רשמית של תיאטרון הקרון: יו"ר הוועד המנהל של הקרון, דורון שורר, הודיע למארגנים כי התיאטרון לא ייטול חלק במחאה. מתיאטרון הקרון נמסר כי היו"ר ביקש מהאמנים להפריד בין תרבות לפעולה פוליטית ולא לקיים את פעולת המחאה במשך הפסטיבל וכי הם אינם יודעים על קיומה של פעולת מחאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ