איתי טיראן לא יוכל להתמודד בקטגוריית שחקן השנה בפרס התיאטרון

השחקן זכה בשנתיים האחרונות בפרס על תפקידיו ב"קברט" ו"ריצ'רד השלישי". לפי התקנון אי אפשר להיות מועמד שלוש פעמים באותה קטגוריה

תמר רותם
תמר רותם

לקראת הכרזת מועמדתם של המועמדים לפרס התיאטרון 2013 השבוע התברר כי השחקן איתי טיראן לא יוכל להתמודד השנה בקטגוריה של שחקן השנה. כמו כן, התברר, כי שונו הקטגוריות השונות של הפרס והשנה יחולקו פרסים רק לשחקנים וליוצרי תיאטרון ואילו פרסי ההצגות בקטגוריות שונות - הצגת השנה, קומדיה, הפקה מחודשת וכו' - בוטלו.

"פרס התיאטרון הישראלי" הוא עמותה שחברים בה התיאטרונים הרפרטוארים וארגונים שונים בתחום התיאטרון. בשנים האחרונות התגלעו מחלוקות בנוגע למועמדויות של התיאטרונים השונים. בעקבות זאת הבימה וגשר פרשו מהפרס. התרעומת העיקרית היתה נגד ההתמודדויות הרבות של הקאמרי שב-2012 היה מועמד ל-27 פרסים. כדי להחזיר את שני התיאטרונים הפורשים, הוקמה השנה ועדה חדשה שחבריה הם שמואל עומר, דוד אלכסנדר, צביה הוברמן, יקי הרטל וירון סדן שתפקידה היה לגשר בין התיאטרונים. חברים אלה אינם שופטים את ההצגות. ועדה נוספת שחבריה חסויים יכריעו בנוגע למועמדים מחר (שלישי).

לאחר סבב שיחות עם מנהלי התיאטרונים, הוחלט שזו תהיה שנת מעבר וההחלטות ישונו לקראת הפרס בשנה הבאה. כמו כן הוחלט על עקרון השוויון, שלפיו כל תיאטרון גדול יוכל להגיש מועמדיות לגבי שלוש הצגות בלבד, ואילו תיאטרון בינוני יציג שתי מועמדויות ובלבד שהמועמדויות הללו יהיו של שחקנים ויוצרים, ולא הצגות. מאמצי הגישור נשאו פרי חלקי שכן גשר לא שינה את דעתו ולא ישתתף השנה בפרס.

איתי טיראן מקבל את פרס שחקן השנה על תפקידו ב"ריצ'רד השלישי", 2013צילום: מוטי מילרוד

איתמר גורביץ, מנהל עמותת הפרס, אישר כי טיראן לא יוכל להתמודד השנה בקטגורית שחקן השנה. "מדובר בסעיף שקיים כבר למעלה מעשר שנים שלפיו אי אפשר להתמודד בפעם השלישית באותה קטגוריה", אמר. טיראן היה מועמד ברצף ב-2012 ("קברט") וב-2013 ("ריצ'רד השלישי") וגם זכה פעמיים. אך לדבריו בקטגוריית במאי השנה אין מניעה שיתמודד.

הסעיף הנדון נוצר בתקנון בגלל התאורן אבי יונה בואנו (במבי) שזכה בפעם הרביעית רצוף בשנות ה-90 בפרס התאורה. לדברי גורביץ, הסעיף נועד ליצור תחלופה, ועד כה הוא נשכח, מן הסיבה הפשוטה שלא קרה שאותו שחקן היה מועמד בפעם השלישית.

אך מדוע להשאיר על כנו סעיף ישן, כשחלק גדול מהתקנון שונה? יש כאלה הסבורים שהכוונה היא לבלום את הקאמרי. לדבריהם, הכוונה בעיקר למנוע מטיראן את הסיכוי לפרס הראשון שהתפקיד שגילם ב"סירנו דה ברז'ראק" היה עשוי לזכות אותו בכך. כך או כך, לדברי גורביץ, הוועדה החליטה שתדון שוב השבוע באפשרות לשנות את הסעיף.

לדברי נעם סמל, מנכ"ל הקאמרי, "פרס התיאטרון קיים 20 שנה, וחשוב שיתקיים לטובת התיאטרון. עיקרון השיוויון הוא עיקרון חשוב. ועדת הפרס היא ועדת גישור, ואני אכבד כל החלטה שלה". עם זאת, הוסיף סמל, "חבל לנו ששחקן בכיר משלנו לא יתמודד מסיבות ביורוקרטיות או צרות עין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ