תמר רותם

תיאטרון צוותא הודיע על ביטולו השנה של פסטיבל "תיאטרון קצר", המתקיים ברציפות זה 15 שנה, כך נודע היום (רביעי). זאת לאחר שהעבודה לקראת הפסטיבל, שהיה אמור להתקיים באמצע דצמבר, היתה בעיצומה. לפני כמה חודשים התפרסם קול קורא, שבו התבקשו מחזאים לשלוח מחזות בנושאים כסף, דם וגעגוע. עד יוני שוגרו פחות ממאה מחזות לפסטיבל, כחצי מכמות המחזות שנשלחו בשנה הקודמת. הוועדה האמנותית של הפסטיבל בחרה תשעה מחזות.

במכתב שנשלח למחזאים שמחזותיהם נשלחו לפסטיבל, כתבו אבי מלכה, המנהל האמנותי של הפסטיבל, וחיים וידר, המפיק, כי "העדר אישור בזמן של ההקצבות והחשש מפני לו״ז לחוץ מדי, הכריעו את הכף לביטולו". לדבריהם, הוחלט להפסיק את התהליך האמנותי בגלל בעיה בהזרמת התקציבים. הם מודיעים כי הם ימשיכו את הדיאלוג עם המחזאים שנבחרו בשנה הבאה.

מתוך ההצגה "בחלוף השנה" שהשתתפה ב"תיאטרון קצר" בצוותא בשנה שעברה. הכלל פשוט: יש להגיש מחזות חריפים וקולעים שנמשכים 20 דקותצילום: רן בירן

פסטיבל תיאטרון קצר נוסד במטרה להשפיע על השיח האמנותי ולעודד כתיבה חברתית פוליטית ואישית חתרנית. הכלל היה פשוט: מחזות חריפים וקולעים שנמשכים 20 דקות. בעבר השתתפו בפסטיבל מחזאים ושחקנים בולטים לצד כאלה שהיו בראשית דרכם והפסטיבל העניק להם הזדמנות להתבלט. בשנה שעברה השתתפו בו השחקנים אריה צ'רנר, אוולין הגואל, אבי גרייניק, גיא לואל ורזיה ישראלי.

ברקע לביטול ניצבים הקשיים הכלכליים אליהם נקלע התיאטרון בשנים האחרונות, שגרמו לאי תשלום ליוצרים. בעקבות מאבק היוצרים והבמאים החל צוותא לשלם את חובותיו. אבי מלכה, שזו היתה השנה השלישית שלו כמנהל האמנותי של הפסטיבל (לאחר שהחליף את שלום שמואלוב מייסדו, שהיה המנהל האמנותי במשך שנים), אומר שההחלטה לא היתה על דעתו. "אם זה היה תלוי בי היה פסטיבל השנה", אמר. "אני חושב שאמנות צריך לעשות גם אם אין כסף. פסטיבל נותן עבודה להרבה במאים ושחקנים. אני חושב שאין לנו את הלוקסוס, לא ליוצרים למוסדות תרבות או למינהל התרבות, לבטל אירועי תרבות".

מצוותא נמסר בתגובה: "לא סוד שצוותא נקלעה לקשיים ניהוליים וכספיים. בעלי צוותא נקטו בצעדים דרסטיים על מנת לשנות מצב זה, לרבות שינוי דפוסי הניהול והזרמת כספים משמעותית. צוותא מקווה שתוך מספר חודשים תחזור לתפקוד רגיל ורוצה לציין לטובה לא מעט בעלי חוב ושותפים לדרך המתייחסים בהבנה למצב ומאפשרים לה את המרווח הנדרש לתהליך ההבראה. הקשיים האלה גרמו לעיכוב באישורים של התמיכות והתרומות הנדרשות לקיום הפרויקט. כשהאישור העיקרי הגיע - היה זה בזמן שלהערכת צוותא לא היתה אפשרות נאותה להתארגן לביצוע פרויקט מורכב מעין זה, מה גם שהמפיקה הקבועה של הפסטיבל התפטרה מצוותא ועברה לעבוד במקום אחר. מעבר לכך לא השתכנעה צוותא שניתן לקיים את הפסטיבל ללא גירעון משמעותי. מה שבמצבה הנוכחי מהווה חוסר אחריות. אי לכך הודיעה צוותא שהפרויקט יידחה לשנה הבאה והמחזות שנתקבלו לשנה זו יכללו בפרויקט בשנה הבאה".

לגבי חובות קודמים ליוצרים, נמסר מצוותא כי "החובות ליוצרים משולמים, אם כי בקצב אטי מהרצוי כמובן וחלק מהבעיה הוא העיכוב בהעברת התמיכות השונות לצוותא. בימים אלה נעשה מאמץ עיקרי לסיים את הטיפול בנושא זה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ