אמני תיאטרון־בובות קברו צעצועים בגן הפעמון בי-ם - מחאה על סגירת אל חכוואתי

בתום אירוע הפתיחה של פסטיבל תיאטרון־הבובות הבינ”ל בירושלים, השתתפו אמני־בובה בראשות הדס עפרת בטקס המחאה

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

אמש בחצות, עם סיום אירוע הפתיחה החגיגי של פסטיבל תיאטרון הבובות הבינלאומי בתיאטרון הקרון בירושלים, התאספו כ-20 אמני תיאטרון־בובות בגן הפעמון וקברו בו בובות ושאר חפצי ילדות - זאת כפעולת מחאה על סגירת תיאטרון אל חכוואתי על ידי השר לביטחון פנים. זאת היתה פעולה חתרנית, לאחר שהוועד המנהל של תיאטרון הקרון, שבו התקיים הפסטיבל, אסר על האמנים - שרבים מהם מעורבים בו כמופיעים וכמרצים - לקיים את פעולת המחאה. יו"ר הוועד המנהל הודיע שיש להפריד בין תרבות לפוליטיקה, אבל האמנים לא נשמעו.

בדממה מוחלטת נתן אמן הפרפורמנס הדס עפרת, זקן השבט של קהילת האמנים הזו, את האות לתחילת הפעולה שדימתה לוויה. עמיתיו שנשאו מעדרים ומכושים החלו לחפור והוא הצטרף אליהם. איש לא הוציא הגה. וכשהבור היה גדול דיו ניגשו האמנים ומילאו אותו, מי בבובה, מי בסביבון ומי במסכה, וכשסיימו ערמו תלולית עפר על הבור. אווירת נכאים היתה סביבו כשעפרת הציב שלט כמו על קבר טרי: "פה נקברו בובות וחפצי ילדות במחאה על ביטול פסטיבל הבובות לילדים במזרח ירושלים”. בובת מלאך לבנה הונחה ליד השלט. "היה ברור לכולנו, אמני ‘הקרון’ הוותיקים, שאי אפשר להתחיל את הפסטיבל שבועיים אחרי שפסטיבל תיאטרון במזרח ירושלים בוטל", אמר מאוחר יותר. "זה בלתי אפשרי, זה יוצר צרימה אנומליה. כאן יש קוקטיילים ושם צו סגירה”.

בובה על קבר המחאה בגן הפעמון. "כאן קוקטיילים ושם צו סגירה"צילום: הדס עפרת

האמנים סיפרו על קשרים אישיים עם התיאטרון במזרח ירושלים. רבים מהשחקנים הפועלים בו למדו בבית הספר החזותי בעיר, שייסד וניהל עפרת בעבר. לדבריהם אל־חכוואתי לא שש לשתף פעולה באופן רשמי עם תיאטרון הקרון, והם מכבדים זאת. לדברי מרית בן ישראל, סופרת ואמנית המלמדת תיאטרון בובות, שכמו עפרת היתה ממייסדי תיאטרון הקרון, היה דיון בקרב האמנים האם להשבית את הפסטיבל הבינלאומי כאקט מחאה. "לא הייתי רוצה לצער ילדים במערב העיר. כאמנים, אנחנו יודעים מה זו ההתרגשות של ההכנות לפני הפסטיבל, ואנחנו יודעים גם כמה זה מצער כשמבטלים אותו".

"לא רצינו להחרים את הפסטיבל שנפתח הערב", סיכם עפרת. "היה לנו חשוב לא להפוך את הפעולה שלנו למלחמה נגד הממסד. עשינו את הפעולה שלנו אחרי האירוע, כאקט של סולידריות. האם זה ישנה? קרוב לוודאי שלא. עשינו את זה בשביל עצמנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ