חוקרים: שייקספיר היה מעורב בשלושה מחזות נוספים

המחזות האליזבתניים, שיוחסו לכותבים אחרים, נכתבו במשותף עם המחזאי הגדול

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

טביעת ידו הלשונית של וויליאם שייקספיר זוהתה באחרונה בשלושה מחזות אליזבתניים, שיוחסו לכותבים אחרים. הודות לבדיקות אלה שמצאו את חותמו הלינגוויסטי של המחזאי השתכנעו מומחים לשייקספיר כי חלקים מסוימים במחזות הללו - "הטרגדיה הספרדית", "מוקדורוס" ו־”Arden of Faversham" – תואמים את סגנונו.

המחזות האלה ייכללו באסופת מחזות חדשה של שייקספיר שתופיע בקרוב במסגרת שיתוף הפעולה בין תיאטרון הרויאל שייקספיר קומפני והוצאת פלגרייב מקמילן.

שייקספיר צילום: אי־פיצילום: AP

הממצאים החדשים, וכן הטענה ששייקספיר כתב במשותף עם מחזאים אחרים, יפורטו בספר "וויליאם שייקספיר ואחרים – מחזות שנכתבו בשיתוף פעולה", שיראה אור בסוף החודש. המחזות עצמם יעלו בתיאטרון.

במשך שנים ריתקה חידת הספרים החיצוניים של שייקספיר - כך נחשבו עד כה גם המחזות החדשים שהוכשרו כעת - את המומחים. השאלה אם המחזאי האליזבתני אחראי לכתיבת מחזות שלא נכללו בין ה-36 שב"קובץ הראשון" המאושר - אותה אסופה מפורסמת שנערכה על ידי עמיתיו השחקנים לאחר מותו - המשיכה להעסיק מומחים. טיעונים לכאן ולכאן הועלו כבר במאה ה-18, אבל הניתוח הממוחשב של מחזות התקופה קידם מאוד את המחקר, וכיום נחשב שייקספיר גם למעבד, משכתב ולמחזאי שותף.

המחזה “Arden of Faversham” מ-1590, שמקורו אנונימי, מספר את סיפורה של אשה מאזור פברשם בקנט שקושרת קשר עם מאהבה להרוג את בעלה, בסגנון שמזכיר את ליידי מקבת. שימוש במלים מסוימות ונדירות שאופייני לשייקספיר, וכן דימויים מסויימים האופייניים למחזאי – למשל השוואת מוח מוטרד לנביעה עכורה - הובילו לטענת המומחים לגילוי טביעת ידו של שייקספיר. המחזה יועלה באביב בתיאטרון ה"רויאל שייקספיר קומפני".

לטענת המומחים, שייקספיר כתב במחזה זה לפחות את סצינת המפגש המרכזית בין האוהבים, ואת היתר כתב תומס קייד, מחזאי "הטרגדיה הספרדית". באשר ל”טרגדיה הספרדית”, הטענה כיום היא שאת החלקים המאוחרים של המחזה חיבר שייקספיר ולא בן־דורו בן ג'ונסון כפי שהיה מקובל לחשוב. כיום יודעים בוודאות כי המחזה הועבר לחברה למשחק של שייקספיר (Shakspear's company of acting), וכן שמי ששיחק במחזה היה לא אחר מאשר חברו של שייקספיר, ריצ'רד בורבייג', שעבורו הוא כתב את “המלט” ו”המלך ליר”. גם לגבי המחזה “מוקדורוס” עלו טענות דומות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ