פסטיבל "קולה של המלה" יוצא לרחוב

פסטיבל הדגל של הזירה הבינתחומית בירושלים יתקיים לראשונה מתחת לכיפת השמיים, ברחובות שכונת קטמון ח’ ט’ ובשיתוף תושבי השכונה

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

פסטיבל "קולה של המלה" (ע"ש מריו קוטליאר) יוצא לרחובות. פסטיבל הדגל של הזירה הבינתחומית בירושלים יתקיים בשבוע הבא (24-22 באוקטובר) בפעם הראשונה מתחת לכיפת השמיים, ברחובות שכונת קטמון ח' ט' ובשיתוף תושבי השכונה. בשנתו ה-12 הפסטיבל הייחודי הזה, החוקר את אמנות המופע במחשבה על המלה הכתובה, יתמקד במושג “חוזה” כפי שהוא בא לידי ביטוי במרחבים הציבורי, הכלכלי והאישי, תחת הכותרת "חוזים בקטמונים".

כדי להבדיל את אירוע התרבות הזה מאירועי חוצות שירושלים משופעת בהם, נבחרה שכונת שיכונים קטנה ולא תיירותית בעליל – שכונת מצוקה - כאתר שיארח אותו. שכונת קטמון ח' ט' מאופיינת במבני רכבת בנויים מלבנים כתומות, וחבויה בצומת סואן (פת) מול בנייני־מבצרי הולילנד הידועים לשמצה. כך, ברחובות ובסמטאות, ללא במות, הגברה, או תאורה חיצונית, יעלו תשעה צמדי יוצרים מתחומים שונים מופעים שונים כשחוזים משמשים השראה ובסיס ליצירתם. במהלך המסע תיווצר מערכת יחסים קצרה ואינטימית – מעין חוזה זמני - בין הצופים, היוצרים, החלל והתושבים.

דגם בטון של שכונת הקטמונים שיצר יונתן עמנואל אלון, בו מתוארת תוכנית בינוי ופיתוח עתידייםצילום: יונתן עמנואל אלון

במשך שלושה ימים תשדר תחנת רדיו פיראטית את הכרזת העצמאות מפי תושבי השכונה, שיביעו את דעתם ויבצעו בה תיקונים. כך תיצור עבודתם של נטע מייזלס ודותן ברנד את הגרסה החתומה של הקטמונים למגילה, שברוחה נכתבו חוקי היסוד של המדינה. רם מזרחי שפינוזה יציג את שאלת הנדל"ן שעולה משכונת השיכונים שלמרגלות מגדלי הולילנד, על פני דגם בטון של השכונה שיצר יונתן עמנואל אלון, בו מתוארת תוכנית בינוי ופיתוח עתידיים. המשורר ארמונד אלקיים כתב והכנרת גל פרנקל הלחינה מקבץ שירי אהבה צרפתיים לשכונה, שיביעו בין היתר את הזרות של מעשה האמנות בתוך מרחב מגורים. המופע של ורד אבוטבול וחפציבה שועלי יביא הצצה וטעימה מתוך מפגשים אישיים, יומיומיים, שיחות על ספסל ואירוח במטבח, שערכו עם תושבות השכונה בתהליך עבודתן, סביב שיחה על כתובה - חוזה והפרתו. עבודות אלו ונוספות, שיוצגו בפסטיבל, פותחות מחדש את ההסכם בין צופה, יוצר ומקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ