משרד התרבות הורה לספק שירותי תאורה וסאונד להצגות פרינג' ללא עלות

לאחר מאבק של שנתיים וחצי, זכותם של במאי הפרינג' לקבל שירותי הקמה ותפעול סאונד ותאורה ללא תשלום ממרכזי הפרינג' עוגנה בחוק

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

משרד התרבות הורה באחרונה למרכזי הפרינג' לספק לכל במאי שמעלה הצגה אצלם שירותי סאונד ותאורה ללא עלות. על פי התקנה, שהתקבלה לאחר מאבק של איגוד במאי ישראל, בת"י, כל הפקה תקבל לפחות טכנאי אחד להקמה ותפעול של סאונד ותאורה.

תיאטרוני הפרינג' מקבלים ממשרד התרבות פרמייה עבור שירותים אלה, בחישוב התמיכה הכללית בעבורם. ואולם, בפועל, רובם לא נהגו להציע את השירותים הללו ללא עלות. לאחר שהידברות עם מרכזי הפרינג' לא צלחה, איגוד בת"י פנו לאפיק המשפטי ודרשו ממשרד התרבות לתקן תקנה מפורשת. וכך, לאחר מאבק של שנתיים וחצי מול משרד התרבות, זכותם של במאי הפרינג' לקבל שירותי הקמה ותפעול סאונד ותאורה ללא תשלום ממרכזי הפרינג', עוגנה בחוק.

המהלך יורגש בכיסם של כל יוצרי הפרינג'", אמרה שרון בר-לב מרכזת בת"י. "אני מברכת על כך שמשרד התרבות החליטו לפסוק לטובת היוצר הפשוט".

נאווה צוקרמן, מנהלת תיאטרון "תמונע", מרכז הפרינג' הגדול ביותר, לא נשמעת מרוצה. לדבריה, המהלך היה חד צדדי. "שמעתי על התקנה בשבוע שעבר. נדהמתי שמשרד התרבות לא הזמינו אותנו לדיונים". לדברי צוקרמן, התקנה היא בעייתית. "לא נעשתה פה עבודה. זה לא טכנאי שיבוא לכמה שעות. הצגה צריכה לפעמים יום ויומיים של טכנאי. והשאלה מאיפה נשלם על זה כשממילא התקציב שלנו כל כך נמוך".

לדברי עירית פרנק מתיאטרון סמטה, בסמטה תמיד סיפקו ליווי של טכנאי לכל הצגה בחינם. "אני מברכת על המהלך, כי הדברים צריך להיות ברורים ולא להישאר בתחום האפור ונתונים לפרשנות".

"אנו קוראים למשרד התרבות להגדיל את תקציב הפרינג' ולאפשר אוויר לנשימה ויצירה", אמר יו"ר האיגוד, רוני ניניו. לדבריו, "כמובן שהיוצרים הם האוכלוסייה הקשה והנאבקת ביותר. איגוד הבמאים ייאבק בכל כוחו להשגת זכויותיהם הבסיסיות אשר יאפשרו להם ליצור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ