תמר רותם-צרובה
תמר רותם

תיאטרון ענבל והמרכז האתני הרב תחומי ביטל באחרונה את כל ההופעות והאירועים המתוכננים בו עד להודעה חדשה, עקב קשיים כספיים. פעילי "לבי במזרח" – קואליציית ארגונים הפועלים למען הקצאה שיוויונית של משאבי התרבות בישראל - שלחו לשרת התרבות מכתב, ובו הם מתריעים על כך שתיאטרון מחול והמרכז האתני הרב־תחומי ענבל נמצא בסכנת סגירה. חתומים על המכתב שורה ארוכה של אנשי רוח ופעילים חברתיים, בין השאר פרופ' חביבה פדיה (עמותת חזון פתיה), שולה קשת (תנועת אחותי), הפרופ' גדי אלגזי, המשוררת שירה אוחיון, עורכת דין יעל ברדה, הסופר יצחק גורמזנו גורן ופרופ' יוסי דהאן. לדברי קשת מיוזמות המכתב, התברר לחברי הקוליאציה באחרונה כי אירוע השקת הספר "שוברות קירות – אמניות מזרחיות בישראל" של קואליציית לבי במזרח, האמור להתקיים ב-17.11 במרכז ענבל, עומד להתבטל, וכי הם הבינו ממנהלי המרכז, כי כלו כל הקיצים מבחינת המצב שאליו נקלע התיאטרון, ושאין אפשרות לקיים בו מופעים. קשת אמרה עוד כי במידה ושערי תיאטרון ענבל יהיו סגורים בערב האירוע, הוא יתקיים מחוץ לשערי התיאטרון ויישא אופי של אירוע מחאה.

מרכז ענבל הוא משכנה של להקת המחול ענבל, ושל המרכז האתני הרב תחומי, שני גופים תוססים הפועלים בתחום התרבות המזרחית. בימים האחרונים, לוח ההופעות באתר מרכז ענבל רוקן, ונכתב מתחתיו: "אין הופעות בזמן הקרוב". "נמסר לנו כי הסיבה לכך היא הקשיים הכספיים אליו נקלע התיאטרון בעל כורחו שאילצו אותו לנקוט בצעדים של הקפאה מוחלטת של הפעילות. אנו מתרשמות/ים בדאגה גדולה שהתיאטרון נמצא במצב חמור של הפסקת הפעילות וסגירת התיאטרון לאלתר", כך במכתב.

שולה קשת. חתומה על המכתבצילום: אייל טואג

"זהו המקום הכמעט יחיד", טוענים כותבי המכתב, "המאפשר חשיפה וייצוג של תרבויות, מסורות אתניות ומופעי תרבות ואמנות שסובלים מתת ייצוג בתרבות הישראלית וממלא תפקיד נכבד בחינוך לרב תרבותיות בחברה הישראלית. אנחנו שפועלות/ים כל העת לחשיפה וקידום התרבות שמקורותיה במזרח, לא נוכל לעמוד מנגד ולראות את תיאטרון מחול ענבל והמרכז האתני הרב תחומי מפסיק את פעילותו וסוגר את שעריו".

הקשיים נוצרו בגלל עיכוב בהזרמת התמיכות לענבל על ידי משרד התרבות. הסיבה לעיכוב היא שעדיין לא נקבעו קריטריונים לקבלת התמיכות של מוסדות התרבות הנמצאים תחת תקנת מורשת ישראל ובהם גם תיאטרון ענבל. לדברי קשת, "כל השנים הגיעה התמיכה בלי הקריטריונים ואין סיבה שהתקציבים יימנעו עכשיו. מדובר בתקציב שהוא במילא נמוך מאד לגופים שעוסקים בתרבות מזרחית". דו"ח שפירסמה הקואליציה ב-2012 ושחשף את אי השוויון בחלוקת משאבי התרבות בישראל בשנים 2008-11, העלה כי תחום מורשת ישראל, שבו מאוגדים גופי תרבות מזרחיים בעיקר, זוכה לתקציב נמוך מאוד של כשני אחוזים בלבד מסך התקציב הכללי (605 מיליון שקלים ב-2011) וכי לא חל בו שום גידול מאז 2008.

לדברי רזי אמיתי, מנכ"ל מרכז ענבל, "הנושא הובא לפתחו של משרד התרבות. התקיימו מספר פגישות. אנחנו יודעים שהשרה פועלת גם באופן אישי למסור פתרון לבעיה. ואנחנו מקווים שהפיתרון יימצא".

ממשרד התרבות נמסר: "עמותת 'ענבל' נתמכת ע"י משרד התרבות והספורט בהיקף של כ–2.1 מיליון שקלים בשנה. עד כה, הועברו לעמותה כ–1.4 מיליון שקלים המהווים כ–70% מהתמיכה הכללית בה לשנת 2013. במשרד התרבות יש הערכה לפועלה של "ענבל" ותרומתה הרבה לשימור מורשת ישראל וכראייה לכך, היקף התמיכה בה הינו הגבוה ביותר מבין 50 מוסדות נוספים הנתמכים כיום ע"י המשרד מתקנת מורשת ישראל".

בתחילת השנה, הנחה משרד המשפטים את משרד התרבות לנסח מבחני תמיכה חדשים לתקנת מורשת ישראל. מאז ועד היום שוקדים במשרד התרבות במלוא המרץ על מנת להשלים את המהלך בהקדם האפשרי. לצערנו, חרף העובדה כי במשרד המשפטים ידוע שמדובר בתהליך ארוך ומורכב, החליט זה להקפיא לאלתר את העברת יתרת התמיכות למוסדות עד להשלמת התהליך האמור. חשוב לציין כי יתרת התשלומים למוסדות משוריינת במלואה, אך המשרד כפוף להנחיות משרד המשפטים ולכן מנוע מלפעול בניגוד להנחיות אלה. עם היוודע על כך, פנה משרד התרבות בבקשה דחופה לסגנית היועמ"ש על מנת לאפשר לו להמשיך את הזרמת הכספים למוסדות הנתמכים וביניהם, עמותת "ענבל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ