תביעה נגד הלל מיטלפונקט בסך מיליון שקל בגין הפרת זכויות יוצרים

לטענת התובע, רון גואטה, מיטלפונקט ותיאטרון בית ליסין העתיקו מחזה שכתב, ניכסו אותו, ועשו בו שימוש כשהעלו את ההצגה "מקסי ואני"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

כתב תביעה על סך מיליון שקלים הוגש אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד המחזאי והבמאי הלל מיטלפונקט ותיאטרון בית ליסין בגין הפרת זכויות יוצרים.

התובע, רון גואטה, טוען באמצעות עורך דינו רועי הלוי שמיטלפונקט, אחד המחזאים הבולטים בישראל ("גורודיש", "מאמי", "מדריך למטייל בוורשה"), ותיאטרון בית ליסין העתיקו מחזה שכתב, ניכסו אותו, ועשו בו שימוש כשהעלו את ההצגה "מקסי ואני".

בשנת 2010 השתתף גואטה בתחרות לגילוי מחזאים ומחזות חדשים בפסטיבל "פותחים במה" שמקיים בית ליסין. ראש חבר השופטים בתחרות ההיא היה מיטלפונקט שבאותה תקופה שימש גם כמחזאי הבית ויועץ אמנותי של בית ליסין. המחזה הזוכה עתיד היה להשתלב ברפרטואר של התיאטרון. המחזה של גואטה "אדמונטון" לא זכה בתחרות ואילו מיטלפונקט "ניגש לכתיבת מחזה חדש ומקורי לכאורה פרי עטו שלמעשה הועתק מיצירתו של התובע", לשון כתב התביעה. כשנה וחצי לאחר הפסטיבל הועלתה לראשונה ההצגה "מקסי ואני" שהיתה הצלחה מסחרית ואף זיכתה את מיטלפונקט במועמדות בקטגוריית "מחזאי השנה" בפרסי התיאטרון.

הלל מיטלפונקטצילום: מוטי קמחי

לפי כתב התביעה, המחזה "מקסי ואני" הוא בעל דמיון מהותי וממשי למחזה של גואטה "במעשה העתקה חסר תקדים בהיקפו, חומרתו ונסיבותיו, מיטלפונקט נטל וניכס לעצמו עשרות מרכיבים עלילתיים ודרמטיים ממשיים ומהותיים" לשון התביעה.

גואטה הוא בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב במגמת תסריטאות. הוא פירסם בעבר ספר שירים, כתב תסריטים לטלוויזיה והיה איש תוכן באתרי אינטרנט. מחזה שכתב, "משומשים", זכה בפסטיבל "צו קריאה 5" של צוותא בשנת 2010 והוא היה מועמד עליו לפרס מחזאי השנה בפרינג'. המחזה "אדמונטון" מבוסס על סיפורו האישי הנוגע לתרמית נדל"ן גדולה שהוא היה אחד מקורבנותיה ועדיין מתבררת בבתי המשפט. לדברי עורך דין הלוי, הוא "כתב את המחזה מדם לבו בניסיון לתעל את החוויה הטראומטית שעבר ליצירה אמנותית, רק כדי לעבור שוב סיפור עוקץ".

לכתב התביעה מצורפת טבלת השוואה בין שני המחזות וכן חוות דעת של הפרופסור לתיאטרון שמעון לוי שכיהן כראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. פרופ' לוי כותב כי "מקריאה בשני המחזות עולה בבירור שמיטלפונקט נטל מיצירתו המקורית של גואטה את הרעיון העיקרי, את התמה, את מרכיבי העלילה, את הקונפליקטים, את הדמויות, ועוד כהנה וכהנה מרכיבים טקסטואליים, מבניים ותמטיים במרקם הדרמטי".

פרופ' לוי גם מציין כי לפי התרשמותו, מעבר לעובדה שמיטלפונקט נחשף למחזה של גואטה כשופט בפסטיבל "פותחים במה" הוא ממש "עבד מול הגרסה הכתובה של 'אדמונטון' והטקסט של גואטה לנגד עיניו ממש". לדברי פרופ' לוי, זהו "מקרה ברור ומוכח של גניבה ספרותית".

מתיאטרון בית ליסין נמסר בתגובה: "הטענות מופרכות לחלוטין ויובהרו בבית המשפט. מעבר לכך, עיתוי הגשת התביעה, לאחר רדת ההצגה, מעורר תמיהה".

הלל מיטלפונקט מסר "זאת תביעה מגוחכת שכולה שקר וכזב. מדובר במחזאי מתוסכל המחפש לעצמו פרסום ורווחים קלים, תביעתו תיענה מצדי בתביעת דיבה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ