ארגון שח”ם דורש מפסטיבל
 בת ים לשלם שכר לשחקנים

בשח”ם טוענים כי לשחקנים המשתתפים בפסטיבל מחזות הזמר שיתקיים בחנוכה בעיר, נמסר כי אין כוונה לשלם להם כל תמורה על השתתפותם

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

חברי הוועד המנהל של שח"ם - ארגון השחקנים בישראל, העבירו אתמול דרישה לגורמים בעיריית בת ים, ולאורי פסטר המנהל האמנותי של פסטיבל מחזות הזמר שיתקיים בחנוכה בעיר, להסדיר את תשלום השכר לשחקנים, ולא – ימליץ הארגון לחבריו לא לקחת חלק בפסטיבל מחזות הזמר שיתקיים בעיר בחג החנוכה. לאחר שהצליחו להגיע להבנה עם עיריית עכו בנוגע לשיפור תנאי השכר של שחקנים המשתתפים בפסטיבל עכו, ניתן היום האות למאבק החדש של שח"ם למען השחקנים. זאת כצעד נוסף במאבק הכללי של הארגון לשיפור תנאי העסקת השחקנים בפסטיבלים.

באחרונה חתמה עיריית עכו על הסכם עם נציגי השחקנים, לפיו ישופרו משמעותית תנאי ההעסקה כבר השנה ומ-2014 ישולם שכר לשחקני הפסטיבל, לאחר 35 שנים שבהן הציגו ללא תשלום. בארגון מקווים להגיע להסכם דומה. בשח"ם טוענים כי לשחקנים המשתתפים במחזות הזמר בפסטיבל, נמסר כי אין בכוונת הנהלת הפסטיבל לשלם להם כל תמורה על השתתפותם בהפקות הפסטיבל, וכי אף אין בכוונת יוצרי ההפקות לשלם לשחקנים תמורה מתוך כספי התמיכה בהפקות שיועברו על ידי הנהלת הפסטיבל. כמו כן, נמסר לארגון לשח"ם כי כספי הפרס להפקה הזוכה יועברו ליוצר המחזמר בלבד, ולא יחולקו בין השחקנים ושאר צוות ההצגה.

חברי הוועד המנהל של שח"ם ציינו במכתבם לגורמים בעיריית בת ים ולפסטר, כי הם "רואים בחומרה כל ניסיון לקבלת שירותי משחק משחקנים מקצועיים, חברי הארגון, ללא תשלום תמורה הוגנת עבור השירות הניתן על ידם. אין כל סיבה לכך שהשחקנים הנותנים שירותי משחק מקצועיים, והעוסקים במשלח ידם לא יקבלו שכר הולם עבור עמלם".

לדברי אוהד קנולר, יו"ר שח"ם: "אנו מברכים על כל פסטיבל שיוצא לדרך ותומכים בקידום התרבות הישראלית. עם זאת, לא נאפשר מצב שבו לא ישולם שכר לשחקנים שעומדים במרכז ומובילים את הפסטיבלים. כך היה בפסטיבל עכו וכך נעשה גם בפסטיבל מחזות הזמר בבת ים".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "עיריית בת-ים במסגרת עידוד וקידום האמנות והתרבות בישראל העבירה תקציב מוגדר להפקת חג המחזמר המקורי. נוסף, כל הפקת מופע תוקצבה בסכום לניהול ההפקה על כל היבטיה, לרבות שכר אומנים בהתאם למוסכם בין ההפקות לבין האומנים".

תגובת הנהלת "חג המחזמר": "חג המחזמר בת-ים שייערך בחנוכה הקרוב הוא אירוע תרבותי חשוב הנחגג השנה לראשונה. ארבעה מחזות-זמר מקוריים יועלו בבכורה עולמית בניהולו האמנותי של הבמאי הבינלאומי אורי פסטר. כל קבוצה קיבלה תקציב ראוי עבור תשלום לשחקניה.

"אורי פסטר - מי שיזם את החג - אינו אחראי על התשלום לשחקנים, אלא רק ראשי ארבעת הקבוצות בתחרות. ראשי הקבוצות קבעו שכר לשחקניהם ע"פ דעתם ושיקוליהם, כל המשתתפים אישרו את התשלום הניתן להם ואין להם כל דרישה נוספת.

"הסיוע הכלכלי של אגף התרבות בעירית בת- ים לקבוצות המתחרות עומד על כ-85 אלפי שקלים לכל מחזה וכולל את כל שדרוש להפקת מחזמר מקצועי. התמיכה והעידוד שהנהלת החג ומנהלו האמנותי מקבלים מאנשי התרבות בארץ היא מפתיעה ומרגשת, ואנו מקווים שגם איגוד השחקנים שח"ם יתמוך באתגר התרבותי שלנו ויסייע להצלחתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ