2013-1947 |

ספי ריבלין הובא למנוחות בבית העלמין הישן בראשון לציון

אנשי תרבות ואזרחים הגיעו להיפרד מספי ריבלין, שהלך אתמול לעולמו. טקס לזכרו התקיים בתיאטרון הבימה, בנוכחות ראש הממשלה ושרת התרבות, שציינו את עמדותיו הפוליטיות. לפני זמן קצר הובא לקבורה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הבדרן והשחקן ספי ריבלין הובא לקבורה בבית העלמין הישן בראשון לציון. בשעות הבוקר נערך טקס אשכבה לריבלין, שהלך לעולמו אמש (יום ג').

עשרות אורחים, בהם שחקנים רבים, הגיעו הבוקר לטקס, שנערך באולם מסקין שבתיאטרון הבימה בתל אביב. הזמר והשחקן ישראל גוריון פתח את הטקס, בהנחיית דב רייזר, בשיר "אני גיטרה" שאותו ביקש להקדיש לריבלין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הניח זר על הארון ונשא הספד לריבלין. "אנו נפרדים ממך היום אבל לעולם נישאר עם הצחוק שלך, החיוך, העיניים הכחולות ועם הקריצה שמאחורי הדברים. היית שחקן וקומיקאי מהמחוננים שהיו לנו, מוכשר מכף רגל ועד ראש".

נתניהו תיאר כיצד ריבלין ידע ללכוד את תשומת הלב של קהלו מרגע עלייתו לבמה. "מספיק היה זיע קל בעיניך וכולנו היינו נקרעים מצחוק. למעטים היתה נוכחות כזו על הבמה, ויכולת לרתק קהל בבת אחת וללוש אותו".

צילום: דניאל בר און

ראש הממשלה הוסיף כי חוש ההומור של ריבלין תובל בטעם רב ובשכל חד. "אהבת את הקהל והקהל אהב אותך – ילדים ומבוגרים – ספי מ'ניקוי ראש', מ'הבית של פיסטוק' ומ'זהו זה'. היית שותף ויוצר בהווי התרבותי שלנו בתחנות רבות".

נתניהו ציין כי דווקא עם שידע כאב רב היה זקוק לריבלין שיצחיק וישמח אותו. "היתה בספי שמחה ואופטימיות שמילאו אותנו ושבהם הדבקת דורות של ישראלים", הוסיף, "כשהיית רואה את ספי היית מחייך, כשהוא החל לדבר היית פורץ בצחוק". 

ספי ריבלין מובא לקבורה בבית העלמין הישן בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

ראש הממשלה הוסיף כי ריבלין לחם על הדעות הציוניות שלו, לא התכופף מעולם והאמין שבשביל העתיד צריך לעמוד איתן היום. "הוא חשב ודאג לעם, וכל שיחה אתו היתה שילוב נדיר של הומור ושל עומק. ספי, היית לי חבר, היית לי אח. לא אשכח שגם כשנעלם לך הקול רצית ונתת לי הכל, וגם כשסבלת כל כך המדינה שלנו היתה חשובה לך. אמרת לנו במלותיך הכתובות 'שמרו על ישראל'. עם זה אנחנו הולכים".

נתניהו תיאר כיצד גם בשנות המאבק של ריבלין במחלת הסרטן במיתרי הקול שבה לקה הוא גילה אומץ לב נדיר. "גם אז השמעת קול ולימדת את כולנו מהו כוח רצון", הוסיף, "למרות חילוקי הדעות עם חבריך האמנים, גם להם היית חבר והיית אח. היה שלום ספי, היה שלום חבר אהוב. האמונה שלך בצדקת דרכנו תלווה אותנו כל חיינו".

בטקס הוקרן קטע מערב המחווה שערך תיאטרון הבימה לריבלין בבית החייל בתל אביב לפני כחמש שנים, ובו סיפר כיצד כשהתלווה לאחת האחיות בבית החולים בבוסטון לתפילה בכנסייה, מצא עצמו מחובק בידי אשה רחבת גוף, כחלק ממנהג מקומי. "מאות אלפי דולרים השקיעו לי בצוואר ואני הולך להתפגר פה במקום הזה", צחק.

ראש הממשלה ושרת התרבות בטקס האשכבהצילום: דניאל בר און

שרת התרבות לימור לבנת הספידה אף היא את ריבלין. "כל כך הרבה שנים הצחקת את כולנו, אבל לא מספיק", אמרה, "הלכת בטרם עת. יכולת להמשיך ולהצחיק. מעולם לא איבדת את חוש ההומור".

לבנת הוסיפה כי אהבתו של ריבלין למדינה "לא היתה דבר קל בברנז'ה של האמנים". לטענתה, אלמלא מחלתו הוא היה יכול להיבחר ולכהן כחבר כנסת ללא מורא. "אי אפשר היה שלא לאהוב אותו, גם אלה מהשמאל", הדגישה.

לבנת סיפרה כיצד ריבלין נענה להצעתה להצטרף כחבר במועצת התרבות והאמנות לפני שלוש שנים. "הוא הגיע לישיבות ותרם מניסיונו העשיר ומחוכמתו", הוסיפה, "אהבתי אותך מאוד . אהבנו אותך כולנו".

מנחה הטקס דב רייזר, ששיחק עם ריבלין בהצגת "סוף ההתחלה" בתיאטרון הבימה ב-1989 וכן בתוכנית הילדים "ציפי בלי הפסקה" ובתוכנית הקומית "מוצ"ש" בראשית שנות ה-90 בערוץ הראשון, סיפר כי היה פרטנר יוצא דופן בעת הצילומים ועל הבמה, וגם לאחריהם. דפנה ארמוני, שהופיעה עם ריבלין אף היא ב"מוצ"ש", סיפרה כי "ב'מוצ"ש' היינו משפחה שמאוד אהבה אותך, ובילינו בכיף ובצחוק".

ארמוני ביצעה את "בתוך", השיר ששרה לפני כ-35 כששירתה בצוות הווי חיל האוויר. לאחר מכן הוקרן קטע מהצגת "גיבורים", שעלתה בתיאטרון הבימה ב-2010 בהשתתפות ריבלין, יוסי פולק ואהרון אלמוג. הצגה זו היתה האחרונה שבה השתתף ריבלין.

חני נחמיאס בטקס האשכבהצילום: דניאל בר און

בין האורחים הרבים בטקס, שחלפו על פני הארון והעניקו לריבלין כבוד אחרון, היו חני נחמיאס, ציפי שביט, יעל עמית, ששי קשת, אלי יצפאן, שלמה צח, אילנית, ניצה שאול, אבי פניני, שמואל וילוז'ני, מוטי קירשנבאום, אלי דנקר וציפי מור. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ