תמר רותם
תמר רותם

חיים טופול ישחק בהצגה חדשה בתיאטרון גשר ב-2014 שהוא יהיה גם שותף בכתיבתה. מעל ההפקה החדשה ששמה "המשימה האחרונה" והיא עוסקת בסיפורו של סוכן מוסד מזדקן, לא הוסר עדיין מעטה הסודיות מאחר שהיא עדיין בתהליך כתיבה. הצגה מסקרנת אחרת שתיפתח את העונה החדשה של גשר בינואר היא "הדיבוק". זאת אינה המחזה נוספת של המחזה המקורי של ש. אנסקי, אלא מעין גילגול נוסף שלו, מחזה חדש שנכתב על ידי רועי חן בהשראת "הדיבוק" המקורי ויבוים על ידי יבגני אריה. אפרת בן צור תגלם את לאה, וישראל סשה דמידוב יהיה בתפקיד חנן. את תפקיד האב של לאה יגלם דורון תבורי שזו לו ההצגה הראשונה בגשר.

מטעמים תקציביים הדיבוק תעלה ל-30 הצגות בלבד, אך לדברי לנה קרדיילין מנכ"לית התיאטרון, ייתכן ובהמשך יוחלט להמשיך אתה. "אנחנו מבינים שנכנסנו לשדה מוקשים", אמר יבגני אריה במסיבת עיתונאים בתיאטרון. "הלוא גם אלה שלא ראו את ההצגה יודעים שהיא היתה מדהימה. בזמנו זה היה חומר חדש לחלוטין. אנסקי יצר את ההצגה בעקבות המשלחת האתנוגרפית בעיירות היהודיות שהוא היה חלק ממנה. הצורה החדשה שהציע הבמאי יבגני וכטנגוב, היתה אף היא חדשה וייחודית. לפנינו היו אינספור הפקות של 'הדיבוק'. אפילו אופרה וסרט, הפקה של ורליקובסקי הפולני. אבל נראה לנו שלקהל של היום דרושה גישה חדשה. בלי קשר לתוצאה, זה אתגר גדול".

אפרת בן צור וישראל סשה דמידוב ב"הדיבוק"צילום: דניאל קמינסקי

הפרשנות אם כן תהיה פסיכולוגית באופיה ויש לכך השלכות על ההחלטות הדרמטורגיות. כך למשל, חנן שבמחזה המקורי נמצא זמן קצר בלבד על הבמה, עד למותו, הפעם יישאר על הבמה לאורך כל ההצגה כיישות שהגיבורה כרוכה אחריה. "לכאורה יש כאן אשה וגבר וסיפור אהבה", אמר רועי חן, "אבל שאלנו את עצמנו מה זה הדיבוק? האם האהבה היא מחלה, האם האשה צריכה לדבר בקול של גבר כדי שישמעו אותה? מה זה אומר על החברה?" מלבד הדיבוק חן כתב גם הצגת ילדים על פי האודיסאה שגם היא תעלה העונה. זאת תהיה הצגת ילדים הראשונה של התיאטרון.

שלושה פרויקטים חדשים נוספים ברפרטואר של 2014: לנה קריינדלין תביים מופע שיפגיש דמויות נשיות במחזות קלאסיים בהפקה שתפגיש בין דרמה, אופנה ווידיאו ארט. יחזקאל לזרוב יביים הצגה ישראלית חדשה. ומיכאל קרמנקו, מעצב הבית של התיאטרון, יביים לראשונה את היידה, פרויקט תיעודי על מועדון הכדורגל של מכבי יפו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ