איגוד המחזאים האמריקאים נאבק בארגונים יהודים בוושינגטון: הפסיקו להחרים את המחזה של מוטי לרנר

המחזה "ההודאה" של מוטי לרנר, העוסק במספר הערבים שנהרגו בכיבוש הכפר טנטורה ב-1948, אמור לעלות בחודש הבא בוושינגטון, אבל ארגונים יהודיים פועלים נגדו ובינתיים הצליחו להפחית את מספר ההצגות

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

איגוד המחזאים האמריקאים – הכולל את מיטב מחזאי ארה"ב וחברים בו בין השאר טוני קושנר, אדוארד אלבי וסטיבן זונדהיים - פירסם מכתב תמיכה בתיאטרון היהודי בוושינגטון הנאבק להעלות את ההצגה "ההודאה", למרות מאמצים של ארגונים יהודיים ימניים לסכל זאת. "ההודאה", על פי מחזהו של מוטי לרנר, אמורה לעלות בחודש מארס בתיאטרון היהודי ("J Theater") בבימויו של סיני פתר. את המוזיקה כתב חביב שחאדה וישתתפו בהצגה טובי השחקנים בוושינגטון. ואולם, מאז שנודע הדבר, החלו ארגונים יהודיים אמריקאים שמרנים לפעול לביטול ההצגה, ובין השאר הקימו ארגון חדש בשם "אזרחים נגד פרופגנדה במסווה של אמנות" (COPMA) הקורא להחרים את התיאטרון ואת התומכים בו. זאת, מאחר שהחוק מתיר לאזרחים פרטיים למשוך תרומות או להפגין בלי שהדבר ייחשב כהטלת צנזורה.

לדברי לרנר, הלחץ המאסיווי הופעל על הנהלת התיאטרון שבראשה ארי רוט הוותיק, וגם על הנהלת המרכז היהודי שבו ממוקם התיאטרון. הלחץ לווה בהפגנות מדי ערב מול המרכז, וחלק מהתורמים אף הודיעו כי יסירו את תמיכתם בתיאטרון. מכיוון שהמוסד אינו מסובסד, הלחץ הצליח חלקית והנהלת המרכז החליטה לכפות על התיאטרון לבטל חלק מההצגות. מתוך 30 המתוכננות בוטלו 14, ובערבים שהתפנו יעלה התיאטרון את המחזה הציוני "המרפסת של גולדה" מאת ויליאם גיבסון, כדי ליצור כעין תמונה מאוזנת יותר של החברה הישראלית. כמו כן, הוגדרה ההצגה של לרנר כהצגה של סדנת תיאטרון בתפאורה חלקית. לדברי לרנר, הלחצים ממשיכים.

בשבוע שעבר, שלושה שבועות לפני תחילת החזרות, אירעה תפנית מסוימת. ממאבק פנים־קהילתי הוא הגיע לדפי ה"וושינגטון פוסט", שכותבי המאמרים בו ראו במאבק צנזורה וניסיון כפייה שלא מתיישבים עם חופש הביטוי. גם איגוד המחזאים האמריקאים מחה נמרצות נגד הלחצים לביטול ההצגה. "זוהי מחאה חסרת תקדים", אומר לרנר.

מוטי לרנרצילום: זואי גרינדאה

איגוד המחזאים ציטט מדבריו של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, בכנסת ב–2012 (כאשר שרי ש"ס התנגדו להעלאת מחזהו "דוחקי הקץ"): "בעבר עוררו הצגות שונות של המחזאי מוטי לרנר, כ"חבלי משיח", "פולארד", תיאטרון הקאמרי – סערה ודיון ציבורי... כל עוד אין עבירה על החוק, הדיון – בעד או נגד עמדה שמועלת בתיאטרון – מתקיים בזירה הציבורית, וכך ראוי שיהיה.מדינת ישראל ומשרד התרבות והספורט גאים ומתפארים בחופש הביטוי בתחום האומנות בכלל, ובתיאטרון בפרט". בהמשך לכך שואל האיגוד, "האם לתיאטרון היהודי ולאיגוד התומך בו צריכים להיות סטנדרטים נמוכים ממדינת ישראל באשר לחופש הביטוי"?

"ההודאה" הוא מחזה פוליטי שנכתב ב–2005 ועוסק בכיבוש הכפר טנטורה ב–1948. לדברי לרנר, המחזה עוסק בעיקר בפער בין הנרטיבים של צה"ל ותושבי הכפר הערביים. על פי צה"ל, הכיבוש גבה 70 הרוגים, ואילו החוקרים אילן פפה וטדי כץ באוניברסיטת חיפה הגיעו למסקנה שהיה במקום טבח שבו נהרגו יותר מ–200 בני אדם. "עניין אותי לעסוק בהבדלי הגרסאות בין חיילי חטיבת אלכסנדרוני ובין החוקרים שבדקו את האירועים", אומר לרנר. "על פי עיקרון האמת והפיוס שנלסון מנדלה פיתח, גם אני חושב שעד שלא נחקור את האמת לא נגיע לפיוס".

המחזה לא הועלה עד כה בארץ למרות שארבעה תיאטרונים הודיעו שיעלו אותו. לרנר מעולם לא שמע זאת במפורש, אבל לדבריו, "בין השורות המסר היה שהם פוחדים להעלות הצגה כזו". למרות זאת, הוא אומר, בקאמרי שוקלים להעלות בעונה הבאה את המחזה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ