הצלחה ל"האינקובטור" הירושלמי: הוכר כתיאטרון רפרטוארי

התיאטרון העלה בין השאר את "מחזה ראפ בלשי: העיר הזאת", והצגה נוספת שלו, "בבל", תשתתף החודש בכנס אמנויות הבמה בניו יורק

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

המועצה לתרבות ואמנות הכירה ב"האינקובטור" כתיאטרון רפרטוארי. תשע שנים לאחר ייסודו, התיאטרון הפועל בבית מזי"א בירושלים בניהולו של אריק עשת, עמד בתנאים המקנים לו מעמד ותמיכה כשל תיאטרון רפרטוארי קטן. אלה כוללים בין היתר שתי הפקות חדשות בכל שנה, מעל ל-100 הרצות בשנה, וכמובן רפרטואר ברמה ובאיכות העומדים בקריטריונים של המועצה.

"האינקובטור" מתאפיין בכתיבה, הפקה וביצוע של חומרים מקוריים. חוץ ממקרים בודדים, התיאטרון אינו מציג הצגות מהקלאסיקה העולמית או הצגות מקור ישראליות, וגם כאשר הוא בוחר הצגה קלאסית, העיבוד המחודש שלה הוא דומיננטי מאוד. כך למשל ב"מקבת" שתעלה בקרוב, הפך המחזה למופע של ספוקן וורד.

בין 23 ההצגות שברפרטואר "האינקובטור" יש כאלה שזכו למעמד של הצגות פולחן ומוצגות כבר שנים בפני אולמות מלאים מפה לפה. לאחרונה הצליחו כמה הצגות לעורר תשומת לב גם מחוץ למגרש הביתי. כך, ההצגה בולטת של המקום, "מחזה ראפ בלשי: העיר הזאת", הוצגה בנובמבר בחשיפה הבינלאומית לתיאטרון ובעקבות זאת הוזמנה לסיור בצ'כיה בפברואר.

מתוך "העיר הזאת". מעמד של הצגת פולחןצילום: יודן עבדי

הצגה נוספת, "בבל" נבחרה להשתתף באמצע ינואר בכנס של ארגון אמנויות הבמה, ה-ISPA, בניו יורק. בארגון חברים מוסדות תרבות רבים, תיאטרונים, בתי אופרה, להקות בלט, בהם בין השאר ה"ברביקן", ה"מטרו אופרה" של ניו יורק, "סילק אוף סוליי", הבלט של הולנד ועוד. למסגרת הפרזנטציות בכנס נבחרו בסך הכל 10 מופעים מהעולם. אחד מהם הוא מיצג של הזמרת לורי אנדרסן.

אריק עשת, שהיה בין המייסדים של "ניסן נתיב" בירושלים וניהל אותו במשך שנים, ייסד את התיאטרון כדי להשאיר את הבוגרים של ניסן נתיב בירושלים. רוב שנותיו הוא נתמך על ידי "קרן ברכה". כיום, כ-70% מהתקציב השנתי שלו מגיעים מהכנסות עצמאיות של התיאטרון. עתה הוא יזכה גם לתמיכה ממשרד התרבות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ