"המלך הולך למות" בבימויה של רינה ירושלמי היא זוכת "קיפוד הזהב" ל-2013

שחקן השנה הוא ג'יל בן דוד, על תפקידו ב"שיעור לדוגמה", שחקנית השנה היא אילה גרוס על משחקה ב"אדיפלית". אבל הזוכה הגדול באירוע - שהתקיים בצל המאבק בין התיאטרון הממסדי והפרינג' - הוא א.י.ב, הארגון הצעיר יחסית של היוצרים העצמאיים, ששבע הצגות שלו גרפו פרסים

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

"המלך הולך למות" של אנסמבל עיתים לפי מחזה של אז'ן יונסקו בבימויה של רינה ירושלמי היא ההצגה הזוכה בפרס "קיפוד הזהב" לשנת 2013. ירושלמי עצמה נבחרה לבמאית השנה. השחקן דורון תבורי, שהיה המועמד היותר צפוי לפרס שחקן השנה, הפסיד אותו לג'יל בן דוד, שזכה בו על תפקידו במחזה "שיעור לדוגמה", עיבוד למחזה האבסורד "השיעור" מאת יונסקו, בבימוי שמואל וולף. בחירה מקורית משהו ואולי יותר ברוח הפרינג' של הוועדה השיפוטית של הפרס, שכללה את דורון צפריר, טלי עציון, יאיר שרמן, איתמר נצר, ליאור סורוקה, סיגי פרל וענבר גולן.

את פרס שחקנית השנה קטפה אילה גרוס על משחקה ב"אדיפלית" מאת ג'ייסון דנינו הולט ובבימויו, בהפקת א.י.ב. מחזאי השנה הוא אלדד כהן על המחזה "תיאטרון רפרטוארי". פרס מפעל חיים של תיאטרוני הפרינג' הוענק לשחקנית הוותיקה חנה ריבר.

"המלך הולך למות", בבימוי רינה ירושלמי. הצגת השנה

כ-250 איש, יוצרים ושחקנים נציגי תיאטרוני הפרינג', התכנסו היום בצהריים בתיאטרון "קרוב" בתחנה המרכזית בתל אביב. האירוע התקיים בצל מאבק חריף בין התיאטרון הממסדי והפרינג', שרק בשבוע שעבר - מיד לאחר שנודע כי למסגרת "חשיפה בינלאומית" בנובמבר נבחרו בעיקר הצגות פרינג' - חלה בו הסלמה (זו התבטאה בחילופי מכתבים של מנהלי התיאטרונים הרפרטואריים למשרד התרבות, ועוד).

המערכה ניטשת לכאורה על שאלות אידיאולוגיות, כמו מהו תיאטרון רלוונטי היום. אבל היצרים התעוררו בגלל החשש משינוי בחלוקת העוגה התקציבית, שממנה נהנה עד כה באופן בלעדי התיאטרון הרפרטוארי. כשראשון הדוברים בטקס חיים פרלוק, העומד בראש המועצה לתרבות ואמנות וגם בראש מדור הפרינג' במועצה, הודיע בגאווה כי תקציב הפרינג' הוא 17 מיליון שקלים, נרשמה התמרמרות בקהל, שלא התרשם מהתקציב הנמוך. פרלוק המשיך והבטיח שהתקציב ילך ויגדל והוסיף כי "הפרינג' הוא היצוא מספר אחת של ישראל".

מתוך "תיאטרון רפרטוארי"שזיכתה את אלדד כהן בפרס מחזאי השנה

למאבק היה ביטוי מופגן יותר באירוע החגיגי. כשאייל וייזר, במאי "זו היא ארץ" (שזכתה בפרס קטגוריית שפת במה) הידוע בנטייתו לאמירות בוטות ובלתי מתפשרות, עלה להכריז על הזוכה בפרס התאורה (אבי יונה, המכונה במבי), הוא לא נצר את לשונו. וייזר הכריז כי "לאחר שנים ארוכות של קיפאון, אופורטוניזם וסיאוב, מצליחה 'חשיפה בינלאומית' - בניהולה החדש של לילך דקל אבנרי - לבצע במקצועיות וביושרה שינוי וליצור מהלך שמחזיר את התיאטרון הישראלי אל קדמת העשייה הבינלאומית". הוא סיים את דבריו לתשואות הקהל, בבקשה כי מינהל התרבות "לא יזרוק שני שקל לפרינג'".

שאר הזכיות: אברהם הורביץ בהצגה "גלם" של אנסמבל תיאטרון תמונע (מאת ניצן כהן ובבימויו) הוא הזוכה בפרס לשחקן המשנה. שחקנית המשנה היא מגי אזרזר, בהצגה "אדיפלית". פרס מבצעת השנה הוענק לחן אשרוב על עבודתה בהצגה "ציפור אש" בהפקת א.י.ב; פרס עיבוד של מחזה הוענק לבלהה מס. מלחינת השנה היא מירה עוואד על "עיניים" בתיאטרון הערבי-העברי ביפו, מעצבת התלבושות היא שירה וייז ב"אדיפלית". "זו היא הארץ" זכתה כאמור בקטגוריית שפת במה. "חמור אוכל תפוז" של תמונע זכה בקטגוריית עבודה קבוצתית.

שבע הצגות של א.י.ב, הארגון הצעיר יחסית של היוצרים העצמאיים, גרפו פרסים ולכן  הוא אולי הזוכה הגדול. המפסידים הם תיאטרוני תמונע, שהוביל עם 19 מועמדויות והסתפק בשתי זכיות בלבד - הזכייה המכובדת של שחקן השנה ושל עבודה קבוצתית. התיאטרון הערבי-העברי, שגם לו היו מועמדים רבים ("פאפעג'ינה" ו"עיניים" למשל), זכה רק בפרס מלחינת השנה.

גובה הפרס בכל הקטגוריות (מלבד מחזאי השנה) הוא 2,000 שקלים. הפרס הוא יוזמה של עמותת קיפוד הזהב, בתמיכת משרד התרבות, עיריית תל אביב, קרן יהושע לאמנויות, ושותפים לה רוב מרכזי הפרינג' בישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ