הקאמרי ביטל החלטה לגבות דמי כניסה לארכיון שלו

צעד זה נעשה בעקבות ביקורת שהעלו בפייסבוק שחקנים ובמאים רבים, ובראשם השחקן אייל נחמיאס

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

במשך שנים היה ארכיון תיאטרון הקאמרי פתוח לכל. ואולם, באחרונה החל התיאטרון לגבות דמי כניסה לארכיון המחודש שלו. המבקרים בארכיון נאלצו לרכוש כרטיס כניסה בקופת התיאטרון, בעלות של 15 שקלים.

החלטת הקאמרי עוררה אמש (רביעי) תרעומת בקרב אנשי תיאטרון. השחקן אייל נחמיאס ("מגנצה", מאת יוסי יזרעאלי, שתעלה בתיאטרון תמונע), מורה לדרמה בתיכון "אלון" ברמת השרון ובתיכון "חוגים" בחיפה, העלה פוסט זועם בפייסבוק שבו הוא תמה על גביית התשלום. "במשך שנים הארכיון שימש תלמידי מגמות תיאטרון, מורים, במאים ואנשי תיאטרון", הוא כתב, "והשירות הזה ניתן ללא עלות, כמו ביקור בכל ספריית עיון".

מנכ"ל הקאמרי, נעם סמל. ויתרו על דמי הכניסהצילום: ניר קידר

לטענתו, מכיוון שהקאמרי העלה גם את מחיר צילום המחזות, מעתה עלות הביקור בארכיון היא בעצם 40 שקלים לכל הפחות. נחמיאס פנה ליפה ענטבי, המנהלת האדמיניסטרטיבית של התיאטרון, ולדבריו היא הסבירה את ההחלטה על הגבייה של דמי הכניסה בדמי הארנונה הגבוהים שמשלם הקאמרי.

"המגמה הזאת של גביית כסף תמורת שירות שניתן עד היום בחינם היא בהחלט לא יותר מתאוות בצע וחמדנות", כתב על כך נחמיאס והמשיך וטען כי "ההחלטה שרירותית מכיוון שמדובר במוסד ציבורי שממומן מכספי ציבור". הוא צפה כי "המקום שהיה מוקד משיכה לתלמידים רבים יהפוך ללא רלוונטי".

הדברים הללו זכו ללייקים ולשיתופים רבים של שחקנים ובמאים, והיו בין אלו שאף דנו בצעדי מחאה אפשריים. בין השאר התקבלו הודעות תמיכה משחקנים מובילים בקאמרי. כעבור כמה שעות חזר בו התיאטרון והודיע כי יוותר על דמי הכניסה.

מהתיאטרון נמסר בתגובה: "הנהלת תיאטרון הקאמרי תמשיך להפעיל את ארכיון התיאטרון הישראלי לשירות כל הבאים ללא דמי כניסה, לטובת העשרתם של חיי התרבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ