מתה אשת התיאטרון סופי מוסקוביץ’

מוסקוביץ', שהיתה מבכירי המורים למשחק בישראל, הלכה לעולמה אמש בגיל 62 לאחר שמחלת הסרטן הכריעה אותה

תמר רותם
תמר רותם

אשת התיאטרון סופי מוסקוביץ' הלכה לעולמה אמש בגיל 62 לאחר שמחלת הסרטן הכריעה אותה. מוסקוביץ' היתה מבכירי המורים למשחק בישראל. היא לימדה בין השאר בבית צבי, הסטודיו של יורם לווינשטיין ואוניברסיטת תל אביב. כמו כן ייסדה וניהלה בית ספר לאמנויות הבמה בתל אביב. בין תלמידיה במשך השנים היו יעקב כהן, ג'וליאנו מר, אורנה בנאי, עידית טפרסון, אקי אבני, איילת זורר ולירז צ'רכי.

למוסקוביץ’ היתה השכלה ענפה בתיאטרון שרכשה ברוסיה. היא עלתה לארץ בשנת 1975 לאחר שהשלימה תואר מוסמך בלימודי תיאטרון ובימוי באוניברסיטת סנט פטרבורג. מיד עם עלייתה ארצה, הצליחה להשתלב בנוף התיאטרון בארץ, כשמונתה לבמאית הבית של תיאטרון באר שבע. היא ביימה שם את "שידוכין של גוגול" ב1978 ואת "האחים הקסומים של יבגני שוורץ" ב-1979.

סופי מוסקוביץ'. הדריכה עשרות שחקנים

חוץ מהבימוי בשנות ה-70 וה-80 היתה מעורבת באופן פעיל בייסוד התשתית של החינוך לתיאטרון בדרום. בין השאר ניהלה את תיאטרון קיבוצי הדרום, תיאטרון דימונה ותיאטרון עומר. היא הקימה וניהלה מגמה ללימודי תיאטרון שבה למדו המנהל האמנותי של תיאטרון באר שבע רפי ניב וכן השחקנית אורנה בנאי.

בשנות ה-80 לימדה בבית צבי את המחזור הבולט בין תלמידיו היו עידית טפרסון, יעקב כהן, ענת וקסמן, ג’וליאנו מר ואחרים. לדברי טפרסון, "היא היתה מורה מצויינת ואשה נחמדה. לא אשכח את מה שהיא לימדה". ב-1982 מוסקוביץ ביימה עם תלמידי המחזור את "חשמלית ושמה תשוקה". בתפקיד סטנלי היה ג'וליאנו מר, סטלה היתה טפרסון וסי היימן היתה בתפקיד גראנג'. מוסקוביץ' הושפעה מבמאי האוונגרד הרוסי, יבגני וכטנגוב ווסוולוד מיירהולד. ב-1999 היא ייסדה את בית הספר לאמנויות הבמה בתל אביב. החוש שלה לכוכבים התגלה שוב ושוב. כך למשל ב-2002 העלה בית הספר הפקה של "חתונת הדמים" מאת לורקה שזכתה לתהודה. מוסקוביץ' ביימה, פבל קרלין, בן זוגה, היה אחראי על העיצוב. המוסיקה לשירים היתה של קרן פלס שהיתה אלמונית, בתפקיד הכלה היתה מירי מסיקה, שלמדה אצל מוסקוביץ כבר במגמת תיאטרון בתיכון בהרצליה, שם לימדה. מסיקה היתה בתחילת דרכה ורק החלה לאסוף שירים לאלבומה הראשון.

המחלה התגלתה אצלה בסוף אוקטובר 2012. לדברי קרלין, "הודענו מיידית על כך למורים ולתלמידים, כי סופי הפסיקה ללמד ולביים". אבל מחוץ לכותלי בית הספר דבר מחלתה נשמר בסוד והיום רבים בתחום התיאטרון היו בשוק למשמע הבשורה.

15 תלמידים לשנה לומדים בבית הספר שהקימה מוסקוביץ. "היא האמינה בהכשרה של אמנים לא בפס ייצור", אומר קרלין. לדבריו "היא היתה בשיא הפריחה שלה ובשנים האחרונות היא פיתחה קריירה בינלאומית. היא הוזמנה לתת סדנאות אמן בסטודיות מרכזיים במוסקווה סנט פטרבורג וברלין".

תלמידיה מציינים את הגישה האנושית שלה לתלמידי משחק. "היא האמינה ששחקן הוא אדם קדוש", אומר קרלין שהופקד על עיצוב הבמה בהפקות בית הספר.

הערב תעלה באולם נחמני בתל אביב ההצגה האחרונה שביימה, "עכשחף" עיבוד לשחף של צ'כוב בהשתתפות חברי להקת התיאטרון שהוקמה ליד בית הספר של מוסקוביץ, קבוצת קאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ