סכסוך עבודה בקאמרי בעקבות פיטורי אחת המלבישות

לדברי נעם סמל, מנכ"ל התיאטרון: "אין כלל התארגנות עובדים. קיבלנו מסמך חתום על ידי ענת היימן בלבד, שהכתירה עצמה כיו"ר ועד התארגנות"

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

סכסוך עבודה התגלע בימים האחרונים בתיאטרון "הקאמרי". ענת היימן, אחת המלבישות בתיאטרון, טוענת כי פוטרה על ידי מנהלת מחלקת ההלבשה בשיחת טלפון אתמול (רביעי). לדברי היימן, נמסר לה כי עילת הפיטורים היא תלונות של מנהלות הצגה על תפקודה כמלבישה. היימן, בת 49, עובדת "הקאמרי" זה שלוש שנים. היא ביקשה כי יציגו לה את התלונות אך בקשתה סורבה. לדבריה, היא זומנה קודם לכן לפגישה עם מנהלת המחלקה, אך נאלצה לבטלה עקב מחלה.

לדברי היימן, היא מובילת מאבק עובדים שאינם שחקנים ב'קאמרי' – ובהם סדרנים, טכנאים, מנהלי הצגה, תאורנים ומאפרות ("יש לנו קרוב ל–100 חתימות"). המאבק מתנהל תחת הארגון "כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי" ונסוב על תנאי העסקה ירודים,  הכוללים שכר של כ–15 שקלים לשעה למלבישה, ושנמדד בעבור הצגה ולא בעבור שעת עבודה, תנאי העסקה כפרילנסרים למרות ותק של שנים ואי התחייבות מצד התיאטרון לשעות עבודה קבועות. התאגדות העובדים הזאת לא הגיעה לרף המחייב של כשליש מהעובדים כדי לנהל מו"מ עם ההנהלה.

יניב בר אילן, דובר ארגון "כוח לעובדים", מסר היום (חמישי) כי "ביום שלישי השבוע שלחנו מכתב, שעל מסירתו יש ברשותי אסמכתות, למנכ"ל התיאטרון נעם סמל החושף כי בימים אלה נרקמת התארגנות עובדים שבכוונתה להתמודד עם תנאי העסקה בעייתיים בתיאטרון 'הקאמרי'. במכתב ציינו כי מובילת ההתארגנות היא ענת היימן. יום לאחר מכן היא קיבלה את הבשורה המרה בדבר פיטוריה. הסמיכות בימים בעייתית, והפיטורים נעשו בטלפון ללא שימוע כמחויב בדין. כשהוזמנה לפגישה עם מנהלת המחלקה, היימן לא ידעה כי מדובר בשימוע. לא הופנו בפניה תלונות קודמות וסירבו להציג בפניה את הדוחות לכאורה של מנהלי ההצגות. אנו מצפים ממקום כמו 'הקאמרי' לבצע שימועי פיטורים כדין ולהעניק לעובד את הזכות להגן על עצמו. אם לא יחזירו את היימן לעבודה בכוונתנו להפעיל כלים משפטיים".

תיאטרון הקאמרי. משתתף בפרויקטצילום: מוטי מילרוד

סמל מסר בתגובה כי "ענת היימן לא פוטרה, אלא נתבקשה להיטיב את דרכיה על ידי מנהלת המחלקה כיוון שהיא נעדרת זה שלושה שבועות מהעבודה בכל מיני תואנות שווא. למעשה, היא עובדת הערב. לקאמרי אין שום קשר עם ארגון שנקרא 'כוח לעובדים', ומנהלת המחלקה הודיעה להיימן שהיא לא תוכל לשבץ אותה בחודש נובמבר. אין כלל התארגנות עובדים. קיבלנו מסמך חתום על ידי ענת היימן בלבד, שהכתירה עצמה כיו"ר ועד התארגנות.

"יחסי העבודה בקאמרי מצוינים. להיפך, בימים אלה שינינו את דפוסי העבודה של מחלקת המלבישות והרקוויזיטוריות, ואנו מעניקים לרוב הפרילנסריות משכורות גלובליות. האישים היחידים שיכולים לפטר עובדים זה אני או המנהלת האדמיניסטרטיבית יפה ענתבי, ולא היא ולא אני פיטרנו את היימן. יחסי העבודה בקאמרי מאורגנים,  יש לנו הסכמים עם איגודי המוסיקאים, הבמאים, היוצרים, אמי"י ושח"ם ואני לא מכיר אף התארגנות אחרת".

היימן אמרה בתגובה לדבריו: "זה לא נכון שנעדרתי מהעבודה. יש לי סידור שמוכיח שעבדתי כ–31 פעולות בחודש ספטמבר ושהיו לי כארבעה ימי חופשה. אתמול התקשרה אלי מנהלת המחלקה למסור שמאחר שיש עלי תלונות משחקנים וממנהלות הצגה, הוחלט שהיא תמשיך לשבץ אותי רק עד 3 בנובמבר. שלשום סמל קיבל מכתב מ'כוח לעובדים' שחתום על ידי ועל ידי עוד שני עובדים, שמודיע על ההתארגנות שלנו.

"מאחר שאנו פועלים כבר כשלושה חודשים, כבר נפוצו שמועות על זה שהולכים לפטר אותי. במחלקת ההלבשה מועסקות מלבישות שמרוויחות כ–15 וכ–17 שקלים לשעה, ובאפריל הוצאנו מכתב שביקש להעלות את השכר שלנו לשכר מינימום. בתגובה ההנהלה הוציאה חוזה גלובלי שאומר שאנו חייבות לעבוד כ–43 שעות בשבוע בפועל, להיות זמינות בכל היממה לתיאטרון ושאוסר עלינו לעבוד במקומות אחרים, וכל זה תמורת שכר גלובלי של כ–4,500 שקל בחודש. לא הסכמנו לחתום עליו".

בעקבות פיטוריה של היימן בכוונת העובדים לקיים פעילות מחאה מחוץ לאולם התיאטרון מחר (שישי).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ